Ucom-ն աջակցում է 42 Երեվան ծրագրավորման անվճար դպրոցին
Ucom ընկերությունը շարունակում է աջակցել Հայաստանում տեխնոլոգիական կրթության ոլորտում կարևոր նախագծերին և արտոնյալ պայմաններով ապահովել է 300 Մբ/վրկ արագությամբ ֆիքսված ինտերնետի հասանելիությունը 42 Երևան ծրագրավորման դպրոցի համար։
Ֆրանսիական 42 ծրագրավորման դպրոցն ունի 30-ից ավելի կենտրոն ամբողջ աշխարհում` Սեուլից մինչև Ամստերդամ և Ռիո Դե Ժանեյրո: 2020 թվականին Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորմամբ ծրագրավորման անվճար դպրոցը եկավ նաև Հայաստան: 42-ի առաքելությունն է բարձրակարգ կրթություն տրամադրել յուրաքանչյուրին` անկախ սոցիալական դրությունից: ԵՄ Թումո ինժեներական և կիրառական գիտությունների համալիրի գլխավոր նախագծերից մեկի` Թումո լաբորատորիաների մաս կազմող դպրոցում առանց որևէ նախապայմանի կարող է ուսանել 18 տարին լրացած յուրաքանչյուր անձ: Պարտադիր չէ անգամ ոլորտում գիտելիքների առկայությունը: Ուսանողներն ընդունվելիս հանձնում են բացառապես տրամաբանությունն ու հիշողությունն ստուգող թեստ:
«Ucom-ը պատրաստակամությամբ է աջակցում նմանօրինակ կրթական նախաձեռնություններին: Մենք մշտապես սատարել ենք կրթության ոլորտում նորարարական և հետաքրքիր լուծումներով ծրագրերին: Տպավորիչ է 42 Երևանի կրթական մեթոդաբանությունը, համաձայն որի ուսանողը շարժվում է առաջ իրեն հետաքրքիր նախագծերով` համագործակցելով իր դասընկերների հետ», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։

Ucom continues supporting important projects in the field of technology education in Armenia, this time by providing internet access at the speed of 300 Mbps on special terms for “42 Yerevan” programming school, which is a part of the EU Tumo complex.
The “42” French programming schools have more than 30 centers around the world, from Seoul to Amsterdam and Rio de Janeiro. In 2020, the free programming school, funded by the European Union, also arrived to Armenia. The mission of “42” is to provide quality education to everyone, regardless of social status. As part of the main projects of Tumo Laboratory, and of the main projects of the EU Tumo Engineering and Applied Sciences, the school can be attended by anyone over the age of 18, without any preconditions. No preliminary knowledge in the field is required. Upon admission, students take only a logic and memory test.
"Ucom readily supports such educational initiatives. We have always supported innovative and exciting educational programs. "42 Yerevan" has an impressive educational methodology, according to which students move forward with projects, which interest them personally, in cooperation with their classmates", said Ara Khachatryan, Director General at Ucom.