Ucom-ն աքսելերացնում է իր թվային փոխակերպումը՝ ներդնելով Cerillion-ի նորարար համակցված հարթակը
Շարունակելով ընկերության գործընթացները թվայնացնելու իր հավակնոտ ծրագիրը՝ Ucom-ը հայտարարում է Cerillion-ի հետ համագործակցության մեկնարկի մասին։ Cerillion-ը գլոբալ առաջատար է՝ հեռահաղորդակցության ընկերությունների համար օպերացիոն և բիզնես թվային համակարգերի (OSS/BSS) մշակման ոլորտում։
Այս համակարգը թույլ է տալու Ucom-ին իր ծառայություններն ու հաճախորդների տվյալներն ինտեգրել միասնական համակցված համակարգում, ինչը կբարձրացնի ընկերության արդյունավետությունը՝ միաժամանակ հաճախորդներին տրամադրելով կայուն և անհատականացված փորձառություն՝ բոլոր ծառայություններից օգտվելու դեպքում։ Արհեստական բանականությամբ համակարգվող թվային այս լուծումը կարագացնի նոր պրոդուկտների մշակումը՝ Ucom-ի առաջարկներն դարձնելով ավելի ճկուն և հաճախորդների կարիքներին համապատասխան։
Բրիտանական Cerillion ընկերությունն այս նպատակների համար ընտրվել է երկար ուսումնասիրություններից հետո` հնարավոր լավագույն համակարգը ներդնելու համար Ucom-ը գնահատել է ոլորտում գործող հիմնական ընկերությունների մշակած պրոդուկտները։
«Ես ողջունում եմ Ucom-ի և Cerillion-ի միջև այս համաձայնագիրը՝ որպես նշանակալի առաջընթաց Հայաստանի թվային հեռահաղորդակցության ենթակառուցվածքի զարգացման գործում։ Այս ուղենշային գործարքն օգնում է պայմաններ ստեղծել հետագա տեխնոլոգիական նորարարությունների, հանրային ծառայությունների բարելավման և ավելի արդյունավետ տնտեսական աճի համար: Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը որպես ռազմավարական առաջնահերթություն է սահմանել ապագայի հեռահաղորդակցությունը: Ես իսկապես ուրախ եմ, որ բրիտանական ընկերությունն առանցքային դեր է խաղում՝ օգնելով Հայաստանին հասնելու իր հավակնություններին որպես առաջատար տեխնոլոգիական կենտրոն», - ասել է ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալագերը։
«Հավատարիմ մնալով մեր աճի ու թվային փոխակերպման հավակնոտ ռազմավարությանը, ինչպես նաև մեր մոտեցումների առանցքում ունենալով հաճախորդամետությունը՝ մենք մեծ քայլ ենք անում առաջ՝ արդիականացնելով մեր կառավարման համակարգերի ծրագրային ապահովումը։ Այս միասնական հարթակը մեզ թույլ կտա հաճախորդների բոլոր գործողությունները միավորել մեկ առանցքային համակարգում, ինչի շնորհիվ մենք ավելի ճկուն կլինենք հաճախորդների կարիքները բավարարելու հարցում։ Ստանալով ավելի մեծ վերահսկողություն և ճկունություն մեր գործողություններում՝ մենք տրամադրված ենք ավելի արագ, ճշգրիտ և վստահելի ծառայություններ տրամադրել։ Մեր վերջնական նպատակն է համոզվել, որ մեր յուրաքանչյուր բաժանորդ վայելում է անհատականացված և արտակարգ փորձառություն», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մենք շատ ոգևորված ենք Ucom-ին դիմավորել որպես կարևոր նոր հաճախորդ և որպես մեր առաջին հաճախորդը կովկասյան տարածաշրջանում։ Սա նոր փուլի մեկնարկ է և շատ ոգևորիչ քայլ՝ մեր գլոբալ զարգացման ճանապարհին, և մենք հպարտ ենք, որ Ucom-ն ընտրել է հենց Cerillion-ին՝ իր աճին ու նորարար լուծումներ ներդնելուն օժանդակելու համար։ Մենք ամբողջական նվիրումով կառուցելու ենք երկարատև համագործակցություն, որը կայուն արժեք է ստեղծելու։ Մենք անհամբեր սպասում ենք մեր սերտ համագործակցությանը՝ Ucom-ի ռազմավարական նպատակներին հասնելու համար», - նշել է Cerillion-ի գլխավոր տնօրեն Լուի Հոլը։
Ucom-ն առաջարկում է իր հաճախորդներին 4G+ և 5G շարժական ցանցեր, նաև ֆիքսված լայնաշերտ ինտերնետի ցանց ու IP հեռուստատեսություն՝ տրամադրելով ծառայությունների համակցված պորտֆոլիո թե՛ անհատ և թե՛ բիզնես հաճախորդների համար։

Continuing its digitalization ambitious efforts to enhance the customer service experience quality Ucom announces its collaboration with Cerillion, a global leader in Operational and Business Support Systems (OSS/BSS) for the telecom industry.
The new solution allows Ucom to integrate its services and customer data into a unified convergent system. This will empower Ucom to scale efficiently while delivering seamless, personalized experiences across all channels. The AI-powered digital solution will accelerate the launch of new products, making Ucom’s offerings more adaptive to evolving customer needs.
Based in the UK, Cerillion was selected after an exhaustive evaluation process, during which Ucom assessed major vendors in the industry.
“I welcome this agreement between Ucom and Cerillion as a significant step forward in the development of Armenia’s digital telecoms infrastructure. This landmark deal helps create the conditions for further technological innovation, improved public services and more productive economic growth. The UK government has identified Future Telecoms as a strategic priority. I am really pleased that a UK company is playing a key role in supporting Armenia to achieve its ambitions as a leading technological centre.”- said John Gallagher, His Majesty’s Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to the Republic of Armenia.
"Staying true to our ambitious strategy of growth and digital transformation, and having customer-centricity at the core of our servicing mentality, we are taking a significant step forward by upgrading our convergent system management software. This unified platform will allow us to integrate all customer interactions under one core system, giving us the agility to adapt to our customers' evolving needs. With greater control and flexibility in our operations, we are determined to deliver services that are faster, more precise, and highly reliable. Ultimately, our goal is to ensure every customer enjoys an outstanding unique experience,” mentioned Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
“We are thrilled to welcome Ucom as a very important new client and our first in the Caucasus region. This milestone marks an exciting step in our global journey, and we are honored that Ucom has chosen Cerillion to support its growth and innovation. We are fully committed to building a long-term partnership that delivers sustained value, and we look forward to working closely together to achieve their strategic goals,” commented Louis Hall, CEO of Cerillion.
Ucom operates 4G+ and 5G mobile networks, provides IPTV and fixed broadband connectivity providing a convergent portfolio of services to both B2C and B2B customers.