Ucom-ը «Վարդանանց» կենտրոնի հետ հանդես է եկել uDoctor առցանց բժշկական խորհրդատվության լուծումով
Ucom ընկերությունը թողարկել է իր հերթական բջջային հավելվածը՝ uDoctor նորարարական լուծումը, որը հնարավորություն է ընձեռում օգտատերերին առցանց բժշկական խորհրդատվություն ստանալ ցանկացած ժամի և ցանկացած վայրում գտնվելիս։ Խորհրդատվությունն իրականացվում է «Վարդանանց» նորարարական բժշկության կենտրոնի բարձրակարգ բժիշկների կողմից։
Հեռաբժշկությունն (Telehealth) աշխարհում արագ զարգացող ուղղություններից է, իսկ որոշ երկրներում (ԱՄՆ, Միացյալ Թագավորություն) այն ապահովագրական փաթեթների կարևորագույն բաղադրիչ է և առողջապահական համակարգի անքակտելի մաս։ Ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ հեռաբժշկությունը թույլ է տալիս առավել արդյունավետ կազմակերպել բժիշկների աշխատանքը ու բազմաթիվ խնդիրներ լուծել առաջին իսկ առցանց խորհրդատվության ժամանակ։
Որպես թվային ընկերություն Ucom-ը մեծագույն պատասխանատվությամբ է ներկայացնում uDoctor նորարարական լուծումը, որն ստեղծվել է առաջատար գործընկեր, հեռաբժշկության ոլորտի և առցանց խորհրդատվության նախագծող, ռուսաստանյան «Mobile Medical Technologies» ՍՊ ընկերության հետ գործակցությամբ և համապատասխանեցվել է տեղական շուկայի պահանջներին։ Այսպիսով, Ucom-ն իր գործընկերների հետ Հայաստանում առաջին քայլն է անում հեռաբժշկության զարգացման ուղղությամբ։ Նշենք, որ «MMT» ՍՊԸ-ի տեխնոլոգիական լուծումը հաջողությամբ կիրառվել է ԱՊՀ այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են Ղազախստանն ու Տաջիկստանը։
«Առողջությանը վերաբերող խնդիրները հաճախ անհետաձգելի են, բայց ժամանակատար: uDoctor ծառայության շնորհիվ մարդիկ ստիպված չեն լինի տասնյակ րոպեներ վատնել ճանապարհի վրա կամ հերթերում, կխնայեն իրենց ժամանակն ու միջոցները: uDoctor-ը հնարավորություն է ընձեռում պլանավորել խորհրդատվությունները «Վարդանանցի» բարձրակարգ մասնագետների հետ, պահպանել դրանց պատմությունը, կառավարել հետազոտությունների արդյունքները և հաշվեկշիռը», - նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Ներբեռնելով uDoctor հավելվածը Google Play-ից կամ App Store-ից՝ օգտատերերը կարող են շտապ բժշկական խորհրդատվություն ստանալ առանց հերթերի և ցանկացած վայրում գտնվելիս։ Նորարարական այս լուծումը հնարավորություն է ընձեռում բժիշկների մասին մասնագիտական տեղեկատվություն, այլ օգտատերերի գնահատականներ և կարծիքներ ստանալ։ uDoctor-ի միջոցով խորհրդատվություն ստանալը մատչելի է, այն ապահովում են տարբեր մասնագիտացումներ ունեցող բժիշկներ, իսկ հերթապահ բժիշկները կապի մեջ են 24/7 ռեժիմով։
«Աշխարհում լայնորեն կիրառվող հեռաբժշկության հիմքում տարիներ ի վեր արմատավորված այն սկզբունքն է, որ ախտորոշումն 90%-ով  հիմնվում է պացիենտի կողմից տրամադրվող տեղեկատվության վրա։ Դա ենթադրում է, որ պացիենտը հնարավորինս անկեղծ և համակարգված տեղեկատվություն պետք է տրամադրի։
Հեռաբժշկությունը ոչ պակաս հմտություն և փորձառություն է  պահանջում բժշկից։ «Վարդանանցը» ապացուցողական բժշկության վրա հիմնված կլինիկական ուղեցույցների և գործելակարգերի ներդրման առաջատարն է մեր երկրում։ Միջազգային այդ ուղեցույցներն ու գործելակարգերն օգնում են հեռահար բժշկության մասնագետին  ընտրել այն հարցերի շրջանակը, որն ամենակարճ ճանապարհով  կտանի դեպի ճիշտ ախտորոշում։ Նույն աղբյուրները բժշկին հուշում են, թե պացիենտին երբ ուղղորդել այլ մասնագետի մոտ, երբ գործիքային կամ լաբորատոր հետազոտություն նշանակել կամ հոսպիտալացման որոշում կայացնել։
Մենք վստահ ենք, որ մեր բժիշկներն իրենց փորձառությամբ ճիշտ եզրակացություն կկատարեն՝ ուշադիր լսելով հիվանդի գանգատները և ապրումները, դրանք համադրելով նրա կյանքի պատմության հետ», - ասել է «Վարդանանց» նորարարական բժշկության կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Հարություն Մանգոյանը։
Հավելենք, որ ծառայությունից օգտվելու համար անհրաժեշտ է ներբեռնել uDoctor հավելվածը, կամ մուտք գործել udoctor.am կայքը, գրանցվել, կցել բանկային քարտը և ընտրել բժշկին։

Ucom совместно с центром «Вардананц» представила решение для медицинских онлайн-консультаций
Компания Ucom выпустила очередное мобильное приложение – инновационное решение uDoctor – которое позволяет пользователям получать онлайн-консультации от врачей в любое время и в любом месте. Консультации проводят высококвалифицированные врачи центра инновационной медицины «Вардананц».
Телемедицина (Telehealth) является одним из самых быстроразвивающихся направлений в мире, а в некоторых странах (США, Соединенное Королевство) она стала важным компонентом страховых пакетов и неотъемлемой частью системы здравоохранения. Исследования показали, что телемедицина позволяет врачам более эффективно организовывать свою работу и решать множество задач во время первой же онлайн-консультации.
Как цифровая компания Ucom с большой ответственностью представляет инновационное решение uDoctor, созданное совместно с ведущим партнером, российской компанией ООО «Мобильные Медицинские Технологии», разработчиком в области телемедицины и онлайн-консультирования и приведенное в соответствие с требованиями местного рынка. Таким образом Ucom совместно со своими партнерами делает первый шаг для развития телемедицины в Армении. Отметим, что технологическое решение компании ООО «ММТ» уже успешно зарекомендовало себя  в таких странах СНГ, как Казахстан и Таджикистан.
«Проблемы, касающиеся здоровья, зачастую являются неотложными, но требуют много времени. Благодаря услуге uDoctor людям не придется тратить десятки минут в дороге или в очередях, они сэкономят свое время и ресурсы. uDoctor даст возможность запланировать консультации в ведущими специалистами «Вардананц», сохранять историю, управлять результатами исследований и своим счетом», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
Скачав приложение uDoctor из Google Play или App Store пользователи смогут получить неотложную медицинскую консультацию без очереди и в любом месте. Это инновационное решение позволит получить профессиональную информацию о врачах, увидеть оценки и отзывы других пользователей. Консультации uDoctor-а доступны, их предоставляют врачи разных специализаций, а дежурные врачи на связи в режиме 24/7.
«В основу широко применяемой во всем мире телемедицины в течение многих лет заложен принцип того, что диагноз на 90% устанавливается на основании информации, предоставляемой пациентом. Это означает, что пациент должен предоставлять информацию максимально честно и систематизированно.
Телемедицина требует не меньше навыков и опыта от врача. «Вардананц» является ведущим центром по внедрению клинических руководств и практик в нашей стране, основанных на доказательной медицине. Эти международные руководства и практики помогают врачам, работающим в удаленном режиме, выбрать тот круг вопросов, который позволит прийти к правильному диагнозу наиболее кратким путем. Те же источники подсказывают врачу, когда именно необходимо направить пациента к другому специалисту, когда назначить инструментальное или лабораторное исследование, или принять решение о госпитализации.
Мы уверены, что наши врачи, исходя из своего опыта, придут к верному заключению, внимательно выслушав жалобы и переживания пациента и сопоставив их с историей его жизни», - отметил генеральный директор инновационного медицинского центра «Вардананц» Арутюн Мангоян.
Добавим, что для того, чтобы воспользоваться услугой необходимо скачать приложение uDoctor, или зайти на сайт udoctor.am, зарегистрироваться, прикрепить банковскую карту и выбрать врача.