5G-ի անցմանը պատրաստ ցանց և որակապես նոր հեռուստատեսություն. Ucom-ը, Nokia և Mediakind ընկերությունների հետ կնքել է պաշտոնական համաձայնագրեր
12/02/2024
Ucom-ը հայտարարում է ցանցի արդիականացման նոր փուլի մեկնարկի մասին, որի շրջանակում Երևանում պաշտոնական համաձայնագրեր են կնքվել համաշխարհային գիգանտներից մեկի՝ Nokia-ի և հեռուստատեսության ժամանակակից լուծումներ ու նոր որակի ծառայություններ առաջարկող միջազգային առաջատար MediaKind ընկերության հետ: Ստորագրման արարողությանը ներկա են գտնվել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի գործող նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը, դեսպաններ, բանկային, տեխնոլոգիական, բիզնես ոլորտի ղեկավարներ:
«Ucom-ը համարձակ քայլ է նախաձեռնել բոլոր ուղղություններով՝ կատարելով ներդրումներ, որոնք ուղղված են ընկերության հաջորդ փուլի զարգացմանը: Մեզ համար այս պահին կարևոր է ընդլայնել և արդիականացնել ցանցը՝ ներկայացնելով 5G-ին պատրաստ տեխնոլոգիաներ: Այդ աշխատանքները մենք կմեկնարկենք մարզերից: Սա համահունչ է մեր ռազմավարությանը, որին հավատում է մեր թիմը, մեր բաժնետերերը, մեր գործընկերները»,-ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Nokia-ն ընտրվել է Ucom-ի կողմից՝ արդիականացնելու և ընդլայնելու շարժական ցանցը՝ դարձնելով այն 5G անցմանը պատրաստ Հայաստանի բոլոր մարզերում: Բացի այդ, Nokia-ն կթարմացնի Ucom-ի ֆիքսված և բջջային ցանցերի հիմնական ենթակառուցվածքները, կներդնի նոր բարձր թողունակությամբ IP տրանսպորտային ցանց, ինչը կբարելավվի բջջային և ֆիքսված օգտատերերի փորձառությունը՝ տվյալների փոխանցման արագության և հզորության ավելացմամբ:
«Nokia-ն ուրախ է ամրապնդել իր գործընկերությունը Ucom-ի հետ այս նոր գործարքով: Մեր նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրմամբ մենք կօգնենք Ucom-ին մատուցել հաճախորդների բացառիկ փորձ, որը կլինի հաստատուն, արագ արձագանքող և արդյունավետ: Սա նոր հնարավորություններ կընձեռի և՛ ձեռնարկություններին, և՛ անհատներին ձեր երկրում, միաժամանակ կամրապնդի Ucom-ի դիրքավորմանը՝ անխափան անցնելու 5G-ին»,- ասել է կապի ու հեռահաղորդակցության ոլորտում 159-ամյա առաջատար Nokia ընկերությունը` Եվրոպական երկրներում բջջային ցանցերի գծով փոխնախագահ Պիտեր Վուկովիցի ելույթով Երևանում:
«Ucom-ը մեծ թռիչքների է պատրաստվում, և ոգևորված ենք բոլորս: Նոր ռազմավարությամբ, վերջին տասնամյակի այս մասշտաբային ներդրմամբ Ucom-ը սկսում է մարզերից: Այն տեսլականը կիսում են բաժնետերերը մեծ հավատով, որ Ռալֆ Յիրիկյանի առաջնորդությամբ Ucom-ը բացառիկ նոր որակ ու մշակույթ կբերի ընկերությանն ու մեր բաժանորդներին»,-իր ելույթում ասել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր և կառավարման խորհրդի համանախագահ Արտյոմ Խաչատրյանը:
MediaKind ընկերության հետ համագործակցելով՝ Ucom-ը կառաջարկի տեխնոլոգիապես առաջադեմ հեռուստատեսային նոր հարթակ, ինչպես նաև դուրս գալով ներկայիս իր IP հեռուստատեսության ցանցի սահմաններից, ընկերությունը կառաջարկի բոլորովին նոր փորձառություն, թե՛ տնային, թե՛ շարժական սարքավորումներից օգտվող բաժանորդների համար:
«Որպես մեդիա տեխնոլոգիաների և ծառայությունների առաջատար՝ MediaKind-ը խթանում է նոր ստանդարտներ ամբողջ աշխարհում: Ucom-ի պես դինամիկ զարգացող ընկերության հետ համագործակցությունը մեզ համար հիրավի մեծ պատիվ է: Այն մեզ հնարավորություն է տալիս Հայաստանի բաժանորդներին տրամադրել որակապես լավագույն մեդիա բովանդակությունը: Մեր նպատակն է Հայաստանում ստեղծել հաջորդ սերնդի հեռուստատեսային ծառայություն»,-ասել է MediaKind ընկերության Եվրոպայի, Միջին Արևելքի, Աֆրիկայի ու Խաղաղօվկիանոսյան Ասիայի վաճառքի փոխնախագահ Վիետ Նուեն Կաոն:

Сеть, готовая к переходу на 5G, и качественно новое телевидение: Ucom заключил официальные соглашения с Nokia и MediaKind
12/02/2024
Ucom объявляет о начале нового этапа модернизации сети, в рамках которого в Ереване были подписаны официальные соглашения с одним из мировых гигантов компанией Nokia и ведущей в мире компанией MediaKind, предлагающей современные телевизионные технологии и услуги нового качества. В церемонии подписания приняли участие министр высокотехнологической промышленности РА Мхитар Айрапетян, председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Гарегин Баграмян, председатель Комиссии по телевидению и радио Тигран Акопян, послы, а также руководители компаний банковского, технологического и бизнес секторов.
«Ucom совершил поистине смелый шаг во всех отношениях, запустив инвестиционный проект, направленный на следующий этап развития компании. Для нас сейчас крайне важно расширять и модернизировать сеть, внедряя передовые технологии, готовые на 5G. Эта работа начнется с регионов. Данный проект является частью нашей стратегии, в которую верит наша команда, наши акционеры и партнеры», – отметил генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
Ucom выбрал компанию Nokia для модернизации и расширения мобильной сети с целью подготовки к переходу на 5G во всех регионах Армении. Кроме того, Nokia поможет обновить базовую инфраструктуру фиксированных и мобильных сетей Ucom, развернет новую транспортную IP-сеть с высокой пропускной способностью, что повысит удобство пользования мобильными услугами за счет увеличения скорости и объема передачи данных.
«Nokia рада углубить свое партнерство с Ucom благодаря новому соглашению. В результате применения новых технологий мы поможем Ucom обеспечить исключительный клиентский опыт, который будет последовательным, отзывчивым и эффективным. Это откроет новые возможности как для организаций, так и для индивидуальных пользователей, а также позволит создать прочную основу для плавного перехода Ucom на 5G», – заявила вот уже 159 лет являющейся одним из мировых лидеров в сфере связи и телекоммуникаций компания Nokia, посредством выступления в Ереване вице-президента по координации европейских мобильных сетей Питера Вуковица.
«Ucom собирается совершить огромный скачок, и мы все этому очень рады. Следуя своей новой стратегии, осуществление этого крупнейшего за последнее десятилетие проекта Ucom начинает с регионов. Это решение полностью разделяют и акционеры компании, уверенные в том, что под руководством Ральфа Йирикяна Ucom поднимется на новый уровень качества предоставления услуг и культуры работы как во благо компании, так и в интересах наших пользователей», – подчеркнул соучредитель и сопредседатель правления группы компаний «Галакси» Артем Хачатрян.
В сотрудничестве с MediaKind компания Ucom предложит новую, технологически продвинутую телевизионную платформу и, выйдя за рамки своей нынешней сети IPTV, обеспечит совершенно новое качество услуг для абонентов, пользующихся как домашними, так и мобильными устровйствами.
«Будучи лидером в области медиатехнологий и услуг, MediaKind продвигает новые стандарты по всему миру. Сотрудничество со столь динамично развивающейся компанией, как Ucom, является для нас большой честью. Оно позволяет нам предоставлять абонентам в Армении медиаконтент самого высокого качества. Наша цель – создать в Армении телевизионные услуги нового поколения», – сказал Вьет Нуен Као, Вице-президент компании MediaKind по продажам в Европе, Ближнем Востоке, Африке и Азиатско-Тихоокеанском регионе.