Ucom-ը շարունակում է սատարել կանաչ էներգետիկայի տարածմանը Հայաստանի համայնքներում
Ucom ընկերության և «Արևորդի» հասարակական կազմակերպության համագործակցության շրջանակում հերթական արևային կայանն է տեղադրվել՝ այս անգամ Վանևան համայնքում։
9,9 ԿՎտ դրվածքային հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայանն ապահովելու է համայնքի ենթակառուցվածքներն էլեկտրաէներգիայով։
Նման կանաչ լուծումը ոչ միայն դրական ազդեցություն է ունենալու Հայաստանի շրջակա միջավայրի վրա, այլ նաև թույլ է տալու համայնքին որոշակի միջոցներ տնտեսել և ուղղել դրանք այլ կարևոր խնդիրների լուծմանը։
«Շրջակա միջավայրը մեզ համար կարևորագույն արժեքներից է, և մենք շատ ուրախ ենք կանաչ տեխնոլոգիաների միջոցով մարդկանց կյանքը բարելավել։ Ucom-ն իր պարտքն է համարում իր համաքաղաքացիների կյանքի որակը լավացնել ոչ միայն բարձր որակի ծառայություններ մատուցելով, այլ նաև այսպիսի արդյունավետ և օգտակար համագործակցությունների շնորհիվ», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Սա արդեն չորրորդ համայնքային ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագիրն է, որ իրականացրել ենք Ucom-ի աջակցությամբ։ Մեզ համար չափազանց կարևոր է, որ իրականացված աշխատանքը ունենա երկարատև ու կայուն ազդեցություն համայնքի համար և Վանևանում իրականացված ծրագիրը դրա վկայությունն է», - նշել է «Արևորդի» հասարակական կազմակերպության տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը:
«Շնորհակալություն եմ հայտնում  UCOM ընկերությանը և Արևորդի ՀԿ-ին  նմանատիպ ծրագրեր իրականացնելու համար։ Շնորհակալ եմ, որ մեր կողքին եք  և բնակավայրերում կատարում եք նմանատիպ  բարի գործեր։ Ներկաներին տեղեկացնեմ, որ Վանևան բնակավայրում տեղադրվել է 10 ԿՎտ դրվածքային հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայան, որի նպատակն է բնակավայրին պատկանող համայնքային ենթակառուցվածքների էլեկտրաէներգիայի ծախսի կրճատումը, որի արդյունքում  կտնտեսվի դրամական միջոցներ և տնտեսված դրամական միջոցները կօգտագործվեն համայնքային այլ խնդիրների լուծման համար։ Լիահույս եմ, որ նմանատիպ առիթներ նորից կունենանք», - ասել է Վարդենիս համայնքի ղեկավար Ահարոն Խաչատրյանը։
Նշենք, որ նույն ծրագրի շրջանակում արևային կայաններ են տեղադրվել Գողթանիկ, Աղավնաձոր և Ռինդ գյուղերում։

Ucom продолжает поддерживать распространение зеленой энергетики в регионах Армении
В рамках сотрудничества компании Ucom и общественной организации SunChild была установлена очередная солнечная панель, на этот раз в селе Ваневан.
Солнечная фотовольтовая электростанция с установленной мощностью 9,9 КВт будет обеспечивать инфраструктуру общины электроэнергией.
Подобные зеленые решения не только окажут позитивное воздействие на экологию Армении, но и позволят общине экономить на электроэнергии и направлять сэкономленные средства на другие нужды.
«Окружающая среда – одна из важнейших ценностей для нас, и мы очень рады возможности улучшать жизни людей с помощью зеленых технологий. Ucom считает своим долгом повышать качество жизни своих сограждан не только предоставлением качественных услуг, но и благодаря подобным эффективным и полезным проектам», - сказал генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Это уже четвертая программа по развитию общинной инфраструктуры, которую мы осуществляем при поддержке Ucom. Для нас крайне важно, чтобы наша работа давала стабильные и долгосрочные результаты в общинах, и проект, осуществленный в Ваневане, является свидетельством этому», - отметила директор организации SunChild Сона Калантарян.
«Я благодарю компанию Ucom и организацию SunChild за осуществление подобных программ. Спасибо, что вы с нами и делаете такие добрые дела в населенных пунктах. Хочу сообщить присутствующим, что в селе Ваневан была установлена солнечная  фотовольтовая панель с установленной мощностью 10 КВт, цель которой – сократить расходы на электроэнергию для общинной инфраструктуры, в результате чего можно будет экономить средства, и сэкономленные средства будут направлены на решение других проблем. Я очень надеюсь, что подобные поводы у нас будут и в будущем», - сказал руководитель общины Варденис Агарон Хачатрян.
Отметим, что в рамках программы солнечные панели ранее были установлены в селах Гохтаник, Агавнадзор и Ринд.