5G-ի անցմանը պատրաստ ցանց և որակապես նոր հեռուստատեսություն. Ucom-ը, Nokia և Mediakind ընկերությունների հետ կնքել է պաշտոնական համաձայնագրեր
12/02/2024
Ucom-ը հայտարարում է ցանցի արդիականացման նոր փուլի մեկնարկի մասին, որի շրջանակում Երևանում պաշտոնական համաձայնագրեր են կնքվել համաշխարհային գիգանտներից մեկի՝ Nokia-ի և հեռուստատեսության ժամանակակից լուծումներ ու նոր որակի ծառայություններ առաջարկող միջազգային առաջատար MediaKind ընկերության հետ: Ստորագրման արարողությանը ներկա են գտնվել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի գործող նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը, դեսպաններ, բանկային, տեխնոլոգիական, բիզնես ոլորտի ղեկավարներ:
«Ucom-ը համարձակ քայլ է նախաձեռնել բոլոր ուղղություններով՝ կատարելով ներդրումներ, որոնք ուղղված են ընկերության հաջորդ փուլի զարգացմանը: Մեզ համար այս պահին կարևոր է ընդլայնել և արդիականացնել ցանցը՝ ներկայացնելով 5G-ին պատրաստ տեխնոլոգիաներ: Այդ աշխատանքները մենք կմեկնարկենք մարզերից: Սա համահունչ է մեր ռազմավարությանը, որին հավատում է մեր թիմը, մեր բաժնետերերը, մեր գործընկերները»,-ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Nokia-ն ընտրվել է Ucom-ի կողմից՝ արդիականացնելու և ընդլայնելու շարժական ցանցը՝ դարձնելով այն 5G անցմանը պատրաստ Հայաստանի բոլոր մարզերում: Բացի այդ, Nokia-ն կթարմացնի Ucom-ի ֆիքսված և բջջային ցանցերի հիմնական ենթակառուցվածքները, կներդնի նոր բարձր թողունակությամբ IP տրանսպորտային ցանց, ինչը կբարելավվի բջջային և ֆիքսված օգտատերերի փորձառությունը՝ տվյալների փոխանցման արագության և հզորության ավելացմամբ:
«Nokia-ն ուրախ է ամրապնդել իր գործընկերությունը Ucom-ի հետ այս նոր գործարքով: Մեր նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրմամբ մենք կօգնենք Ucom-ին մատուցել հաճախորդների բացառիկ փորձ, որը կլինի հաստատուն, արագ արձագանքող և արդյունավետ: Սա նոր հնարավորություններ կընձեռի և՛ ձեռնարկություններին, և՛ անհատներին ձեր երկրում, միաժամանակ կամրապնդի Ucom-ի դիրքավորմանը՝ անխափան անցնելու 5G-ին»,- ասել է կապի ու հեռահաղորդակցության ոլորտում 159-ամյա առաջատար Nokia ընկերությունը` Եվրոպական երկրներում բջջային ցանցերի գծով փոխնախագահ Պիտեր Վուկովիցի ելույթով Երևանում:
«Ucom-ը մեծ թռիչքների է պատրաստվում, և ոգևորված ենք բոլորս: Նոր ռազմավարությամբ, վերջին տասնամյակի այս մասշտաբային ներդրմամբ Ucom-ը սկսում է մարզերից: Այն տեսլականը կիսում են բաժնետերերը մեծ հավատով, որ Ռալֆ Յիրիկյանի առաջնորդությամբ Ucom-ը բացառիկ նոր որակ ու մշակույթ կբերի ընկերությանն ու մեր բաժանորդներին»,-իր ելույթում ասել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր և կառավարման խորհրդի համանախագահ Արտյոմ Խաչատրյանը:
MediaKind ընկերության հետ համագործակցելով՝ Ucom-ը կառաջարկի տեխնոլոգիապես առաջադեմ հեռուստատեսային նոր հարթակ, ինչպես նաև դուրս գալով ներկայիս իր IP հեռուստատեսության ցանցի սահմաններից, ընկերությունը կառաջարկի բոլորովին նոր փորձառություն, թե՛ տնային, թե՛ շարժական սարքավորումներից օգտվող բաժանորդների համար:
«Որպես մեդիա տեխնոլոգիաների և ծառայությունների առաջատար՝ MediaKind-ը խթանում է նոր ստանդարտներ ամբողջ աշխարհում: Ucom-ի պես դինամիկ զարգացող ընկերության հետ համագործակցությունը մեզ համար հիրավի մեծ պատիվ է: Այն մեզ հնարավորություն է տալիս Հայաստանի բաժանորդներին տրամադրել որակապես լավագույն մեդիա բովանդակությունը: Մեր նպատակն է Հայաստանում ստեղծել հաջորդ սերնդի հեռուստատեսային ծառայություն»,-ասել է MediaKind ընկերության Եվրոպայի, Միջին Արևելքի, Աֆրիկայի ու Խաղաղօվկիանոսյան Ասիայի վաճառքի փոխնախագահ Վիետ Նուեն Կաոն:

A network ready for the transition to 5G and qualitatively new television. Ucom signed official agreements with Nokia and MediaKind
12/02/2024
Ucom announces the initiation of a new phase in network modernization. As part of this endeavor, official agreements were signed in Yerevan with two industry leaders: Nokia, a global giant, and MediaKind, an internationally acclaimed company that provides cutting-edge television solutions and high-quality services. The signing was attended by RA Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan, Acting Chairman of the Public Services Regulatory Commission Garegin Baghramyan, Chairman of the Television and Radio Commission Tigran Hakobyan, ambassadors, and leaders from the banking, technology, and business industries.
"Ucom has taken a bold step in all directions, making investments aimed at the company's next stage of development. It is important for us at this time to develop and modernize the network, introducing 5G-ready technologies. The modernization will start from regions. This aligns with our strategy, which our team, our shareholders, our partners believe in," said Ucom Director General Ralph Yirikian.
Nokia has been selected by Ucom to upgrade and broaden the mobile network in preparation for the delivery of 5G-ready services in all Armenia. Furthermore, Nokia will enhance the core infrastructure of Ucom's fixed and mobile networks. This includes the deployment of a new high-bandwidth IP transport network designed to elevate the user experience for both mobile and fixed services. This enhancement will result in increased data transfer speed and capacity.
“Nokia is excited to strengthen its partnership with Ucom in this new deal. With the introduction of our latest technologies, we will help Ucom deliver an exceptional customer experience that is robust, highly responsive, and efficient. This will empower businesses and individuals with advanced connectivity solutions while positioning Ucom to seamlessly transition to 5G in the future,” announced Nokia, a leading company for 159 years already, with the speech of Peter Wukowits in Yerevan, Nokia's Vice President of Mobile Networks, Europe.
"Ucom is preparing for big leaps and we are all excited. With the new strategy, this large-scale investment of the last decade, Ucom starts with the regions. The vision is shared by the shareholders with great faith, that under the leadership of Ralph Yirikian, Ucom will bring exceptional new quality and culture to the company and our subscribers," Artyom Khachatryan, Co-founder, and Co-chairman of the management board of Galaxy Group of Companies, said in his speech.
Through collaboration with MediaKind, Ucom is set to introduce a technologically advanced TV platform, extending beyond its current IP TV network. This expansion promises a wholly new and enhanced experience for both home and mobile subscribers.
“As a global leader in media technology and services, MediaKind embraces new standards worldwide. Partnering with a dynamically developing company such as Ucom is a tremendous honor for us. This partnership empowers us to deliver top-quality media content to Armenian subscribers. Our objective is to establish a next-generation television service in Armenia.” said Viet Nguyen Cao, MediaKind VP of Sales in Europe, the Middle East, Africa, and Asia-Pacific.