Ucom-ի հովանավորությամբ ՀԱՊՀ-ում կայացավ «Տեխնոշաբաթ»-ը, հայտնի է հաղթող թիմը
Ucom-ի հովանավորությամբ կայացավ Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաների նախաձեռնությամբ կազմակերպած «Տեխնոշաբաթը», որը նվիրված է Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի 85-ամյակին։
«Տեխնոշաբաթի» մասնակիցները պետք է ձևավորեին իրենց թիմերը՝ կազմված 2-5 հոգուց և Նորարարական գաղափարների մրցույթին մասնակցելու համար դիմում-հայտ ներկայացնեին։ Թիմի հետ աշխատելու ընթացքում ուսանողները մասնագիտական խորհրդատվության հնարավորություն են ունեցել, որպեսզի զարգացնեն իրենց գաղափարները, ներկայացնեն փորձառու ժյուրիին և կարողանան ներգրավել պոտենցիալ ներդրողին։ Արդյունքում հաղթող է ճանաչվել SFA թիմն՝ իր nvestigetoRobot փակ տարածությունները հետախուզող ռոբոտով, և ստացել է Ucom ընկերության կողմից սահմանված հատուկ մրցանակը։ Երկրորդ տեղում է Three Smart թիմը՝ Cartbot ավտոմատացված սայլակով, որը նախատեսված է օդակայաններում, մեծ մոլերում և խանութներում մարդկանց բեռներն առանց միջամտության տեղափոխելու համար և երրորդ տեղում է GGT թիմը՝ մարտկոցների կյանքը երկարացնող միջոցով։
«Որպես Պոլիտեխնիկի շրջանավարտ և տեխնոլոգիապես նորարար ընկերության համահիմնադիր անմասն չեմ կարող մնալ Հայաստանի տնտեսության ամենակարևոր ճյուղերից մեկի զարգացմանը նպաստող այս միջոցառումից։ Ucom-ի կորպորատիվ սոցիալական պատասպանատվության շրջանակներում աշխատում ենք այնպիսի ծրագրերի աջակցել, որոնք հիմք են դնում ինժեներների նորագույն սերնդի ձևավորմանը, նրանց մասնագիտական զարգացմանն ու կարիերայի աճին», - ասել է Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Ծրագրի շրջանակներում հոկտեմբերի 15-22-ը ուսանողները հնարավորություն ունեին «Բաց դռների օր» միջոցառման շրջանակներում այցելել և ծանոթանալ համալսարանում առկա ենթակառուցվածքներին, մասնակցել ինժեներական նախագծերի ցուցահանդեսին, դառնալ նորարարական գաղափարների մրցույթի մասնակից և առաջարկել իրենց ինովատիվ գաղափարները։
Այս ամենն ուղեկցվել է վարպետաց դասընթացներով, սեմինարներով, հետաքրքրիր հանդիպում-քննարկումներով։ Ձեռներեցության օրվա շրջանակներում ուսանողներին հնարավորություն է ընձեռվել հանդիպելու ոլորտի առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչների, հիմնադիր տնօրենների հետ և ստանալ հետաքրքրող հարցերի պատասխանները։

Ucom-sponsored "Technoweek" Held at the NPUA, Winning Team Known
The "Technoweek" initiative, launched by the Armenian National Engineering Laboratories (ANEL) and dedicated to the 85th anniversary of the National Polytechnic University of Armenia (NPUA), was held with sponsorship of Ucom.
The participants of this initiative were to set up teams of 2-5 members and submit applications for participation in the Innovative Ideas Competition. While working in a team, students got professional consultation to develop their ideas, present them to the professional jury and be able to attract potential investors. As a result, SFA team with their nvestigetoRobot was announced the winner for the closed space exploring robot, and was awarded the special prize established by Ucom. The second place was taken by Three Smart team with their Carbot automated cart, designed for transporting the luggage in the airports, malls or big shops without human interference. And the third place was taken by GGT team for the means of extending a battery life.
"As a graduate of the Polytechnic University and co-founder of a technologically innovative company, I could not help being part of this initiative aimed at the development of one of the most important economy sectors in Armenia. Within the framework of Ucom's CSR activities, we do our best to support the initiatives that have as their aim the formation of new generation of engineers, their professional development and career growth," said Hayk Yesayan, Co-founder and General Director at Ucom.
On 15-22 October, within the framework of the initiative and Open Doors Day, the students had the chance to visit the university and get familiarized with existing infrastructures, participate in the expo of engineering projects, take part in Innovative Ideas Competition and present their innovative ideas.
Master classes, seminars and interesting discussions were part of the event. Within the framework of the Entrepreneurship Day, students were provided with the opportunity to meet with the representatives and founding directors of leading companies in the sector and get answers to their questions.