Ucom ընկերության և «Արևորդի» ՀԿ-ի նվերը Գողթանիկ բնակավայրին
Վայոց Ձորի Գողթանիկ բնակավայրի բնակիչների համար ենթակառուցվածքները մեծ նշանակություն ունեն: 200 բնակիչ ունեցող գյուղում վերջերս բնակություն են հաստատել նաև Արցախից բռնի տեղահանված հայրենակիցները: Ucom ընկերության և «Արևորդի» հասարակական կազմակերպության օժանդակությամբ Եղեգիս խոշորացված համայնքի Գողթանիկ բնակավայրի վարչական շենքին տեղադրվել է 6.9 կՎտ դրվածքային հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայան: Նպատակը կանաչ հայեցակարգի տարածումն է և համայնքային ենթակառուցվածքների զարգացումը:
«Սոցիալական պատասխանատվության մեր թիրախում գտնվում են բոլոր գյուղերը, որտեղ կարող ենք բարեգործություն կատարել: Գողթանիկում այլընտրանքային էներգիայի ստացման այս կայանի տեղադրումով մենք լուծում ենք երկու հարց՝ հնարավորություն ենք տալիս վարչական շրջանին ջեռուցել շենքը և կից մշակույթի տունը, որտեղ կազմակերպվում է գողթանիկցիների ժամանցը, և երկրորդ՝ գումար են խնայում կենսական նշանակության այլ հարցեր լուծելու համար»,-նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Այս համագործակցությունը իրականություն է դարձել 2023թ. օգոստոսին Ucom ընկերության և «Արևորդի» բնության և մշակույթի պահպանման հասարակական կազմակերպության կնքված համագործակցության հուշագրի շրջանակներում: Ըստ համագործակցության հուշագրի` աջակցությունը, ի սկզբանե, նախատեսված է եղել այլ միջոցառումների համար, սակայն արցախցիների բռնի տեղահանման և Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում բնակեցման պատճառով, այդ աջակցությունը նպատակաուղղվել է գյուղական բնակավայրերի կառավարման հոգսերը մեղմելուն:
«Արևորդի հասարակական կազմակերպությունը 2006 թվականից ի վեր իրականացնում է բնապահպանական ծրագրեր: Ucom-ի հետ այս ծրագրի իրագործման արդյունքում համայնքը կկարողանա ավելի արագ զարգանալ: Տեղադրված արևային ֆոտովոլտային կայանի աշխատանքից խնայված միջոցները հնարավոր կլինի վերաուղղորդել այլ ծրագրերի իրականացմանը: Համատեղ այս աշխատանքները լինելու են շարունակական և ուղղված են լինելու համայնքային ենթակառուցվածների զարգացմանը»,-նշել է «Արևորդի» հասարակական կազմակերպության տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը:
Եղեգիս համայնքի ղեկավար Արթուր Ստեփանյանը երկու ընկերությունների ղեկավարներին շնորհակալություն է հայտնել բնակավայրին աջակցելու համար:
«Արևային ֆոտովոլտային այս կայանի խնայողությունների արդյունքում մենք հնարավորություն կունենանք այդ գումարը ծախսել այլ ոլորտների բարելավման համար` օրինակ արջերի հարձակումների արդյունքում պատճառված վնասների հատուցման ուղղությամբ: Արևային կայանի տեղադրումը արդյունավետ է և օգտակար»,-նշել է Արթուր Ստեփանյանը:

Подарок от компании Ucom и общественной организация «Ареворди» селу Гохтаник
Инфраструктуры имеют важное значение для жителей сельской местности Гохтаник Вайоц Дзорсквго марза. В этом селе с населением 200 человек в недавнее время разместились также наши соотечественники, вынужденные покинуть свои дома в Арцахе. При содействии компании Ucom и общественной организации «Ареворди» в здании администрации Гохтаника, расположенного в укрупненной общине Ехегис, была установлена солнечная фотоэлектрическая станция номинальной мощностью 6,9 кВт. Главная цель инициативы – продвижение зеленой концепции и развитие инфраструктуры населенных пунктов.
Наше внимание, как организации, приверженной принципам социальной ответственности, обращено ко всем деревням и селам, в которых мы можем творить добрые дела. Установка электростанции в Гохтанике для получения энергии из альтернативного источника позволяет решить сразу две задачи – обеспечить теплом здание администрации и прилегающий к нему дом культуры, где местные жители организуют развлекательные мероприятия и проводят досуг, а также сэкономить деньги для решения прочих жизненно важных вопросов», – отметил генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
Данная инициатива стала возможной в результате подписания в августе 2023 года меморандума о сотрудничестве между компанией Ucom и Общественной организацией по охране природы и культуры «Ареворди». Согласно меморандуму, первоначально помощь предназначалась для иных мероприятий, однако в результате вынужденного переселения арцахцев и их размещения в различных районах Армении меры поддержки были направлены на решение проблем, связанных с обеспечением жизнедеятельности сельских общин.
«Общественная организация «Ареворди» с 2006 года осуществляет различные экологические проекты. Реализация нашей совместной с Ucom программы позволит общине развиваться еще стремительнее. Средства, сэкономленные благодаря установке и эксплуатации солнечной фотоэлектростанции, можно будет перенаправить на претворение в жизнь других планов. Наши совместные инициативы будут носить постоянный характер и иметь главной целью развитие объектов инфраструктуры многочисленных общин», – подчеркнула директор общественной организации «Ареворди» Сона Калантарян.
Глава общины Ехегис Артур Степанян выразил благодарность руководителям обеих организаций за оказанную помощь.
«Благодаря этой электростанции нам удастся сэкономить деньги и использовать их в решении вопросов иного характера, например, для устранения урона и возмещения ущерба, полученного в результате нападений медведей. Установка солнечной электростанции, несомненно, принесет результаты и большую пользу», – заявил Артур Степанян.