Ucom-ը «Վարդանանց» կենտրոնի հետ հանդես է եկել uDoctor առցանց բժշկական խորհրդատվության լուծումով
Ucom ընկերությունը թողարկել է իր հերթական բջջային հավելվածը՝ uDoctor նորարարական լուծումը, որը հնարավորություն է ընձեռում օգտատերերին առցանց բժշկական խորհրդատվություն ստանալ ցանկացած ժամի և ցանկացած վայրում գտնվելիս։ Խորհրդատվությունն իրականացվում է «Վարդանանց» նորարարական բժշկության կենտրոնի բարձրակարգ բժիշկների կողմից։
Հեռաբժշկությունն (Telehealth) աշխարհում արագ զարգացող ուղղություններից է, իսկ որոշ երկրներում (ԱՄՆ, Միացյալ Թագավորություն) այն ապահովագրական փաթեթների կարևորագույն բաղադրիչ է և առողջապահական համակարգի անքակտելի մաս։ Ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ հեռաբժշկությունը թույլ է տալիս առավել արդյունավետ կազմակերպել բժիշկների աշխատանքը ու բազմաթիվ խնդիրներ լուծել առաջին իսկ առցանց խորհրդատվության ժամանակ։
Որպես թվային ընկերություն Ucom-ը մեծագույն պատասխանատվությամբ է ներկայացնում uDoctor նորարարական լուծումը, որն ստեղծվել է առաջատար գործընկեր, հեռաբժշկության ոլորտի և առցանց խորհրդատվության նախագծող, ռուսաստանյան «Mobile Medical Technologies» ՍՊ ընկերության հետ գործակցությամբ և համապատասխանեցվել է տեղական շուկայի պահանջներին։ Այսպիսով, Ucom-ն իր գործընկերների հետ Հայաստանում առաջին քայլն է անում հեռաբժշկության զարգացման ուղղությամբ։ Նշենք, որ «MMT» ՍՊԸ-ի տեխնոլոգիական լուծումը հաջողությամբ կիրառվել է ԱՊՀ այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են Ղազախստանն ու Տաջիկստանը։
«Առողջությանը վերաբերող խնդիրները հաճախ անհետաձգելի են, բայց ժամանակատար: uDoctor ծառայության շնորհիվ մարդիկ ստիպված չեն լինի տասնյակ րոպեներ վատնել ճանապարհի վրա կամ հերթերում, կխնայեն իրենց ժամանակն ու միջոցները: uDoctor-ը հնարավորություն է ընձեռում պլանավորել խորհրդատվությունները «Վարդանանցի» բարձրակարգ մասնագետների հետ, պահպանել դրանց պատմությունը, կառավարել հետազոտությունների արդյունքները և հաշվեկշիռը», - նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Ներբեռնելով uDoctor հավելվածը Google Play-ից կամ App Store-ից՝ օգտատերերը կարող են շտապ բժշկական խորհրդատվություն ստանալ առանց հերթերի և ցանկացած վայրում գտնվելիս։ Նորարարական այս լուծումը հնարավորություն է ընձեռում բժիշկների մասին մասնագիտական տեղեկատվություն, այլ օգտատերերի գնահատականներ և կարծիքներ ստանալ։ uDoctor-ի միջոցով խորհրդատվություն ստանալը մատչելի է, այն ապահովում են տարբեր մասնագիտացումներ ունեցող բժիշկներ, իսկ հերթապահ բժիշկները կապի մեջ են 24/7 ռեժիմով։
«Աշխարհում լայնորեն կիրառվող հեռաբժշկության հիմքում տարիներ ի վեր արմատավորված այն սկզբունքն է, որ ախտորոշումն 90%-ով  հիմնվում է պացիենտի կողմից տրամադրվող տեղեկատվության վրա։ Դա ենթադրում է, որ պացիենտը հնարավորինս անկեղծ և համակարգված տեղեկատվություն պետք է տրամադրի։
Հեռաբժշկությունը ոչ պակաս հմտություն և փորձառություն է  պահանջում բժշկից։ «Վարդանանցը» ապացուցողական բժշկության վրա հիմնված կլինիկական ուղեցույցների և գործելակարգերի ներդրման առաջատարն է մեր երկրում։ Միջազգային այդ ուղեցույցներն ու գործելակարգերն օգնում են հեռահար բժշկության մասնագետին  ընտրել այն հարցերի շրջանակը, որն ամենակարճ ճանապարհով  կտանի դեպի ճիշտ ախտորոշում։ Նույն աղբյուրները բժշկին հուշում են, թե պացիենտին երբ ուղղորդել այլ մասնագետի մոտ, երբ գործիքային կամ լաբորատոր հետազոտություն նշանակել կամ հոսպիտալացման որոշում կայացնել։
Մենք վստահ ենք, որ մեր բժիշկներն իրենց փորձառությամբ ճիշտ եզրակացություն կկատարեն՝ ուշադիր լսելով հիվանդի գանգատները և ապրումները, դրանք համադրելով նրա կյանքի պատմության հետ», - ասել է «Վարդանանց» նորարարական բժշկության կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Հարություն Մանգոյանը։
Հավելենք, որ ծառայությունից օգտվելու համար անհրաժեշտ է ներբեռնել uDoctor հավելվածը, կամ մուտք գործել udoctor.am կայքը, գրանցվել, կցել բանկային քարտը և ընտրել բժշկին։

Ucom has released its next mobile application, the uDoctor innovative solution, which allows users to receive online medical consultation at anytime and anywhere. Consultations are provided by highly qualified doctors of “Vardanants” Center for Innovative Medicine.
Telemedicine (telehealth) is one of the fastest growing areas in the world, in some countries such as the USA, the UK, it is an essential component of insurance packages and an integral part of the healthcare system. Studies have shown that telemedicine allows to organize the work of doctors more effectively and to solve numerous problems during the first online consultation.
As a digital company, with great responsibility Ucom presents uDoctor innovative solution, developed in collaboration with a leading partner in the field of telehealth and online consulting, the Russia-based “Mobile Medical Technologies” LLC and has been adapted to local market requirements. Thus, Ucom and its partners take the first step towards the development of telehealth in Armenia. It should be noted that the technological solution of "MMT" LLC has been successfully applied in CIS countries such as Kazakhstan and Tajikistan.
"Health problems are often urgent but time-consuming. Thanks to uDoctor service, people will not have to waste dozens of minutes on their way to hospital or in queues, they will save their time and money. uDoctor allows to plan the consultations with highly qualified specialists of Vardanants Center, save the history of consultations, manage the results of medical examinations and the balance," said Hayk Yesayan, Co-founder and Director General at Ucom.
By downloading the uDoctor app from the Google Play or App Store, users can receive urgent medical consultation without queues and anywhere. This innovative solution allows to receive specialized information about doctors as well as their ratings and feedback from other users. Receiving a consultation through uDoctor is affordable, consultations are provided by doctors in different specialties and duty doctors are available 24/7.
"At the heart of the telemedicine widely applied in the world is the well-established principle that the diagnosis is 90% based on the information provided by the patient. This means that the patient should provide as true and structured information as possible.
Telemedicine requires no less skill and experience from a doctor. Vardanants Center is a leader in our country in the implementation of clinical guidelines and procedures based on evidence-based medicine. These international guidelines and procedures help remote medical specialist to choose the scope of issues that will lead to the correct diagnosis in the shortest possible flow. The same sources tell the doctor when to refer the patient to another specialist, when to appoint an instrumental or laboratory examination or decide upon hospitalization.