Ucom ընկերությունն իր դիրքորոշումն է հայտնել ՀՀ ՏՄՊՊՀ-ին
Ս․թ․ հունիսի 26-ին Հայաստանի հանրապետության Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը դիմել է «Յուքոմ» ՓԲԸ՝ «Թիմ» ՍՊԸ կողմից «ՎԵՈՆ Արմենիա» ՓԲԸ 100% փայաբաժնի ձեռքբերման միջոցով համակենտրոնացման վերաբերյալ Ucom ընկերության դիրքորոշումը պարզելու նպատակով։ Նշենք, որ ս․թ․ հունիսի 8-ին «Թիմ» ՍՊԸ-ն ՀՀ ՏՄՊՊՀ դիմում է ներկայացրել նշյալ գործարքի իրականացումը թույլատրելու խնդրանքով: Ս․թ․ հուլիսի 1-ին «Յուքոմ» ՓԲԸ ներկայացրել է իր դիրքորոշումը նշյալ գործարքի վերաբերյալ՝ մասնավորապես հայտնելով, որ սույն համակենտրոնացումը ենթակա է արգելման մի քանի հիմքերով:
Մասնավորապես, ըստ դիրքորոշման, «Թիմ» ՍՊԸ և նրա ղեկավարության կողմից թույլ տրված գործողություններն պետք է որակվեն որպես անբարեխիղճ մրցակցություն (ներառյալ՝ չբացահայտված՝ Ucom ընկերությանը պատկանող գաղտնի տեղեկատվության օգտագործմամբ անբարեխիղճ մրցակցություն)։ Հետևաբար՝ քննարկվող գործարքի կնքումը հակասում է Տնտեսական մրցակացության պաշտպանության մասին ՀՀ օրենքի 11-րդ և 16-րդ հոդվածներին, և համակենտրոնացումը ենթակա է ՏՄՊՊՀ կողմից արգելման։
Դիրքորոշմամբ արձանագրվում և հիմնավորվում է, որ Ucom ընկերության նախկին գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը, ինչպես նաև նախկին փոխտնօրեն և ռազմավարական գծով տնօրեն Ալեքսանդր Եսայանը (ով մինչ այսօր հանդիսանում է «Յուքոմ» ՓԲԸ տնօրենների խորհրդի անդամ), մեր գնահատմամբ, խախտել են Ucom ընկերության հանդեպ ունեցած ֆիդուցիար պարտավորությունները, ինչպես նաև «ՎԵՈՆ Արմենիա» ՓԲԸ-ի հետ գործարքը բանակցելիս և ՏՄՊՊՀ ներկայացված հուշագիրը կնքելիս օգտագործել են «Յուքոմ» ՓԲ ընկերության սեփականությունը համարվող գաղտնի տեղեկատվություն (ներառյալ ՎԵՈՆ-ի հետ գործարքի դետալները, ինչը մի շարք երկրների օրենսդրության և դատական պրակտիկայում ստացել է կորպորատիվ հնարավորության յուրացման դոկտրին անվանումը): Այսպիսով, գտնում ենք, որ Եսայանների կողմից Ucom ընկերությանը պատկանող գաղտնի տեղեկատվության բացահայտման և օգտագործման արդյունքում է, որ «Թիմ» ՍՊԸ-ն մեկ ամսվա ընթացքում կարողացել է բանակցել և հուշագիր կնքել և պատրաստվում է ձեռք բերել «Վեոն Արմենիա» ՓԲԸ բաժնետոմսերը, այնինչ նմանատիպ գործարքների բանակցությունները տևում են ամիսներ, եթե ոչ ավելի երկար: Նշված գործողությունները, ինչպես հիմնավորված է Դիրքորոշման մեջ, անբարեխիղճ մրցակցություն են և արգելված են:
«Յուքոմ» ՓԲԸ կողմից ՀՀ ՏՄՊՊՀ են ներկայացվել վերը նշված պնդումները հաստատող փաստական հանգամանքներ։ Ավելին՝ ներկայացվել է համանման իրավական կարգավորումներ ունեցող երկրների փորձի համեմատական-իրավական վերլուծություն, որպես դիրքորոշման մեջ բերված հիմնավորումները հաստատող հավելյալ փաստարկ։ Տրամադրված տեղեկատվությամբ ընդգծվում է, որ նման դրսևորումները բացառիկ չեն և դատապարտելի են ինչպես ՀՀ-ում, այնպես էլ արտերկրում։
«Յուքոմ» ՓԲԸ-ն հայտնում է, որ պատրաստվում է պաշտպանել իր խախտված իրավունքներն, ինչպես հայաստանյան իրավասու մարմիններում, այնպես էլ արտերկրի համապատասխան ատյաններում և հիմա քննարկում է իրականացնում իրավաբանական ծառայություններ մատուցող թիմի և արտասահմանյան իրավաբանների հետ՝ հնարավոր իրավական գործընթացներ նաև արտերկրում սկսելու վերաբերյալ:

Ucom has Expressed its Position to the SCPEC of RA
On June 26, 2020 the State Commission of the Protection of Economic Competition of the Republic of Armenia has approached “Ucom” CJSC to clarify Ucom’s position on the merger of “VEON Armenia” CJSC and “Team” LLC through the acquisition of 100% share by the latter. Let us note, that on June 8, 2020 “Team” LLC has submitted an application to the RA SCPEC with a request to allow the above-mentioned transaction. On July 1, 2020 “Ucom” CJSC presented its position on the transaction, stating, in particular, that the merger is subject to rejection on several grounds.
In particular, according to the position of “Ucom” CJSC, the actions taken by “Team” LLC and its management should be qualified as unfair competition (including unscrupulous competition by using Ucom’s undisclosed confidential information). Hence, the conclusion of the discussed transaction contradicts Articles 11 and 16 of the RA Law on Protection of Economic Competition, and the merger is subject to rejection by the SCPEC.
The Position establishes and substantiates that Hayk Yesayan, former Director General at Ucom, as well as Alexander Yesayan, former Deputy Director and Strategic Director at Ucom (who is an acting member of the Board of Directors of “Ucom” CJSC), have breached the fiduciary duty towards Ucom as well as, when negotiating the deal with “VEON Armenia” CJSC and presenting the signed memorandum to SCPEC, they used confidential information (including details of the deal with VEON, which is named a doctrine of misappropriation of corporate opportunities in the legislation and jurisprudence of a number of countries). Thus, we find that as a result of the revelations and use of confidential information belonging to Ucom by the Yesayans, “Team” LLC was able to negotiate and sign a memorandum within just a month, and is going to acquire the shares of “VEON Armenia” CJSC, while similar deals’ negotiations last for months, if not longer. These actions, as justified in the Position, are both unfair competition and prohibited.
“Ucom” CJSC presented factual circumstances confirming the above-mentioned statements to the RA SCPEC. Moreover, a comparative legal analysis/ case study of the experience of the countries with similar legal regulations was presented as an additional argument confirming the justifications given in Position. The provided information underlines that such manifestations are not unique and are condemnable both in Armenia and abroad.
“Ucom” CJSC states that it intends to defend its violated rights, both in relevant bodies of Armenia and abroad, and is currently discussing with the legal services team and foreign lawyers the possible legal proceedings to commence abroad.