Ucom ընկերությունը Ամառային օլիմպիական խաղերի հայկական հավաքականի գլխավոր հովանավորն է
Ucom ընկերությունը և Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն համագործակցության հուշագիր են ստորագրել, ըստ որի Ucom-ը դարձել է 2024 թ-ի Ամառային օլիմպիական խաղերի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր հովանավորը։
Ucom ընկերությունն արդեն 3-րդ անգամ է հովանավորում Օլիմպիական խաղերին Հայաստանի մասնակցությունը։
33-րդ Ամառային օլիմպիական խաղերը տեղի են ունենալու Փարիզում հուլիսի 26-ից օգոստոսի 11-ը։ Մեր հավաքականի 15 մարզիկները կներկայացնեն Հայաստանը հրաձգություն, ծանրամարտ, աթլետիկա, ըմբշամարտ, բռնցքամարտ և մարմնամարզություն սպորտաձևերում:
«Օլիմպիական խաղերն աշխարհի գլխավոր սպորտային իրադարձությունն են, որին հետևում են միլիոնավոր մարդիկ ամբողջ աշխարհում, այդ թվում և Հայաստանում։ Ուրախ ենք, որ Ucom-ի աջակցությամբ հայ հանդիսատեսը կկարողանա դիտել մեր մարզիկների ելույթներն ու տեսնել փայլուն հաղթանակները։ Սա մեծ պատիվ է ու ուրախություն բոլորիս համար», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս ամառային օլիմպիական խաղերը ոչ թե հերթական օլիմպիական խաղեր են այլ կարևոր իրադարձություն: Հաշվի առնելով առկա իրավիճակը, մեր ազգին հաղթանակ է պետք։ Եվ մեր մարզիկները իրենց վրա են վերցրել հայ ժողովուրդին ուրախ պահեր, հաղթանակի պահեր պարգևելու առաքելությունը։ Ամբողջ հայ ազգն է մեր թիկունքում, մեզ պետք են արժանապատիվ հաղթանակներ և յուրաքանչյուրի ներդրումը շատ կարևոր է մեզ համար։ Եվ արդեն երրորդ Օլիմպիական խաղերն են, որ Ucom-ը կանգնում է հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի կողքին, ու հաջողություններն էլ ինքներդ եք տեսել», - Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը։
Նշենք, որ նախորդ Տոկիո-2020 խաղերին, որոնք տեղի ունեցան 2021 թվականին, ըմբշամարտիկ Արթուր Ալեքսանյանն ու ծանրամարտիկ Սիմոն Մարտիրոսյանը դարձան արծաթե մեդալակիրներ, իսկ մարմնամարզիկ Արթուր Դավթյանն ու բռնցքամարտիկ Հովհաննես Բաչկովը ստացան բրոնզե մեդալներ:

Ucom is the main sponsor of the Armenian team at the Summer Olympic Games
Ucom and the Armenian National Olympics Committee signed a cooperation agreement, making Ucom the main sponsor of the Armenian national team at the Summer Olympics.
This marks the third time Ucom has sponsored Armenia's participation in the Olympics.
The 33rd Summer Olympics will take place in Paris from July 26 to August 11. Fifteen athletes from our team will represent Armenia in Olympic shooting, weightlifting, athletics, wrestling, boxing, and gymnastics.
“The Olympics are the world’s main sporting event, followed by millions of people worldwide, including Armenians. We are happy that thanks to Ucom, the Armenian viewer will be able to watch our athletes' performances and witness their brilliant victories. This is a great honor and joy for all of us”, mentioned General Director of Ucom Ralph Yirikian.
"These Summer Olympic Games are not just another Olympic Games for us; they are a significant occasion. Given our current situation, our people need victory. Our athletes have taken it upon themselves to bring moments of happiness and triumph to the Armenian people. The entire Armenian nation stands with us. We all need these victories, and everyone's contribution is vital. It is in honor of Ucom and the National Olympic Committee of Armenia that we stand together for the third Olympic Games. You've all witnessed our successes before," said Hrachya Rostomyan, Secretary General of the NOC of Armenia.
Note that in the last 2020 Tokyo Olympic Games, held in 2021, wrestler Artur Alexanyan and weightlifter Simon Martirosyan became silver medalists, while athlete Artur Davtyan and boxer Hovhannes Bachkov received bronze medals.