Ucom-ի հովանավորությամբ կայացել է «Բուկինիստ» գրախանութի հիմնադրման 90-ամյակի տոնակատարությունը
Դեկտեմբերի 12-ին «Յուքոմ» ընկերության հովանավորությամբ Երևանի «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կայացել է «Բուկինիստ 90» տոնակատարությունը և «Գրքի մրցանակաբաշխություն 2022»-ը։
Այս տարի լրացել է Մաշտոցի 20 հասցեում գործող «Բուկինիստ» գրախանութի գործունեության 90 տարին, ինչը եզակի ու կարևոր իրադարձություն է երկրի մշակութային կյանքում։ Այս տարիների ընթացքում, դիմակայելով բոլոր դժվարություններին, գրախանութը ոչ միայն չի փակվել, այլև կարևոր դեր է խաղացել սերունդների ձևավորման և կայացման գործում։
«Մտածեցինք, որ Հայաստանում քիչ կան այնպիսի մշակութային կամ բիզնեսային օբյեկտներ, որոնք ի սկզբանե իրենց ստեղծման օրից մինչեւ հիմա գործում են նույն պրոֆիլով, նույն գործն են անում: Դա մեր դեպքում Մաշտոցի 20 գրախանութն է, որը ստեղծվել է 1932 թ. եւ մինչեւ այսօր գործում է, ընդ որում՝ գործում է ավելի լայն մասշտաբով: Խորհրդային տարիներին այնտեղ 75 քմ-ի վրա էինք աշխատում, հիմա՝ ավելի քան 350 քմ-ի: Ժամանակին 4 աշխատակից կար, հիմա միայն այդ օբյեկտում 20 մարդ է աշխատում, իսկ ընդհանրապես «Բուկինիստ» ՍՊԸ-ն իր գործունեությունը սկսել է 1997 թ., սկսել է 4 հոգով, այժմ Բուկինիստում աշխատում է 110 մարդ», - նշել է Բուկինիստի տնօրեն Խաչիկ Վարդանյանը։
Գրքի մրցանակաբաշխության ընթացքում առանձնացվել էր 7 անվանակարգ («Տարվա ամենապահանջված գեղարվեստական գիրք», «Ոչ գեղարվեստական գիրք», «Մանկական գիրք», «Հայ հեղինակ», «Օտարագիր հայ հեղինակ», «Մանկագիր», «Հրատարակչություն») և մեկ հատուկ մրցանակ՝ «Լավագույն ընթերցող», որին, ի դեպ, արժանացել է «Յուքոմ» ընկերության Տեղեկատվական անվտանգության բաժնի ղեկավար Կարեն Գասպարյանը՝ ամբողջ տարվա ընթացքում պարբերաբար մեծ ծավալով մասնագիտական և գեղարվեստական գրականություն ձեռք բերելու համար։
Հանձնելով մրցանակը տարվա լավագույնը ճանաչված «Մանկական գիրք» անվանակարգի հաղթողին՝ «Յուքոմ» ընկերության ռազմավարական զարգացման տնօրեն Գագիկ Արզումանյանը նշել է․ «Կարծում եմ՝ մերօրյա Հայաստանում եզակի կլինեն այնպիսի հաստատությունները, որոնք անցել են ժամանակի փորձության միջով և ինը տասնամյակ շարունակ հայ հասարակությանն ուրախացրել են իրենց նվիրումով։ «Յուքոմ» ընկերության ընթերցասեր անձնակազմի և բաժանորդների կողմից շնորհավորում եմ «Զանգակ» հրատարակչությանը «Հարրի Փոթերը և փիլիսոփայական քարը» գիրքը հայ ընթերցողին մեսրոպատառ ներկայացնելու և զանգվածային հավանությանն արժանանալու համար»։
Հաղթողներին բացահայտելու չափանիշները պարզ էին ու անկողմնակալ։ Արձանիկները տուն են տարել մեկ տարվա կտրվածքով ամենաշատը վաճառված գրքերի ստեղծողները։ Անկողմնակալ լինելու համար Բուկինիստը մրցույթից հանել էր իր հրատարակած գրքերն ու դրանք ներառել միայն հեղինակներին վերաբերող անվանակարգերում, քանի որ այս դեպքում մրցանակ ստանում էր ոչ թե հրատարակչությունը, այլ գրողը։
Մրցանակաբաշխությունն ընդմիջվում էր համերգային կատարումներով: Ելույթներ են ունեցել Երևանի պետական կամերային երգչախումբը, դաշնակահար Լիլիթ Արտեմյանը, երգչուհի Տատյանա Հմայակյանն ու ջութակահար Պոլինա Շարաֆյանը:
Կոմպոզիտոր Ռոբերտ Ամիրխանյանն էլ տոնն ամբողջացրեց, երբ բեմ բարձրացավ և «Բուկինիստ»-ին շնորհավորեց՝ կատարելով իր հեղինակած «Երազ իմ, երկիր հայրենի» ստեղծագործությունը:

Ucom Sponsored the 90th Anniversary Celebration of the "Bookinist" Bookstore
On December 12, under the sponsorship of Ucom, the "Bookinist 90" celebration and the "Book Awards 2022" took place in Yerevan's "Aram Khachatryan" concert hall.
This year marks the 90th anniversary of the "Bookinist" bookstore operating at 20, Mashtots street, which is a unique and important event in the country's cultural life. During these years, having gone through all the difficulties, the bookstore not only did not exit the market, but also played an important role in the formation and development of generations.
"We thought that there are few cultural or business entities in Armenia that from the very beginning, from the day of their foundation until now, still operate within the same profile, perform the same work. In our case, it is Mashtots 20 bookstore, which was established in 1932 and operates to this day, currently on a wider scale. In Soviet times, we worked there on 75 square meters, now we have more than 350 square meters. There used to be 4 employees, now 20 people work in that facility, while in general, "Bookinist" LLC began its activity in 1997 with just 4 people, now 110 employees work in Bookinist", said Khachik Vardanyan, director of Bookinist.
During the award ceremony, 7 nominations were awarded ("The Most Wanted Fiction Book of the Year", "Non-fiction Book", "Children's Book", "Armenian Author", "Foreign Armenian Author", "Children's Book", "Publishing House") and one special award: "The Best Reader", which, by the way, was awarded to Karen Gasparyan, the head of the Information Security department at Ucom, for the regular acquisition of a large volume of professional and fiction literature throughout the entire year.
Gagik Arzumanyan, the strategic development director at Ucom, said: "I think that in modern Armenia, there must be a few institutions of a kind, which have passed the test of time and delight the Armenian public with their dedication for nine decades already. On behalf of the “bookworm” staff and subscribers of Ucom, I congratulate the "Zangak" publishing house for presenting the "Harry Potter and the Philosopher's Stone" to the Armenian reader in Armenian and for getting mass approval of the work done”.
The criteria for identifying the winners were simple and unbiased. The authors of the best-selling books of the year took home the statuettes. In order to be unbiased, Bookinist withdrew the books of own publication from the competition and included them only in the nominations related to the authors, because in those cases the prizes were not awarded to the publisher, but rather to the writer.
The award ceremony was interspersed with concert performances. Yerevan State Chamber Choir, pianist Lilit Artemyan, singer Tatyana Hmayakyan and violinist Polina Sharafyan performed.
The celebration became full-fledged when the composer Robert Amirkhanyan took the stage and congratulated the "Bookinist" on the 90th anniversary, performing his landmark creation "My dream, my fatherland."