Ucom ընկերության և «Արևորդի» ՀԿ-ի նվերը Գողթանիկ բնակավայրին
Վայոց Ձորի Գողթանիկ բնակավայրի բնակիչների համար ենթակառուցվածքները մեծ նշանակություն ունեն: 200 բնակիչ ունեցող գյուղում վերջերս բնակություն են հաստատել նաև Արցախից բռնի տեղահանված հայրենակիցները: Ucom ընկերության և «Արևորդի» հասարակական կազմակերպության օժանդակությամբ Եղեգիս խոշորացված համայնքի Գողթանիկ բնակավայրի վարչական շենքին տեղադրվել է 6.9 կՎտ դրվածքային հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայան: Նպատակը կանաչ հայեցակարգի տարածումն է և համայնքային ենթակառուցվածքների զարգացումը:
«Սոցիալական պատասխանատվության մեր թիրախում գտնվում են բոլոր գյուղերը, որտեղ կարող ենք բարեգործություն կատարել: Գողթանիկում այլընտրանքային էներգիայի ստացման այս կայանի տեղադրումով մենք լուծում ենք երկու հարց՝ հնարավորություն ենք տալիս վարչական շրջանին ջեռուցել շենքը և կից մշակույթի տունը, որտեղ կազմակերպվում է գողթանիկցիների ժամանցը, և երկրորդ՝ գումար են խնայում կենսական նշանակության այլ հարցեր լուծելու համար»,-նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Այս համագործակցությունը իրականություն է դարձել 2023թ. օգոստոսին Ucom ընկերության և «Արևորդի» բնության և մշակույթի պահպանման հասարակական կազմակերպության կնքված համագործակցության հուշագրի շրջանակներում: Ըստ համագործակցության հուշագրի` աջակցությունը, ի սկզբանե, նախատեսված է եղել այլ միջոցառումների համար, սակայն արցախցիների բռնի տեղահանման և Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում բնակեցման պատճառով, այդ աջակցությունը նպատակաուղղվել է գյուղական բնակավայրերի կառավարման հոգսերը մեղմելուն:
«Արևորդի հասարակական կազմակերպությունը 2006 թվականից ի վեր իրականացնում է բնապահպանական ծրագրեր: Ucom-ի հետ այս ծրագրի իրագործման արդյունքում համայնքը կկարողանա ավելի արագ զարգանալ: Տեղադրված արևային ֆոտովոլտային կայանի աշխատանքից խնայված միջոցները հնարավոր կլինի վերաուղղորդել այլ ծրագրերի իրականացմանը: Համատեղ այս աշխատանքները լինելու են շարունակական և ուղղված են լինելու համայնքային ենթակառուցվածների զարգացմանը»,-նշել է «Արևորդի» հասարակական կազմակերպության տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը:
Եղեգիս համայնքի ղեկավար Արթուր Ստեփանյանը երկու ընկերությունների ղեկավարներին շնորհակալություն է հայտնել բնակավայրին աջակցելու համար:
«Արևային ֆոտովոլտային այս կայանի խնայողությունների արդյունքում մենք հնարավորություն կունենանք այդ գումարը ծախսել այլ ոլորտների բարելավման համար` օրինակ արջերի հարձակումների արդյունքում պատճառված վնասների հատուցման ուղղությամբ: Արևային կայանի տեղադրումը արդյունավետ է և օգտակար»,-նշել է Արթուր Ստեփանյանը:

The contribution of Ucom company and SunChild NGO to the Goghtanik settlement
Infrastructures are of great importance for Goghtanik residents of Vayots Dzor region. Compatriots forcibly displaced from Artsakh have recently settled in the village with 200 inhabitants. With the support of Ucom company and SunChild NGO, a solar photovoltaic plant with a capacity of 6.9 kWt was installed in the administrative building of Goghtanik settlement of Yeghegis enlarged community. The aim is to spread the green agenda and develop community infrastructure.
"Our commitment to social responsibility extends to all communities where we can make a charitable impact. Through the installation of this alternative energy receiving station in Goghtanik, we address two key issues: providing heating for the administrative building and the adjacent cultural house, where the community's events are organized, and simultaneously, helping them save funds for addressing other essential needs," stated Ucom Director General Ralph Yirikian.
This collaboration materialized in 2023 within the framework of the memorandum of cooperation signed in August between Ucom company and the SunChild NGO dedicated to the preservation of nature and culture. Originally, the support outlined in the memorandum was intended for other initiatives. However, given the forced displacement of Artsakh residents and their resettlement in various communities in Armenia, the focus shifted towards easing the challenges associated with managing rural communities.
"SunChild NGO has been implementing environmental projects since 2006. As a result of implementing this project with Ucom, the community will be able to develop faster. The funds saved from the operation of the installed solar photovoltaic plant will be able to be redirected to the implementation of other projects. These joint works will be continuous and will be aimed at the development of community infrastructures," said Sona Kalantaryan, Director of SunChild NGO.
Artur Stepanyan, head of Yeghegis enlarged community, thanked the heads of two companies for supporting Goghtanik.
"As a result of the savings of this solar photovoltaic station, we will have the opportunity to spend that money for the improvement of other areas, for example, in the direction of compensating the damages caused by bear attacks. The installation of the solar plant is effective and useful," said Artur Stepanyan.