ԱՆՁՆԱԿԱՆ ՏՎՅԱԼՆԵՐԻ ՄՇԱԿՄԱՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ
«ՅՈՒՔՈՄ» Փակ բաժնետիրական ընկերության (այսուհետ՝ «Յուքոմ» կամ «Ընկերություն» կամ «մենք» բոլոր հոլովաձևերով) Ծառայություններից օգտվելու և/կամ մեզ հետ բաժանորդային պայմանագիր կնքելու պահից Դուք տալիս եք համաձայնություն Յուքոմի կողմից սույն անձնական տվյալների մշակման քաղաքականությամբ (անձնական տվյալների մշակման ծանուցմամբ) սահմանված կարգով Ձեր անձնական տվյալների մշակումն, այդ թվում՝ անձնական տվյալների հարցումն իրականացնելու համար:
Յուքոմը պարտավորվում է պաշտպանել և չխախտել Ձեր անձնական տվյալների, այդ թվում Ձեր կողմից օգտագործվող Ծառայությունների, դրանց վայրի, նպատակի, նպատակակետի, ծավալի և այլ տեխնիկական պայմանների վերաբերյալ ցանկացած տեղեկության գաղտնիությունը:
Անձնական տվյալների մշակման մասին սույն ծանուցման (այսուհետ` «Ծանուցում») մեջ նկարագրվում է Յուքոմի «Ընդհանուր դրույթներ և պայմաններ»-ում (այսուհետ՝ ԸԴՊ) սահմանված անձնական տվյալների պաշտպանության՝ Յուքոմի որդեգրած քաղաքականությունը և անձնական տվյալների մշակման ձևը/կարգը: Սույն Ծանուցումը կիրառելի է Յուքոմի հետ առնչվող ցանկացած կայքէջի, ապրանքի, ծրագրային ապահովման կամ ծառայության համար (այսուհետ միասին` «Ծառայություններ»), եթե սույնից տարբերվող այլ ծանուցում գրավոր սահմանված չէ Յուքոմի կողմից:
Ժամանակ առ ժամանակ մենք կարող ենք փոփոխություններ կատարել սույն Ծանուցման մեջ: Հետևաբար, հորդորում ենք Ձեզ պարբերաբար այցելել այս կայքէջը` համոզվելու համար, որ փոփոխությունները ընդունելի են Ձեզ համար:
Օգտվելով մեր Ծառայություններից՝ Դուք ընդունում եք սույն Ծանուցումը:
II. Անձնական տվյալների մշակման իրավական հիմքերը
Ձեր անձնական տվյալները մշակվում են՝ հիմք ընդունելով ՀՀ օրենսդրության, այդ թվում՝ «Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի, «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» ՀՀ օրենքի դրույթները, ՀՀ կառավարության 16/02/2017 թ.-ի թիվ 192-Ն որոշումը, ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի 08/07/2011 թ.-ի թիվ 285-Ն որոշումը, Ձեզ հետ կնքվող/ված Բաժանորդային պայմանագիրը, դրա անբաժանելի մասը հանդիսացող ԸԴՊ-ն և սույն Ծանուցումն ընդունելու արդյունքում ստացված Ձեր համաձայնությունը:
III. Մշակվող անձնական տվյալների ցանկը, դրանց հավաքագրման եղանակը և անձնական տվյալների հետ կատարման ենթակա գործողությունների ցանկը
Անձնական տվյալների մշակումն անձնական տվյալների հետ մեխանիկական և/կամ տեխնիկական միջոցներով որոշակի միջոցառումների և գործողությունների իրականացումն է, այդ թվում՝ անձնական տվյալների հավաքագրում, մուտքագրում, համեմատում, համակարգում, պահպանում, փոխանցում, ուղղում, ուղեփակում, թարմացում, փոփոխում, տարածում, ոչնչացում, ապանձնավորում և բլոկավորում, օգտագործում, ուսումնասիրում, սույն Ծանուցմամբ սահմանված նպատակներին հասնելու համար այլ գործողություններ:
Մեր Ծառայություններից օգտվելու համար, նման մտադրություն ունեցող անձը պարտավոր է ներկայացնել ստորև թվարկված անձնական տվյալները՝ հիմնավորված համապատասխան փաստաթղթերով.
Իրավաբանական անձի և անհատ ձեռնարկատիրոջ դեպքում՝
ա) ներկայացուցչի անձը հաստատող փաստաթղթի տվյալները, անուն, ազգանուն (հայրանուն), ծննդյան ամսաթիվ, հաշվառման և/կամ փաստացի բնակության հասցե,
գ) ներկայացուցչի հեռախոսահամար:
Ֆիզիկական անձի դեպքում
՝ ա) Տվյալ անձի և ներկայացուցչի (առկայության դեպքում) անձը հաստատող փաստաթղթի (անձնագիր, նույնականացման քարտ, զինվորական գրքույկ, սպայական գրքույկ կամ ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված այլ` անձը հաստատող փաստաթուղթ) տվյալները, անուն, ազգանուն (հայրանուն), ծննդյան վայր և ամսաթիվ, հաշվառման և/կամ փաստացի բնակության հասցե
բ) Հեռախոսահամար, էլեկտրոնային հասցե:
Դուք պարտավոր եք ապահովել տրամադրվող տեղեկատվության ճշգրտությունը, արդիականությունը և հավաստիությունը և պատասխանատվություն եք կրում դրա համար:
Բացի այդ, անձնական տվյալները մշակելու հավաստիության և սուբյեկտների նվազագույն ներգրավման սկզբունքներն ապահովելու, ինչպես նաև Ծառայությունների շրջանակներում հաճախորդների/բաժանորդների սպասարկման որակի բարելավման և հաճախորդների վճարունակության գնահատման նպատակով Յուքոմն իրավասու է դիմել երկրորդական աղբյուրներին, մասնավորապես՝ պետական տեղեկատվական համակարգի օպերատորին և վարկային պատմություն հավաքագրելու կամ վարկունակության գնահատում իրականացնելու համար լիազորված երրորդ անձանց (օրինակ՝ վարկային բյուրո)՝ ստորև նշված Ձեր անձնական տվյալները պարունակող տվյալների բազաներից անձնական տվյալների ստացման համար.
1. ՀԾՀ,
2. Անձը հաստատող փաստաթղթի տվյալներ՝ սերիա, համար, տրման ամսաթիվ, տրամադրող մարմնի տվյալները, վավերականության ժամկետ, կարգավիճակ(գործող, անվավեր),
3. Անուն, ազգանուն, հայրանուն,
4. Հաշվառման հասցե,
5. Ծննդյան ամսաթիվ,
6. Հարկադիր կատարման ծառայությունում տվյալ անձին վերաբերող տվյալներ՝ կատարողական վարույթի առկայություն, արգելանքի առկայություն, ամսաթիվ, արգելադրված գույքի չափը, պարտավորության չափը,
7. Ֆինանսական կազմակերպություններում պարտավորության առկայության մասին տեղեկություն, պարտավորության չափը:
Քանի որ մենք Ձեր անձնական տվյալները մշակելու ենք այն նվազագույն քանակով, որն անհրաժեշտ է IV բաժնով սահմանված նպատակներին հասնելու համար, այն անձնական տվյալները, որոնք ստացվում են Ձեզանից, երկրորդական աղբյուրներից չեն ստացվելու:
IV. Ձեր տվյալների մշակման նպատակները
Ձեր անձնական տվյալները կմշակվեն միայն Ընկերության կողմից մատուցվող Ծառայությունների շրջանակներում։ Ձեր անձնական տվյալները կարող են մշակվել հետևյալ նպատակներով.
1. Ծառայությունների պատշաճ մատուցում, հաճախորդների/բաժանորդների սպասարկման որակի բարելավում
2. Ձեր վճարունակության գնահատում,
3. Ձեր ինքնության հաստատում (նույնականացում),
4. Ձեր անձնական տվյալների ճշգրտում կամ թարմացում,
5. պարտքերի հավաքագրմանն ուղղված միջոցառումների իրականացում,
6. տեղեկատվական կամ գովազդային տեքստային կամ ձայնային հաղորդագրությունների ուղարկում,
7. Ծառայությունների կամ պարտքի վերաբերյալ ծանուցումների տրամադրում,
8. ՀՀ էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին օրենսդրությամբ սահմանված այլ նպատակներով:
V. Որքա՞ն ժամանակ են պահպանվում Ձեր տվյալները
Մենք պարբերաբար վերանայում ենք անձնական տվյալների պահպանման ժամկետները՝ համաձայն ՀՀ գործող օրենսդրության պահանջների և Ընկերության որդեգրած քաղաքականության:
Ձեր անձնական տվյալները կպահպանվեն մեր համակարգերում Յուքոմի ընթացակարգերով և ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված տևողությամբ:
VI. Ու՞մ են հասանելի Ձեր տվյալները
Դուք թույլատրում եք մշակման նպատակով Յուքոմի կողմից Ձեր վերաբերյալ անձնական տվյալների փոխանցումը ինչպես ՀՀ-ում, այնպես էլ ՀՀ տարածքից դուրս՝ ստորև նշված երրորդ անձանց, որոնք իրականացնում են անձնական տվյալների մշակում, պահպանում և տեղեկատվության տրամադրում: ՀՀ տարածքից դուրս անձնական տվյալների փոխանցումն իրականացվում է «Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 27-րդ հոդվածի պահանջներին համապատասխան:
Սույն Ծանուցման IV բաժնում սահմանված նպատակներով, միայն այդ նպատակներն արդարացնող ծավալով և միայն դրա անհրաժեշտության դեպքում մենք կարող ենք տրամադրել Ձեր անձնական տվյալները (փոխանակվել անձնական տվյալներով).
1) պետական տեղեկատվական համակարգի օպերատորին Ձեր կողմից տրամադրված տվյալների հիման վրա Ձեր մասին սույն Ծանուցմամբ սահմանված այլ տվյալներ ստանալու համար,
2) երրորդ անձանց, որոնք իրականացնում են անձնական տվյալների մշակում, պահպանում և տեղեկատվության տրամադրում պարտապանների կողմից իրենց պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ,
3) երրորդ անձանց, որոնք Յուքոմից ստացել են մատուցված Ծառայությունների դիմաց Բաժանորդի կողմից կուտակած պարտքը պահանջելու կամ դատական կարգով բռնագանձելու իրավունքը,
4) Ծառայությունների մատուցման մեջ ներգրավված կամ Յուքոմի գործունեությանը վերաբերող ուսումնասիրություն անցկացնող Յուքոմի գործընկերներին, մատակարարներին և ծառայություն մատուցողներին,
5) Յուքոմի գործակալներին, դիլերներին, դիստրիբյուտորներին, ֆրենչայզներին կամ այլ ծառայություն մատուցողներին, որոնք իրականացնում են Յուքոմի ապրանքների կամ Ծառայությունների վաճառք կամ նմանատիպ այլ գործունեություն,
6) երրորդ անձանց, որոնք լիազորված են հավաքագրելու վարկային պատմություն կամ իրականացնելու վարկունակության գնահատում,
7) Յուքոմի բաժնետերերին, ներկայացուցչություններին, մասնաճյուղերին, դուստր և կախյալ ընկերություններին,
8) ՀՀ պետական մարմիններին՝ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
VII. Ձեր անձնական տվյալների ոչնչացումը
Յուքոմը հնարավորինս խուսափում է Ձեր անձնական տվյալների կրկնողությունից և մշակում միայն անհրաժեշտ անձնական տվյալները, որոնք կարող են օգտակար լինել սույն Ծանուցման IV բաժնում սահմանված նպատակներին հասնելու համար, ինչպես նաև այլ տվյալները, որոնք անհրաժեշտ է պահպանել ՀՀ օրենսդրության համաձայն: Այլ անձնական տվյալները ենթակա են ոչնչացման:
VIII. Ձեր իրավունքները
Դուք ունեք ՀՀ Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին օրենքով սահմանված իրավունքներ:
Դուք իրավունք ունեք ետ կանչել անձնական տվյալները մշակելու մասին Ձեր համաձայնությունը: Սակայն, այդ դեպքում, մենք չենք կարող շարունակել մատուցել Ձեզ Ծառայություններ:
Դուք կարող եք ցանկացած պահի հրաժարվել հետագա գովազդային բնույթի տեղեկատվություն ստանալուց` այդ մասին տեղեկացնելով Յուքոմին:
Եթե կարծում եք, որ Ձեր անձնական տվյալները սխալ են մշակվել կամ ունեք բողոք այն բանի հետ կապված, թե ինչպես են Ձեր անձնական տվյալները մշակվում, ապա Դուք Յուքոմին բողոք ներկայացնելու իրավունք ունեք: Որոշ իրավասությունների սահմաններում Դուք իրավունք ունեք դիմել Յուքոմ՝ Ձեր անձնական տվյալները ուղղելու կամ փոփոխելու համար, եթե դրանք սխալ են կամ պետք է թարմացվեն: Դուք նաև իրավունք ունեք պահանջելու ջնջել Ձեր անձնական տվյալները, սակայն իրավական պահանջների, այլ պարտականությունների և գործոնների պատճառով միշտ չէ, որ դա հնարավոր է լինում:
Դուք կարող եք բողոք ներկայացնել Յուքոմին կամ տվյալների պաշտպանության լիազոր մարմին` նշելով, թե Ձեր կարծիքով ինչպես կարող էր տվյալների մշակումը Յուքոմի կողմից անդրադառնալ Ձեր իրավունքների վրա:
ՀՀ-ում տվյալների պաշտպանության լիազոր մարմինն է՝
ՀՀ ԱՆ անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությունը:
IX. Անվտանգության ապահովման գործող միջոցներ` Ձեր անձնական տվյալները կորստից, չարաշահումից կամ փոփոխությունից պաշտպանելու համար
Մենք քայլեր ենք ձեռնարկում Ձեր անձնական տվյալների անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ:
Ձեր տվյալները ստանալուն պես մենք գործադրում ենք բոլոր ջանքերը՝ դրանց անվտանգությունը մեր համակարգերում ապահովելու համար: Անձնական տվյալների «ՅՈՒՔՈՄ» ՓԲԸ «Երևան Պլազա» բիզնես կենտրոն Սուրբ Գ. Լուսավորիչ 9, Երևան 0015, ՀՀ Վեբ կայք՝ www.ucom.am Հարցերի դեպքում զանգահարեք 444` Ucom հեռախոսահամարից +374 (11) 444 444՝ այլ հեռախոսահամարներից Էլ. փոստ` 444@ucom.am 6 պահպանման համակարգը համակարգչային տեխնիկայի և ծրագրային ապահովումների համախումբ է։ Մեզ մոտ գործող համակարգը բաղկացած է ժամանակակից անվտանգության կանոնները ապահովող և պարբերաբար թարմացման ենթարկվող տարրերից։ Համակարգը տեղադրված է մեր կազմակերպության ներսում գտնվող համակարգչային տեխնիկայի վրա, որը պաշտպանված է մեր կազմակերպությունից դուրս գտնվող համակարգչային ցանցերից և համացանցից ժամանակակից անվտանգության կանոնները ապահովող ցանցային և պաշտպանիչ ցանցային երթուղիչների միջոցով։ Համակարգի անվտանգության կանոնների և անձնական տվյալների պաշտպանվածությունը անընդհատ հսկման տակ է գտնվում Յուքոմի տեղեկատվական անվտանգության բաժնի աշխատակիցների կողմից։
Անձնական տվյալները հասանելի են միայն այն աշխատակիցներին, որոնց այդ հասանելիությունն անհրաժեշտ է IV Բաժնով սահմանված նպատակներին հասնելուն ուղղված աշխատանքներ կատարելու համար: Արխիվացման ենթակա անձնական տվյալներ պարունակող փաստաթղթերը ենթակա են պահպանման արխիվացման համար հատուկ նախատեսված կողպված տարածքներում:
Մեր աշխատակիցներն իրենց առօրյա գործունեությունն իրականացնում են անձնական տվյալների անվտանգության պահպանմանն ուղղված Յուքոմի քաղաքականությանը և ընթացակարգերին համապատասխան: Ձեր անձնական տվյալները պաշատպանելու նպատակով անձնական տվյալներ պարունակող տեղեկություն ստացող մեր բոլոր գործընկերների հետ կնքվող պայմանագրերը պարտադիր պարունակում են գաղտնի տեղեկատվության (այդ թվում անձնական տվյալների) բացահայտումն արգելող դրույթներ:
X. Համաձայնության գործողության ժամկետը
Սույն Ծանուցման ընդունմամբ տրված համաձայնության գործողության ժամկետը համապատասխանում է Յուքոմի և Ձեր միջև առկա իրավահարաբերությունների և/կամ պայմանագրային հարաբերությունների գործողության ժամկետին:
XI. Կապ մեզ հետ
Եթե Ձեզ մոտ Անձնական տվյալների մշակման մասին սույն ծանուցման կամ տվյալների գաղտնիության պաշտպանության մեր քաղաքականության հետ կապված առաջանան հարցեր, կապ հաստատեք Յուքոմի Զանգերի սպասարկման կենտրոնի հետ կամ գրեք հետևյալ հասցեներով.

ПОЛИТИКА ОБРАБОТКИ ПЕРСОНАЛЬНЫХ ДАННЫХ
С момента использования Услуг Закрытого акционерного общества «ЮКОМ» (далее «Юком» или «Общество», или «мы» во всех склоняемых формах) и/или заключения с нами Абонентского договора Вы даете согласие Юком на обработку Ваших персональных данных, в том числе, на осуществление запросов персональных данных в порядке, установленном настоящей политикой обработки персональных данных (уведомление об обработке персональных данных).
Юком обязуется защищать и не нарушать конфиденциальность любой информации о ваших личных данных, в том числе, об используемых вами Услугах, их местоположении, цели, назначении, объемов, и других технических условий․
В настоящем уведомлении об обработке персональных данных (далее «Уведомление») описывается политика и порядок/процедура обработки персональных данных и утвержденная в «Общих положениях и условиях» Юком (далее - «ОПУ») политика защиты личных данных. Настоящее Уведомление применимо к любым относящимся к Юком веб-сайтам, продукту, программному обеспечению или услуге, (далее совместно именуемые «Услуги»), если иное, отличное от настоящего письменное уведомление не предусмотрено Юком․
Время от времени мы можем вносить изменения в настоящем Уведомлении. Следовательно, мы рекомендуем вам периодически посещать этот веб-сайт, чтобы убедиться, что изменения приемлемы для Вас.
Используя наши Услуги, вы тем самым принимаете настоящее Уведомление.
III. Правовые основы обработки персональных данных
Ваши персональные данные будут обрабатываться в соответствии с законодательством РА, в том числе, Закон РА «О защите персональных данных», Закон РА «Об электронных коммуникациях», постановление № 192-N правительства РА от 16.02.2017 г., решение № 285-N комиссии по регулированию общественных услуг Республики Армения от 08.07.2011 г., подписанный с Вами Абонентский договор и составляющая его неотъемлемую часть ОПУ и ваше согласие, полученное в результате принятия настоящего Уведомления.
IV. Перечень обрабатываемых персональных данных, способ их сбора и список действий, подлежащих выполнению с персональными данными
Обработка персональных данных - это комплекс определенных мер и действий, осуществляемых механическим и/или техническим способами, включая сбор, ввод, сравнение, систематизацию, хранение, передачу, исправление, блокировку, обновление, модификацию, распространение, уничтожение, раскрытие, использование, изучение и иные действия для достижения целей, предусмотренных настоящим Уведомлением.
В целях использования наших Услуг лицо, имеющее подобные намерения, обязуется предоставить указанную ниже личную информацию, обоснованную соответствующей документацией.
В случае юридического лица и частного предпринимателя:
а) Данные документа, удостоверяющего личность представителя, имя, фамилия (отчество), дата рождения, адрес регистрации по месту жительства и/или пребывания.
б) номер телефона представителя
В случае физического лица
а) Данные документа, удостоверяющего личность указанного лица (паспорт, идентификационная карта, военный билет, офицерская книжка или иной предусмотренный законодательством РА документ, удостоверяющий личность) и представителя (при наличии), имя, фамилию (отчество), место и дата рождения, адрес регистрации по месту жительства и/или пребывания.
б) Номер телефона, адрес электронной почты
Вы обязуетесь обеспечить достоверность, правдивость и актуальность предоставляемой информации и несете за это ответственность.
Помимо того, в целях обеспечения точности обработки персональных данных и минимального привлечения субъектов, а также, для улучшения качества обслуживания клиентов/абонетов в рамках Услуг и оценки платежеспособности клиентов Юком вправе обращаться к вторичным источникам, в частности, к оператору государственной информационной системы, и третьим лицам, уполномоченным собирать кредитные истории или оценивать кредитоспособность (например, таких как кредитное бюро) для получения персональных данных из указанной ниже баз данных, содержащих Ваши персональные данные.
1. Номер общественных услуг,
2. Данные документа, удостоверяющего личность: серия, номер, дата выдачи, данные органа выдачи, срок действия, статус (действующий, недействительный),
3. Имя, фамилия, отчество
4. Адрес регистрации,
5. Дата рождения,
6. Информация о данной личнойсти, находящаяся в Службе принудительного исполнения, - наличие исполнительного судопроизводства, ареста, дата, размер арестованного имущества, размер обязательства
7. Информация о наличии задолженности в финансовой организации, размер задолженности.
Поскольку мы будем обрабатывать ваши персональные данные в минимальном количестве, необходимом для достижения целей, указанных в Разделе IV, персональные данные, которые будут получены от Вас, не будут получены из вторичных источников.
V. Цели обработки Ваших данных
Ваша личная информация будет обрабатываться только в рамках Услуг, предоставляемых Обществом. Ваша личная информация может быть обработана для следующих целей:
1. Надлежащее предоставление услуг, улучшение качества обслуживания клиентов/абонентов
2. Оценка Вашей платёжеспособности,
3. Идентификация вашей личности,
4. Корректировка или обновление вашей личной информации,
5. Осуществление мер по взысканию долгов,
6. Отправка информационных или рекламных текстовых или голосовых сообщений,
7. Предоставление уведомлений об услугах или задолженностях,
8. Для других целей, предусмотренных Законом РА «Об электронных коммуникациях».
VI. Как долго хранятся Ваши данные?
Мы периодически пересматриваем сроки хранения личных данных в соответствии с требованиями действующего законодательства РА и политики Общества.
Ваша личная информация будет храниться в наших системах в соответствии с процедурами Юком и на период, установленный законодательством РА.
VII. Кто имеет доступ к Вашим данным?
Вы уполномочиваете Юком передавать Ваши личные данные в целях обработки, как на территории Республики Армения, так и за её пределами, указанным ниже третьим лицам, которые осуществляют переработку персональных данных, хранение и предоставление информации. Передача личных данных за пределы РА осуществляется в соответствии с требованиями статьи 27 Закона Республики Армения «О защите персональных данных».
Мы можем предоставить Вашу личную информацию (обменять с личными данными) только для целей, изложенных в Разделе IV настоящего Уведомления, и только в удовлетворяющем эти цели объёме, и при необходимости:
1) оператору государственной информационной системы в целях получения установленных настоящим Уведомлением иной информации относительно Вас на основании предоставленных Вами данных,
2) третьим лицам, которые осуществляют обработку, хранение личных данных и предоставление информации, относительно выполнения должниками своих обязательств,
3) третьим лицам, получившим от Юком право требовать или в судебном порядке взыскать задолженность, накопленную Абонентом, за предоставленные Услуги,
4) Юком партнерам, поставщикам и провайдерам услуг, вовлечённым в предоставление Услуг или в проведение исследований относительно деятельности Юком,
5) своим агентам, дилерам, дистрибьюторам, франшизам или другим провайдерам услуг, которые осуществляют продажу продуктов или услуг Юком, или другую подобную деятельность,
6) третьим лицам, уполномоченным собирать кредитную историю или проводить оценку кредитоспособности и/или платежеспособности;
7) своим акционерам, представителям, филиалам, дочерним и зависимым обществам
8) государственным органам РА в порядке, установленном законодательством РА.
VIII. Уничтожение Ваших Персональных данных
Юком максимально избегает копирования ваших персональных данных и обрабатывает только необходимые персональные данные, которые могут быть полезны для достижения целей, изложенных в Разделе IV настоящего Уведомления, а также, другие данные, которые необходимо сохранить согласно законодательства РА. Другие персональные данные подлежат уничтожению.
Ваши права
У вас есть определенные права в соответствии с Законом РА «О защите персональных данных».
Вы имеете право отозвать свое согласие на обработку персональных данных. Однако, в таком случае, мы не сможем продолжать предоставлять Вам Услуги.
Вы можете в любой момент отказаться от получения рекламной информации в дальнейшем, уведомив об этом Юком.
Вы имеете право подать жалобу в Юком, если считаете, что ваши личные данные были обработаны неправильно, или у Вас есть жалоба относительно того, как обрабатываются Ваши личные данные. В рамках определенных компетенций Вы имеете право обратиться в Юком для исправления или изменения вашей личной информации, если последняя является неверной или должна быть обновлена. Вы также имеете право потребовать, чтобы Ваши личные данные были удалены, однако последнее не всегда возможно исходя из правовых требований, других обязательств и факторов.
Вы можете подать жалобу в Юком или в уполномоченные органы по защите прав данных, указав, как по Вашему мнению могла бы обработка данных со стороны Юком повлиять на Ваши права
Уполномоченным органом по защите данных в Республике Армения является:
Агентство по защите персональных данных Министерства Юстиции РА․
IX. Действующие средства для обеспечения безопасности в целях защиты Ваших персональных данных от потери, злоупотребления или изменения
Мы принимаем меры для обеспечения безопасности Ваших личных данных.
Как только мы получаем Ваши данные, мы прилагаем все усилия для обеспечения их безопасности в наших системах. Система хранения персональных данных представляет собой совокупность компьютерного оборудования и программных обеспечений. Наша действующая система состоит из элементов, которые обеспечивают современные правила безопасности и периодически обновляются. Система установлена на компьютерном оборудовании внутри нашей организации, которое защищено из компьютерных сетей и Интернета защитными и сетевыми маршрутизаторами, которые обеспечивают современные правила безопасности. Защита персональных данных и правила безопасности системы находится под постоянным контролем сотрудников отдела информационной безопасности Юком.
Персональные данные доступны только тем сотрудникам, которым необходим доступ для выполнения работ по достижению целей, изложенных в Разделе IV. Документы, подлежащие архивированию, содержащие личные данные, подлежат хранению в специально предназначенных для архивирования закрытых территориях.
Наши сотрудники осуществляют свою ежедневную деятельность в соответствии с политикой и процедурами Юком, направленных на защиту безопасности личных данных. В целях защиты Ваших личных данных все договора, подписываемые с нашими сотрудниками, которые владеют конфиденциальной информацией, обязательно содержат пункты, запрещающие раскрытие конфиденциальной информации (включая личные данные).
X. Срок действия согласия
Срок действия согласия, данного принятием настоящего Уведомления, соответствует срокам текущих правовых отношений и/или договорных отношений между Вами и Юком.
XI. Связь с нами
Если у Вас возникнут вопросы относительно настоящего Уведомления об обработке Персональных данных или нашей Политики защиты конфиденциальности данных, пожалуйста, свяжитесь с Центром обслуживания вызовов Юком или напишите по следующим адресам: