Ucom-ը Ինտերնետ կառավարման հայաստանյան 9-րդ համաժողովի պլատինե գործընկերն է
Ucom-ը հանդես է եկել որպես Ինտերնետ կառավարման հայաստանյան 9-րդ համաժողովի (ArmIGF) պլատինե գործընկեր։ Միջոցառման նպատակն էր ինտերնետ կառավարման խնդիրների քննարկումը։
Համագործակցության շրջանակում, Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել համաժողովի բացման արարողությանը։
Այս տարի լրանում է .am դոմենի 30-ամյակը, ինչի կապակցությամբ «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ-ն համախմբել է պետական կառույցների, հասարակական ու բիզնես կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև ինտերնետ կառավարման ոլորտի մասնագետներին։ Համաժողովը նպատակ ունի կարևորել ․am դոմենի նշանակությունը և ստեղծել քննարկման հարթակ՝ ինտերնետ կառավարման մարտահրավերները, առաջընթացն ու ապագա հնարավորությունները վերլուծելու համար։
«Ucom-ում մենք համոզված ենք, որ ինտերնետի անվտանգությունը անհրաժեշտություն է նոր թվային իրականության մեջ, որտեղ յուրաքանչյուր օգտատեր պիտի հնարավորություն ունենա վստահորեն օգտվել իրեն առաջարկվող ծառայություններից։ Թվայնացումը շատ կարևոր է, սակայն այն ունի նաև որոշակի ռիսկեր, որոնց դիմակայելու համար մեզ անհրաժեշտ են ինչպես տեխնոլոգիական լուծումներ, այնպես էլ համագործակցություն և պատասխանատվություն՝ ապահովելու օգտատերերի անվտանգությունն ու վստահությունը», – նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«IGF-ի 9-րդ միջոցառումն անցկացնելով՝ համոզվել ենք, որ այս հարթակը լայն շրջանակների համար հիմք է ստեղծում ինտերնետ կառավարման խնդիրների քննարկման և համագործակցության համար։ Թվային զարգացման այս փուլում, երբ «Ինտերնետ հանրությունը» և Հայաստանի .am դոմենը նշում են իրենց 30-րդ տարեդարձը, ուրախությամբ արձանագրում ենք մի շարք ձեռքբերումներ, որոնք լայն հանրությանը կրթվելու, տնտեսական աճի և բարօրության հասնելու հնարավորություն են տվել։ Ժամանակն է նախանշելու հաջորդ տասնամյակների անելիքները», - նշեց «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ խորհրդի նախագահ Իգոր Մկրտումյանը։
Այս տարի համաժողովը կենտրոնացել է թվային գրագիտության զարգացման, նոր սերնդի տնտեսության և ենթակառուցվածքների ձևավորման և հասարակական և կառավարման համակարգերի անհրաժեշտ բարեփոխումների վրա։ Այս մոտեցմամբ՝ փոքր երկրները թվային դարաշրջանում ունեն զարգացման մեծ ներուժ, ինչը հաստատում է միջազգային փորձը։
Համաժողովում իրենց փորձով կիսվեցին առաջատար մասնագետներ ԱՄՆ-ից, Էստոնիայից, Նիդերլանդներից, Ռուսաստանից, Սերբիայից, Ուզբեկստանից և Վրաստանից։

Компания Ucom —  платиновый партнер Армянского форума управления Интернетом (ArmIGF)
Компания Ucom выступила платиновым партнером на 9-ом Армянском форуме управления Интернетом (ArmIGF). Форум был нацелен на обсуждение проблем в отрасли интернет-управления.
В рамках соотрудничества гендиректор Ucom Ральф Йирикян выступил с приветственной речью на церемонии открытия форума.
В этом году отмечается 30-летие домена .am, и в честь этого общественная организация «Интернет-Сообщество» объединила представителей государственных структур, гражданского общества, бизнес-организаций и экспертов в области интернет-управнелия. Цель форума – подчеркнуть важность домена .am и создать платформу для обсуждения проблем, достижений и будущих возможностей в сфере управления интернетом.
«В компании Ucom мы уверены, что безопасность интернета является необходимостью в новой цифровой эпохе, чтобы каждый пользователь мог уверенно пользоваться цифровыми услугами. Цифровизация очень важна, но она также несет в себе определенные риски. Чтобы противостоять им, нам нужны не только технологические решения, но и сотрудничество и ответственность для обеспечения безопасности и доверия пользователей», — сказал генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Проведя 9-й форум IGF, мы подтвердили, что эта платформа создает основу для сотрудничества и взаимодействия различных кругов в решении проблем управления интернетом. На данном этапе цифрового развития, когда Интернет-Сообщество и армянский домен .am отмечают свое 30-летие, мы с удовольствием отмечаем многочисленные достижения, которые дали широкой общественности доступ к образованию, экономическому росту и благополучию. Пора наметить задачи на предстоящие десятилетия», — отметил председатель Совета НПО «Интернет-Сообщество» Игорь Мкртумян.
В этом году конференция была сосредоточена на развитии цифровой грамотности, создании новой экономики и инфраструктуры, а также на проведении необходимых реформ в системах государственного управления. Этот подход показывает, что небольшие страны имеют значительный потенциал для роста в цифровую эпоху, что подтверждено международным опытом.
На конференции своим опытом поделились ведущие эксперты из США, Эстонии, Нидерландов, России, Сербии, Узбекистана и Грузии.