ՀՀ վարչական դատարանը բավարարել է «Յուքոմ» ՓԲԸ հայցն ընդդեմ ՏՄՊՀ-ի` ճանաչելով «ՎԵՈՆ Արմենիա» ՓԲ Ընկերության բաժնետոմսերի ձեռքբերման գործընթացում անբարեխիղճ մրցակցության առկայության փաստը
12/05/2023
Ս.թ. մայիսի 11-ին Վարչական դատարանը հրապարակել է թիվ ՎԴ/0693/05/21 վարչական գործով ըստ հայցի «Յուքոմ» փակ բաժնետիրական ընկերության ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի գործով վճիռը:
Դատարանը բավարարել է «Յուքոմ» փակ բաժնետիրական ընկերության հայցը: Մասնավորապես դատարանը վճռել է. «պարտավորեցնել Հայաստանի Հանրապետության մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովին «ԹԻՄ» փակ բաժնետիրական ընկերության, Հայկ Եսայանի և Ալեքսանդր Եսայանի կողմից «ՎԵՈՆ Արմենիա» ընկերության բաժնետոմսերի ձեռքբերմանն ուղղված գործողություններն որակել որպես չբացահայտված տեղեկատվության օգտագործմամբ և ֆիդուցիար պարտավորությունների խախտման դրսևորմամբ անբարեխիղճ մրցակցություն՝ անվավեր ճանաչելով Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի 23.12.2020 թվականի թիվ 393-Ա որոշումը»:
Դատական գործը քննվել է դռնփակ՝ հաշվի առնելով առևտրային գաղտնիք հանդիսացող տեղեկատվության պաշտպանության անհրաժեշտությունը, հետևաբար «Յուքոմ» ՓԲ ընկերության՝ հավելյալ պարզաբանումներ տրամադրելու հնարավորությունը սահմանափակ է:

Административный суд Республики Армения удовлетворил иск ЗАО «Юком» против Комиссии по защите экономической конкуренции, установив факт нарушения запрета на недобросовестную конкуренцию в процессе приобретения акций  «ВЕОН Армения»
Административный суд Республики Армения удовлетворил иск ЗАО «Юком» против Комиссии по защите экономической конкуренции, установив факт нарушения запрета на недобросовестную конкуренцию в процессе приобретения акций «ВЕОН Армения»
12/05/2023
11 мая 2023 года Административный суд вынес постановление по административному иску № ВД/0693/05/21 со стороны ЗАО «Юком» против Комиссии по защите экономической конкуренции (КЗЭК) Республики Армения.
Суд удовлетворил иск ЗАО «Юком». В частности, суд постановил обязать КЗЭК квалифицировать действия ЗАО «ТИМ», в лице Айка Есаяна и Александра Есаяна, в рамках приобретения акций компании «ВЕОН Армения» как нарушение запрета на недобросовестную конкуренцию с использованием нераскрытой информации и неисполнением фидуциарных обязательств, и таким образом признать недействительным решение КЗЭК №393-А от 23.12.2020 года.
Судебное слушание проходило в закрытом режиме, учитывая необходимость защиты информации, составляющей коммерческую тайну. В связи с этим возможность предоставления дополнительных комментариев со стороны ЗАО «Юком» крайне ограничена.