Ucom-ի և «Դասավանդի’ր, Հայաստան»-ի ղեկավարները մասնակցեցին «Տեխնոլոգիաները հանուն կրթության» քննարկմանը
22/02/2019
Փետրվարի 19-ին Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը և «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» հիմնադրամի հիմնադիր և ղեկավար Լարիսա Հովաննիսյանը Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում զրույց անցկացրեցին «Տեխնոլոգիաները հանուն կրթության» խորագրի ներքո։
Բանախոսները կիսվել են կրթության մեջ և աշխատանքում կիրառվող տեխնոլոգիաների կարևորության, ժամանակին համընթաց քայլելու և աշխատանքն ու կրթության գործընթացը ավելի արդյունավետ դարձնելու իրենց փորձով։ Քննարկմանը մասնակցել են հարյուրից ավելի երիտասարդներ, ապագա և գործող ստարտափերներ, ուսանողներ, տեխնիկական ու կրթական ոլորտների փորձագետներ։
«Ստարտափ հիմնելու համար պետք է ունենալ գաղափար, որին ոչ ոք չի հավատում, և ջանասիրաբար անել ամեն ինչ, որ այն իրականանա», - իր փորձով է կիսվել Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։ «Շատ կարևոր է թիմը, որի հետ աշխատում ես՝ նույն ուղղությամբ նայելու, իրար մտքերը և ասելիքը ճշգրիտ հասկանալու, նույն կրթական մակարդակում գտնվելու, ինքնակրթվելու, փոփոխվող միջավայրում արագ կողմնորոշվելու կարողություններով օժտված, լավ իմաստով «գժերի» թիմը», - անկեղծացել է նա։
«Կրթական ոլորտը  տարբեր է իր սպեցիֆիկայով՝ այստեղ շատ բաներ պահանջում են ավելի համակարգային մոտեցում։ Բայց այս մի քանի տարիների ընթացքում մենք համոզվել ենք, որ որքան նորարար եւ տեխնոլոգիաներով հագեցած լինեն մեր գործողությունները, այնքան արագ մենք կկարողանանք հասնել աշխարհի սրընթաց զարգացմանը։ Մեր երեխաներին պետք է հենց դպրոցից սովորեցնել ինչպես կիրառել տեխնոլոգիները հանուն կրթական գերազանցության, որ աղբյուրներից օգտվել, ինչպես մասնագիտական ու այլ օգտակար գրականություն որոնել», - նշել է «Դասավանդի’ր, Հայաստան»-ի հիմնադիր եւ ղեկավար Լարիսա Հովաննիսյանը։
Հավելենք, որ զրույցների այդ շարքը մեկնարկել էր դեռ նախորդ տարի՝ մարզային դպրոցներ այցելությունների ժամանակ և շարունակական բնույթ է ունենալու։

Руководители Ucom и «Teach for Armenia» приняли участие в дискуссии на тему «Технологии во имя образования»
22/02/2019
19 февраля соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян и Лариса Ованисян, основатель и руководитель фонда «Teach for Armenia» провели дискуссию на тему «Технологии во имя образования» в Центре креативных технологий Тумо.
Спикеры поделились своим опытом и мыслями о важности используемых в работе и обучении технологий, о том как идти в ногу со временем, и о том, как сделать процессы работы и обучения более эффективными. В дискуссии приняли участие более 100 молодых людей, будущих и действующих стартаперов, студентов, экспертов в области технологий и образования.
«Для основания стартапа нужна идея, в которую никто не верит, и нужно старательно делать все, чтоб она реализовалась», - поделился своим опытом соучредитель компании Ucom Айк Есаян. «Крайне важна команда, с которой работаешь – в хорошем смысле этого слова, команда «сумасшедших», которые способны смотреть в одном направлении, четко понимать мысли и высказывания друг друга, заниматься самообразованием, быстро ориентироваться в изменяющейся среде», - признался он.
«Сфера образования специфична, здесь многие вещи требуют более системного подхода. Но на протяжении нескольких лет мы убедились, что чем инновационнее и технологически насыщеннее будут наши действия, тем быстрее мы сможем поспеть за стремительным развитием мира. Наших детей нужно обучать именно со школы, как применять технологии для преуспевания в образовании, какими источниками пользоваться, как искать профессиональную и другую полезную литературу», - отметила основатель и руководитель фонда «Teach for Armenia» Лариса Ованисян.
Добавим, что данная серия бесед началась еще в прошлом году, во время посещения школ в регионах, и она будет иметь продолжительный характер.