ՀՀ վարչական դատարանը բավարարել է «Յուքոմ» ՓԲԸ հայցն ընդդեմ ՏՄՊՀ-ի` ճանաչելով «ՎԵՈՆ Արմենիա» ՓԲ Ընկերության բաժնետոմսերի ձեռքբերման գործընթացում անբարեխիղճ մրցակցության առկայության փաստը
12/05/2023
Ս.թ. մայիսի 11-ին Վարչական դատարանը հրապարակել է թիվ ՎԴ/0693/05/21 վարչական գործով ըստ հայցի «Յուքոմ» փակ բաժնետիրական ընկերության ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի գործով վճիռը:
Դատարանը բավարարել է «Յուքոմ» փակ բաժնետիրական ընկերության հայցը: Մասնավորապես դատարանը վճռել է. «պարտավորեցնել Հայաստանի Հանրապետության մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովին «ԹԻՄ» փակ բաժնետիրական ընկերության, Հայկ Եսայանի և Ալեքսանդր Եսայանի կողմից «ՎԵՈՆ Արմենիա» ընկերության բաժնետոմսերի ձեռքբերմանն ուղղված գործողություններն որակել որպես չբացահայտված տեղեկատվության օգտագործմամբ և ֆիդուցիար պարտավորությունների խախտման դրսևորմամբ անբարեխիղճ մրցակցություն՝ անվավեր ճանաչելով Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի 23.12.2020 թվականի թիվ 393-Ա որոշումը»:
Դատական գործը քննվել է դռնփակ՝ հաշվի առնելով առևտրային գաղտնիք հանդիսացող տեղեկատվության պաշտպանության անհրաժեշտությունը, հետևաբար «Յուքոմ» ՓԲ ընկերության՝ հավելյալ պարզաբանումներ տրամադրելու հնարավորությունը սահմանափակ է:

The Administrative Court of the Republic of Armenia has Ruled Favorably on the Appeal Brought Forth by Ucom CJSC against CPC.
12/05/2023
On May 11, 2023 the Administrative Court of the Republic of Armenia released its judgment on administrative case No. VD/0693/05/21 pertaining to the appeal brought forth by Ucom CJSC against the Competition Protection Commission of the Republic of Armenia.
The Court ruled in favor of Ucom CJSC. Specifically, it imposed an obligation on the Competition Protection Commission of the Republic of Armenia to categorize the actions of Hayk Yesayan and Alexander Yesayan during the acquisition of VEON Armenia's shares by TEAM CJSC as anti-competitive. The Court found their actions, which involved the use of undisclosed information and breach of fiduciary duties, to be in violation of fair competition standards. Consequently, the Court invalidated Decision No. 393-A of the Competition Protection Commission dated December 23, 2020.
Given the need to safeguard confidential commercial information, the case was deliberated in a closed session. As such, the capacity to provide additional commentary or clarifications is limited.