Ookla® ընկերությունը Ucom-ին շնորհել է «Հայաստանում ամենաարագ ֆիքսված ցանց 2022» և «Հայաստանում ամենաարագ շարժական ցանց 2022» Speedtest® մրցանակները
08/11/2022
Ինտերնետի թեստավորման ու վերլուծության համաշխարհային առաջատար Ookla ընկերությունը Ucom-ին շնորհել է «Հայաստանում ամենաարագ ֆիքսված ցանց 2022» և «Հայաստանում ամենաարագ շարժական ցանց 2022» մրցանակները՝ հիմնվելով Ookla®-ի կողմից 2022 թվականի առաջին և երկրորդ եռամսյակների ընթացքում Speedtest Intelligence® տվյալների վերլուծության վրա։
Ookla® -ն հավաքագրել և վերլուծել է ավելի քան 750 հազար օգտատերերի կողմից իրականացված թեստավորման արդյունքները, որոնք թե՛ ֆիքսված, և թե՛ շարժական ինտերնետից օգտվողները կատարել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքով մեկ՝ Speedtest-ի գործարկմամբ։
«Ookla-ի կողմից ներկայացվող Speedtest Awards մրցանակը վերապահված է շնորհել բացառապես այն ցանցային օպերատորների էլիտար պատվիրակությանը, որը շուկայում ապահովել է ինտերնետի բացառիկ կատարողականության ու ծածկույթ։ Հաճուքով ենք հանձնում թե՛ «Հայաստանում ամենաարագ ֆիքսված ցանցը» և թե՛ «Հայաստանում ամենաարագ շարժական ցանցը» մրցանակները Ucom-ին։ Այս ճանաչումը 2022 թվականի առաջին ու երկրորդ եռամսյակների ընթացքում նրանց բացառիկ կատարողականի վկայությունն է, որը հիմնված է հաճախորդների կողմից Speedtest-ի միջոցով իրականացված թեստավորման արդյունքների մանրակրկիտ վերլուծության վրա, որն արել է Ookla-ն», - ասել է Ookla®-ի վաճառքի տնօրեն Թոմ Օպաչիկը:
«Վերջին 2 տարիների ընթացքում մենք եռապատկել ենք ֆիքսված լայնաշերտ ինտերնետի արագությունները 30 հազար առկա բաժանորդների համար։ 2022 թվականի երկրորդ եռամսյակի դրությամբ Ucom-ը հասել է ֆիքսված լայնաշերտ կապի մասով բոլոր ժամանակների ամենաբարձր եկամտին և շուկայում ֆիքսված բաժանորդների ամենամեծ մասնաբաժնին։ Միևնույն ժամանակ մեզ հաջողվել է ապահովել ֆիքսված շուկայի մասնաբաժնի ամենաարագ աճը 3 ամենամեծ մրցակիցների համեմատությամբ։ Ավելին, մեր ֆիքսված լայնաշերտ կապի բաժանորդների գրեթե կեսն արդեն իսկ օգտվում է Unity փաթեթներից, որոնք ներառում են անսահմանափակ շարժական ինտերնետը, 210+ ալիքներ և ամենաարագ տան ինտերնետը, որն այժմ տրամադրվում է նորագույն սերնդի Wi-Fi 6 տեխնոլոգիայով աշխատող սարքերի միջոցով: Ինչ վերաբերում է շարժական կապի բիզնեսին, ապա 2021 թվականի երկրորդ կիսամյակում շարժական կապի ծառայության Level Up առաջարկի մեկնարկից ի վեր Ucom-ին միացել են շարժական կապի ռեկորդային թվով բաժանորդներ և ներկայումս Ucom-ի ձայնային ծառայության բաժանորդների գրեթե կեսն օգտվում է այդ սակագնային պլանի առավելություններից: Ի դեպ, 2022 թվականի հունվարից մինչև նոյեմբերի 1-ն այլ օպերատորներից «Յուքոմ» են տեղափոխվել ռեկորդային թվով շարժական կապի բաժանորդներ։ 2019-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ տեղափոխված բաժանորդների թիվն աճել է 2,7 անգամ», - մանրամասնել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը, - «Շնորհակալ եմ Ucom-ի ամբողջ թիմին, 1500 աշխատակիցներից յուրաքանչյուրին՝ մալուխ անցկացնողներից ու ցանցը նախագծողներից մինչև զանգերի սպասարկման կենտրոնի մասնագետ Յուքոմի հաճախորդների դրական փորձառությունն ապահովելու համար։ Այս երկու մրցանակները մեր համատեղ աշխատանքի լավագույն գնահատականն են ոչ միայն հայաստանյան շուկայի, այլև տարածաշրջանի և ԱՊՀ երկրների մակարդակով։»
Ookla-ի մեթոդաբանությունը բացառում է իր հաշվարկներում կրկնվող փորձերի կամ արդյունքները շեղող այլ մեթոդների ներառումը՝ ապահովելով ստացված տվյալների անկողմնակալությունը և ճշգրտությունը:
Աշխարհագրական առումով Speedtest-ը հաշվարկում է միայն այն ցանցերի տվյալները, որոնց ծառայությունները հասանելի են զգալի թվով հաճախորդների: Այսպիսով, եթե որևէ ընկերություն լավագույն ցուցանիշներն ունի տվյալ երկրի որևէ քաղաքում, իսկ ողջ երկրի տարածքով բարձր որակի ծառայություններ չի մատուցում, ապա ըստ Speedtest-ի՝ չի կարող համարվել երկրի ամենաարագ ցանցի մատակարարը: Տվյալ աշխարհագրական տարածքի արդյունքների վերլուծության մեջ ներառվելու համար ֆիքսված ցանցի մատակարարը պարտավոր է համապատասխանել նվազագույն պահանջներին: Դրանցից կարևորագույնն այն է, որ այդ երկրի ողջ տարածքում աշխատող եզակի սարքերի որոշակի քանակ պետք է վեց ամսվա ընթացքում յուրաքանչյուր օր չափի ինտերնետի արագությունը:

Компания Ookla® присудила компании Ucom награды Speedtest® за “Самую быструю фиксированную сеть в Армении 2022” и “Самую быструю мобильную сеть в Армении 2022”
08/11/2022
Компания Ookla, мировой лидер в области тестирования и аналитики интернета, на основе анализа данных Speedtest Intelligence®, проведенного Ookla® за первый и второй кварталы 2022 года, присудила компании Ucom две награды: за “Самую быструю фиксированную сеть в Армении 2022”, а также за “Самую быструю мобильную сеть в Армении 2022”.
Ookla® собрала и проанализировала результаты тестирования скоростей свыше 750 тысяч потребителей, которые пользователи фиксированного и мобильного интернета по всей территории Республики Армения получали при помощи Speedtest.
«Награда Speedtest Awards, присуждаемая Ookla, предназначена исключительно для элитной делегации сетевых операторов, которая обеспечила исключительную производительность и покрытие интернета на рынке. Мы рады присудить Ucom награду за самую быструю фиксированную сеть, а также за самую быструю мобильную сеть в Армении. Этим мы свидетельствуем о признании исключительной производительности Ucom в первом и втором кварталах 2022 года, в основе которого лежит детальный анализ результатов замеров скорости посредством Speedtest среди потребителей, который был проведен компанией Ookla», — сказал Том Опачик, директор по продажам компании Ookla®.
«За последние 2 года мы утроили скорости фиксированного широкополосного интернета для 30 тысяч пользователей из нашей текущей абонентской базы. По состоянию на второй квартал 2022 года Ucom достиг рекордно высокого уровня выручки от фиксированной широкополосной связи и доли абонентов на рынке, и в то же время нам удалось обеспечить самый быстрый рост доли рынка среди конкурентов. Более того, почти половина наших абонентов фиксированного широкополосного интернета уже пользуется пакетами Unity с возможностью безлимитного мобильного интернета, включающие невероятно быстрый домашний интернет с малой задержкой при передаче данных, новейшую технологию Wi-Fi 6 и 210+ телеканалов. Что касается мобильного бизнеса, то с момента введения мобильного предложения «Level Up» во второй половине 2021 года к Ucom подключилось рекордное количество мобильных абонентов, и в настоящее время почти половина голосовой абонентской базы Ucom пользуется преимуществами этого тарифного плана. Кстати, с января по 1 ноября 2022 года от конкурентов к Ucom перешло рекордное количество мобильных абонентов, их число выросло в 2,7 раза по сравнению с аналогичным периодом 2019 года», - уточнил генеральный директор Ucom Ара Хачатрян, - «Выражаю благодарность всей команде Ucom, каждому из 1500 сотрудников, от кабельщиков и сетевых инженеров до операторов колл-центра, за обеспечение положительного опыта для абонентов Ucom. Эти две награды являются лучшей оценкой наших совместных усилий не только в масштабах армянского рынка, но и на уровне региона и стран СНГ».
С географической точки зрения компания производит расчеты только для тех сетей, услуги которых доступны значительному числу потребителей. Таким образом, если какая-либо компания имеет лучшие показатели в каком-либо городе конкретной страны, но не предоставляет услуги высшего качества по всей стране, то по версии Speedtest, она не может считаться провайдером самой быстрой сети в данной стране. Чтобы быть включенным в анализ результатов конкретной географической области, провайдер мобильной сети обязан соответствовать минимальным требованиям. Наиболее важным из них является то, что определенное количество уникальных устройств по всей стране должно ежедневно измерять скорость интернета в течение шести месяцев.