Ucom-ի և Արևորդի ՀԿ-ի համագործակցության արդյունքում արևային կայան է գործարկվել Ռինդ բնակավայրում
Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և «Արևորդի» հասարակական կազմակերպության տնօրեն Սոնա Քալանթարյանն այսօր այցելել են Վայոց ձորի մարզի Արենի համայնքի Ռինդ բնակավայր: Տեղի մանկապարտեզում տեղադրվել է 10.3 կՎտ դրվածքային հզորությամբ արևային կայան, որը հնարավորություն է տալու տեղում ապահովել արևի ճառագայթներից ստացված էլեկտրականությամբ ջեռուցել մանկապարտեզի շենքը:
«Ucom-ը, որպես կապի ազգային օպերատոր, աջակցում է Հայաստանում կանաչ տնտեսության զարգացմանը և նախաձեռնությունը դրա վառ օրինակներից մեկն է: Այս արևային կայաններն առաջիկա 20-25 տարիների ընթացքում մեր զավակներին կջերմացնեն ու ամենակարևոը բնությանը վնաս չեն պատճառի, քանի որ արևային կայանը բացարձակ անվնաս է: Սա կարևոր առաքելություն է նաև էկոկրթության տարածման առումով: Մենք մշտապես օգնելու ենք խթանել կանաչ հայեցակարգը»,-նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Այս համագործակցությունը իրականություն է դարձել 2023թ. օգոստոսին Ucom ընկերության և «Արևորդի» հասարակական կազմակերպության կնքված համագործակցության հուշագրի շրջանակներում: Ըստ համագործակցության հուշագրի` աջակցությունը, ի սկզբանե, նախատեսված է եղել այլ միջոցառումների համար, սակայն արցախցիների բռնի տեղահանման և Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում բնակեցման հետևանքով, այդ աջակցությունը նպատակաուղղվել է ենթակառուցվածքների զարգացմանը:
«Բնության և մշակութային հուշարձանների պահպանությունը, էկոմշակույթի տարածումը մեզ համար կարևոր նշանակություն ունի և մեր գործունեությամբ մենք նպաստում ենք էկոշարժման զարգացմանը, որպեսզի կարողանանք պահպանել հայրենի բնությունը: Այս ճանապարհին մեր կարևոր գաղափարակիցներից է Ucom-ը, որի աջակցությունը մեծապես օգնում է ավելի մասշտաբային ծրագրեր կյանքի կոչելու համար»,-նշել է «Արևորդի» հասարակական կազմակերպության տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը:
Այցելության ընթացքում երկու ընկերությունների ղեկավարները շրջայց են կատարել մանկապարզների շենքերում, ծանոթացել պայմաններին:

A solar plant in Rind settlement was launched as a result of the cooperation between Ucom and SunChild NGO
14/12/2023
Ralph Yirikian, Director General of Ucom, and Sona Kalantaryan, Director of SunChild (Arevordi) NGO, visited Rind settlement of Areni community in Vayots Dzor province today. A 10.3 kW solar plant was installed in the local kindergarten, enabling the kindergarten building to be heated with electricity obtained from the sun's rays.
"Ucom, as a national communications operator, supports the development of the green economy in Armenia, and this initiative is one of its shining examples. These solar plants will provide warmth for our children for the next 20-25 years and, most importantly, will not harm nature because the solar plant is absolutely harmless. This is also an important mission in terms of spreading eco-education. We will always help promote the green concept," said Ralph Yirikian, Director General of Ucom.
This cooperation became a reality in 2023 within the framework of the memorandum of cooperation concluded in August by Ucom and SunChild non-governmental organization for nature and culture preservation. According to the memorandum of cooperation, the support was initially intended for other activities but due to the forced displacement of Artsakh residents and resettlement in different settlements of Armenia, this support was redirected to infrastructure development.
"The protection of nature and cultural monuments and the promotion of eco-culture is important for us. With our activities, we contribute to the development of the eco-movement in order to be able to preserve native nature. Ucom is one of our important advocates on this path, whose support greatly helps to implement more large-scale projects," said Sona Kalantaryan, director of SunChild NGO.
During the visit, the leaders of the two organizations toured the kindergarten building and familiarized themselves with the conditions.