Ucom-ի հովանավորությամբ ՀԱՊՀ-ում կայացավ «Տեխնոշաբաթ»-ը, հայտնի է հաղթող թիմը
Ucom-ի հովանավորությամբ կայացավ Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաների նախաձեռնությամբ կազմակերպած «Տեխնոշաբաթը», որը նվիրված է Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի 85-ամյակին։
«Տեխնոշաբաթի» մասնակիցները պետք է ձևավորեին իրենց թիմերը՝ կազմված 2-5 հոգուց և Նորարարական գաղափարների մրցույթին մասնակցելու համար դիմում-հայտ ներկայացնեին։ Թիմի հետ աշխատելու ընթացքում ուսանողները մասնագիտական խորհրդատվության հնարավորություն են ունեցել, որպեսզի զարգացնեն իրենց գաղափարները, ներկայացնեն փորձառու ժյուրիին և կարողանան ներգրավել պոտենցիալ ներդրողին։ Արդյունքում հաղթող է ճանաչվել SFA թիմն՝ իր nvestigetoRobot փակ տարածությունները հետախուզող ռոբոտով, և ստացել է Ucom ընկերության կողմից սահմանված հատուկ մրցանակը։ Երկրորդ տեղում է Three Smart թիմը՝ Cartbot ավտոմատացված սայլակով, որը նախատեսված է օդակայաններում, մեծ մոլերում և խանութներում մարդկանց բեռներն առանց միջամտության տեղափոխելու համար և երրորդ տեղում է GGT թիմը՝ մարտկոցների կյանքը երկարացնող միջոցով։
«Որպես Պոլիտեխնիկի շրջանավարտ և տեխնոլոգիապես նորարար ընկերության համահիմնադիր անմասն չեմ կարող մնալ Հայաստանի տնտեսության ամենակարևոր ճյուղերից մեկի զարգացմանը նպաստող այս միջոցառումից։ Ucom-ի կորպորատիվ սոցիալական պատասպանատվության շրջանակներում աշխատում ենք այնպիսի ծրագրերի աջակցել, որոնք հիմք են դնում ինժեներների նորագույն սերնդի ձևավորմանը, նրանց մասնագիտական զարգացմանն ու կարիերայի աճին», - ասել է Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Ծրագրի շրջանակներում հոկտեմբերի 15-22-ը ուսանողները հնարավորություն ունեին «Բաց դռների օր» միջոցառման շրջանակներում այցելել և ծանոթանալ համալսարանում առկա ենթակառուցվածքներին, մասնակցել ինժեներական նախագծերի ցուցահանդեսին, դառնալ նորարարական գաղափարների մրցույթի մասնակից և առաջարկել իրենց ինովատիվ գաղափարները։
Այս ամենն ուղեկցվել է վարպետաց դասընթացներով, սեմինարներով, հետաքրքրիր հանդիպում-քննարկումներով։ Ձեռներեցության օրվա շրջանակներում ուսանողներին հնարավորություն է ընձեռվել հանդիպելու ոլորտի առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչների, հիմնադիր տնօրենների հետ և ստանալ հետաքրքրող հարցերի պատասխանները։

При поддержке Ucom состоялась «Технонеделя» в НПУА, известна команда победителей
При поддержке Ucom и по инициативе Национальных инженерных лабораторий Армении состоялась «Технонеделя», посвященная 85-летию Национального политехнического университета Армении.
Участники «Технонедели» должны были сформировать собственные команды, состоящие из 2-5 человек, и подать заявку на конкурс инновационных идей. Во время командной работы студенты имели возможность получить профессиональную консультацию для развития своих идей, представить их на суд опытного жюри и по возможности привлечь потенциальных инвесторов. В результате победителем стала команда SFA со своим роботом nvestigetoRobot, который исследует закрытые помещения, и была награждена специальным призом от компании Ucom. Второе место заняла команда Three Smart с автоматизированной тележкой Carbot, рассчитанной на перевозку тяжестей в аэропортах, моллах и больших магазинах без человеческого вмешательства. На третьем месте – команда GGT со средством, продлевающим срок службы батареек.
«Будучи выпускником Политехнического университета и соучредителем технологически инновационной компании, я не мог остаться равнодушным к этому событию, способствующему развитию одной из важнейших отраслей экономики Армении. В рамках корпоративной социальной ответственности Ucom мы стараемся поддерживать такие проекты, которые закладывают основу для формирования новейшего поколения инженеров, их профессионального развития и карьерного роста», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян
В течение программы в рамках «Дня открытых дверей» с 15 по 22 октября студенты имели возможность посетить и ознакомиться с инфраструктурными подразделениями университета, принять участие в выставке инженерных проектов, стать участником конкурса инновационных идей и предложить собственные инновационные идеи.
Все это сопровождалось мастер-классами, семинарами, интересными встречами и дискуссиями. В рамках Дня предпринимательства студентам была предоставлена возможность встретиться с ведущими представителями отрасли, директорами-учредителями и получить ответы на интересующие вопросы.