Ucom-ը գործարկեց ավտոպարկի կառավարման uFleet նորարարական լուծումը
Հոկտեմբերի սկզբին ԴիջիԹեք 2018 տեխնոլոգիական ցուցահանդեսին Ucom ընկերության կողմից ներկայացված uFleet ավտոպարկի կառավարման ամպային նորարար լուծումն արդեն հասանելի է օգտագործման համար։ uFleet-ը նախագծված է ավտոպարկի սպասարկման և շահագործման արդյունավետությունը բարձրացնելու համար:
Համակարգը հասանելի է Հայաստանի ամբողջ տարածքում բիզնես հաճախորդներին: Այն նախատեսված է այն կորպորատիվ հաճախորդների համար, որոնք ցանկանում են ունենալ «Ծրագրային ապահովումը որպես ծառայություն» մոդելով (SaaS) տրամադրվող ավտոպարկի կառավարման համակարգ և չկատարել համակարգի սպասարկմանը և ենթակառուցվածքների ստեղծմանն ուղղված ներդրումներ: Համակարգից կկարողանան օգտվել նաև ավտոպարկի պատասխանատուները, ովքեր ցանկանում են համոզված լինել, որ կազմակերպության ավտոմեքենաները շահագործող աշխատակիցները հետևում են ավտոմեքենաների շահագործման և սպասարկման՝ կազմակերպության կողմից ընդունված չափորոշիչներին: Եվ սա անշուշտ կհետաքրքրի ղեկավարներին, ովքեր ցանկանում են համոզված լինել, որ իրենց աշխատանքային պարտականությունները կատարելիս վարորդները հետևում են անվտանգության կանոններին և չեն շահագործում կազմակերպության մեքենաները:
«uFleet եռալեզու համակարգը տրամադրվելու է «Ծրագրային ապահովումը որպես ծառայություն» մոդելով, ինչը թույլ կտա բարելավել ավտոպարկերի կառավարման և սպասարկման արդյունավետությունը, ինչպես նաև այդ նպատակով ենթակառուցվածքների ներդրմանն ուղղված ներդրումներ չկատարել», - նշեց Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Ծառայության միջոցով հաճախորդները ցանկացած պահի կկարողանան ինտերակտիվ քարտեզի վրա իրական ժամանակում հետևել ավտոմեքենաների շարժին և վարորդների աշխատանքին։ Նրանք կստանան հաշվետվություններ ավտոմեքենայի արագության, անցած ճանապարհի և կատարած կանգառների վերաբերյալ, քարտեզի վրա կտեսնեն մեքենայի հետագիծը և կատարած կանգառները, ինչպես նաև կարող են չափել մեքենաների անցած ճանապարհը երթուղու հաշվիչի օգնությամբ։ Համակարգը նաև թույլ է տալիս ցանկության դեպքում վարորդներին տրամադրել հասնելիություն համակարգին, ինչի շնորհիվ նրանք կարող են տեսնել իրենց իսկ հաշվետվությունները, մեքենայի գտնվելու վայրը քարտեզի վրա, և անցած ճանապարհի հետագիծը:
uFleet-ը կարելի է նաև օգտագործել սմարթֆոնից, սմարթֆոնի համար նախատեսված դիտարկիչում: Համակարգը թույլ կտա հետևել մեքենաներին Հայաստանի, Արցախի և 100-ից ավելի երկրների տարածքում:

Ucom Launches uFleet, an Innovative Solution for Car Fleet Management
The a cutting-edge fleet management cloud service of uFleet, introduced in the beginning of October at DigiTec 2018 technology exhibition, is already available for use. uFleet is designed to help increase the productivity and efficiency of drivable assets.
The system is available to business customers throughout Armenia. It is tailored for business customers who want an easy to use fleet management system via “Software as a Service” model (SaaS) without the hassle of creating their own infrastructure. The system will be available to those fleet managers who wish to monitor the performance of drivers and compliance with company benchmarks and principles. And it will also interest managers who want to be sure that drivers do not misuse company vehicles and follow safe driving behavior.
«The uFleet trilingual system will be provided via “Software as a Service” model, which will help improving the efficiency of car fleet management and maintenance, as well as refrain from investments in infrastructure to reach the aforementioned goals», said Hayk Yesayan, the Co-founder and Director General at Ucom.
The service will enable its users to track the movement of vehicles and the performance of drivers in real time, on an interactive map. They will get reports about driving speed, mileage, stops; see trail history for specific dates and see the actual routes driven by the drivers, with stops and separated trips; get the exact distance driven with the Route Calculator. If needed, the system will also allow providing access to the drivers themselves, so that they can see their own reports, the location of the car on an interactive map and the trajectory of the route taken.
uFleet may also be accessed from a smartphone via compatible browser. The system enables tracking machines in Armenia, Artsakh and in over 100 countries.