Ucom ընկերության և «Արևորդի» ՀԿ-ի հերթական արևային կայանը տեղադրվել է Ճակատեն բնակավայրում
Այս անգամ Ucom-ի և «Արևորդի» ՀԿ-ի համագործակցության թիրախում Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի Ճակատեն բնակավայրն է։ 9.28 կվտ/ժ դրվածքային հզորությամբ արևային կայանը տեղադրվել է Ճակատեն բնակավայրի վարչական շենքի տանիքին՝ խրախուսելու սահմանամերձ գոտիներում բնապահպանական և տնտեսական առումներով կայուն ապրելակերպը։
Արևային կայանի արտադրած էներգիան բավարար կլինի ապահովելու վարչական շենքի և բնակավայրի արտաքին՝ ճանապարհային լուսավորության ծախսերը՝ հնարավորություն տալով էապես կրճատել համայնքային ծախսերը։ Սահմանամերձ նման բնակավայրերում կան բազմաթիվ համայնքային խնդիրներ, որոնց համար միշտ չէ, որ բավարար միջոցներ են հատկացվում: Այս ծրագրով Ucom-ն ու «Արևորդի» ՀԿ-ն սատարում են այդ խնդիրների լուծմանը։
«Մենք շարունակում ենք մարզերում կայուն էներգիան հասանելի դարձնելու մեր առաքելությունը, և անչափ ուրախ ենք ընդլայնել մեր գործունեությունը Սյունիքի մարզում: Սահմանամերձ գոտիներն էլ ավելի խոցելի կարգավիճակում են, և մենք վստահ ենք, որ այս համագործակցությունը զգալիորեն կբարելավի Ճակատենի բնակիչների կյանքը՝ կօգնի գումար խնայել և բարելավել բնակավայրի կենսապայմանները», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս ծրագիրը մեզ համար ոչ միայն հնարավորություն է՝ աջակցելու սահմանամերձ բնակավայրերին, այլև կարևոր քայլ է վերականգնվող էներգիայի և կայուն ապրելակերպի տարածման գործում: Արևային էներգիայի օգտագործումը նման բնակավայրերում մեծ նշանակություն ունի ինչպես բնապահպանական, այնպես էլ տնտեսական առումներով: Մենք համոզված ենք, որ այս համագործակցությունը կնպաստի կայուն զարգացման նոր չափանիշների ստեղծմանը՝ նպաստելով համայնքների ինքնաբավությանը և կենսապայմանների բարելավմանը», - ասել է Արևորդի ՀԿ-ի տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը:
«Ucom ընկերության և «Արևորդի» հասարակական կազմակերպության կողմից իրականացված այս նախաձեռնությունը բավականին էֆֆեկտիվ է: Ճակատեն սահմանամերձ բնակավայրում տեղադրվել է 10 կիլովատանոց արևային ֆոտովոլտային կայան, որը կծառայի Ճակատեն գյուղի բնակիչներին։ Գեներացված էներգիայի արդյունքում խնայված միջոցները կուղղվեն Ճակատեն գյուղի և այլ բնակավայրերի ծրագրերի իրականացմանը: Շնորհակալություն նախաձեռնությունը իրականացնողներին, և հույս ունենք, որ այն շարունակական կլինի», - նշեց Կապան համայնքի ղեկավարի տեղակալ Մարատ Հարությունյանը:
Արևային կայանների տեղադրման ծրագիրը ռազմավարական նշանակություն ունի: Արևային կայանների կիրառումը՝ որպես այլընտրանքային կայուն էներգիայի աղբյուր, այդքան էլ տարածված չէ սահմանամերձ բնակավայրերում, և ծրագիրը կլինի օրինակելի՝ հետագայում բնակավայրում տնտեսվարողների և բնակիչների արևային էներգիայի օգտագործմանն անցնելու համար:

Еще одна солнечная электростанция компании Ucom и SunChild установлена в поселке Чакатен
На этот раз объектом сотрудничества Ucom и общественной организации SunChild стало поселение Чакатен в Капанской общине Сюникской области. Солнечная электростанция с установленной мощностью 9,28 кВт была установнела на крыше административного здания поселка Чакатен с целью продвижения экологически и экономически устойчивого образа жизни в приграничных районах Армении.
Вырабатываемая солнечной станцией энергия будет достаточной для покрытия расходов на электроэнергию административного здания и уличное освещение, что позволит значительно сократить расходы поселения. В приграничных регионах, таких как Чакатен, существуют множество проблем, на решение которых не всегда хватает средств. С помощью этого проекта Ucom и SunChild стремятся внести вклад в решение этих проблем.
«Мы продолжаем свою миссию по внедрению устойчивой энергетики в регионах Армении и очень рады расширить сотрудничество на Сюникскую область. Приграничные территории находятся в особенно уязвимом положении, и мы уверены, что это сотрудничество существенно улучшит жизнь жителей Чакатена, поможет сэкономить средства и направить их на улучшение условий жизни», — отметил генеральный директор компании Ucom, Ральф Йирикян.
«Этот проект — не только возможность поддержать приграничные регионы, но и важный шаг в продвижении возобновляемых источников энергии и устойчивого образа жизни. Использование солнечной энергии в подобных поселениях имеет важное значение, как с экологической, так и с экономической точки зрения. Мы уверены, что это сотрудничество будет способствовать созданию новых стандартов устойчивого развития, и повысит самодостаточность поселений, улучшая тем самым качество жизни», — сказала Сона Калантарян, директор общественной организации SunChild.
«Проект, реализованный компанией Ucom и организацией SunChild, весьма эффективен. В приграничном поселке Чакатен установлены солнечные фотоэлектрические панели мощностью 10 кВт, которые будут обслуживать жителей деревни. Средства, сэкономленные благодаря выработанной энергии, будут направлены на реализацию других проектов в Чакатене и соседних населённых пунктах. Мы благодарим Ucom и SunChild за этот проект и надеемся на продолжение подобных инициатив», — сказал заместитель главы Капанской общины Марат Арутюнян.
Установка солнечных электростанций имеет стратегическое значение. Использование солнечной энергии как альтернативного источника пока не широко распространено в приграничных регионах, и этот проект станет примером для фермеров и жителей, чтобы в будущем перейти на использование солнечной энергии.