Ucom-ի հովանավորությամբ իրականացվող ռոբոտների 11-րդ առաջնությունը ընդունում է մասնակցության հայտեր
Մեկնարկում է Ռոբոտների հայաստանյան 11-րդ առաջնությունը, որի շրջանակում կմրցեն արգելքներ հաղթահարող և լաբիրինթոսից ելք գտնող ռոբոտները: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեցին «ԱրմՌոբոտիքս» մրցույթի կազմակերպիչ՝ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, մրցույթի գլխավոր հովանավոր՝ Ucom ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանը և հովանավոր՝ Վորլդ Վիժն Հայաստանի տնօրեն Ժիրայր Էդիլյանը:
«Ucom ընկերության կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ռազմավարության մեջ առանցքային նշանակություն ունեն այն բոլոր նախագծերը, որոնք կապված են ինժեներական մտածողության, ծրագրավորման և ռոբոտաշինության հմտությունների զարգացման հետ։ Մեր խորին համոզմամբ հենց այսպիսի պատանիները կկարողանան լրացնել աշխարհի մակարդակով ՏՀՏ ոլորտում 3մլն մասնագետների պահանջարկը», - նշեց Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը կարևորում է ռոբոտաշինության մրցույթների անցկացումը, քանի որ այն մի կողմից երեխաների մոտ զարգացնում է մրցակցային ոգին, մյուս կողմից նոր հմտությունների ձեռք բերման առիթ է հանդիսում, ինչի շնորհիվ նրանք միջազգային հարթակներում մրցունակ մասնագետներ են դառնում:
«Ռոբոտաշինութունն ու ավտոմացման համակարգերի մշակումը կարող է դառնալ մեր երկրում ՏՏ ոլորտի զարգացման հիմնաքարերից մեկը: Այս պատանիները վաղը փոխելու են մեր կյանքը: Վորլդ Վիժն Հայաստանը տարիներ շարունակ աջակցում է Հայաստանի մարզերում ռոբոտաշինության խմբակների աշխատանքին: Մենք համոզված ենք, որ գործող խմբակները բացառիկ հնարավորություն են տալու պատանիներին ապագայում ունենալ պահանջված աշխատանք ու արժանավայել կյանք»,- ասաց Վորլդ Վիժն Հայաստանի տնօրեն Ժիրայր Էդիլյանը:
Արգելքներ հաղթահարող և լաբիրինթոսից ելք գտնող ռոբոտների մրցույթի նպատակն է ներգրավել պատանիներին ռոբոտաշինության, ավտոմատացման ու տարբեր IoT (Internet of things) սարքերի ստեղծման գործընթացներում, խրախուսել վերջիններիս, ինչպես նաև ներկայացնել հանրությանը ոլորտի զարգացման անհրաժեշտությունն ու համաշխարհային տեխնո տենդենցներին մոտենալու ճանապարհները:
Մրցույթին կարող են մասնակցել 10-18 տարեկան պատանիները՝ ներկայացնելով իրենց ռոբոտների նկարագիրն ու գաղափարները: Մրցույթի հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը հուլիսի 11-ն է: Եզրափակիչ փուլը կանկացկացվի սեպտեմբեր ամսին: Մրցույթի տեխնիկական առաջադրանքներն ու կանոնակարգը ներկայացված են այստեղ, իսկ գրանցման հայտը հասանելի է այստեղ:
Մասնակիցները իրենց ստեղծած ռոբոտները կներկայացնեն ժյուրիի մասնագիտացված անդամներին, լավագույնները կարժանանան դրամական պարգևի Ucom-ի և Վորլդ Վիժն Հայաստանի կողմից:
«ԱրմՌոբոտիքս» ռոբոտաշինության զարգացման և աջակցման ծրագիրը Հայաստանում իրականացվում է 2008թ-ից՝ ԻՏՁՄ-ի կողմից:

The 11th “ArmRobotics” Championship Sponsored by Ucom Calls for Applications for Participation
The 11th “ArmRobotics” Championship is kicking off, within the frames of which robots overcoming obstacles and finding a way out of the maze will compete. This news has been communicated at today’s press conference by the organizers of “ArmRobotics” - Karen Vardanyan, Executive Director of the Union of Information Technology Enterprises (UITE), Hayk Yesayan, Director General of the general sponsor of the championship Ucom and Zhirayr Edilyan, Country Director of the sponsor of the championship World Vision Armenia.
“All those projects relating to the development of engineering thinking, programming and robotics skills are at the heart of the CSR strategy of Ucom. It is our deep conviction that the young beneficiaries of such projects will be able to meet the global demand for 3 million ITT specialists,” said Hayk Yesayan, Co-founder and Director General at Ucom.
UITE Executive Director Karen Vardanyan emphasizes the importance of robotics contests, as, on the one hand, they develop competitive spirit among children, and, on the other hand, help to acquire skills thanks to which they will become internationally competitive specialists.
“The robotics and development of automation systems may become one of the corner stones for the development of IT sphere in Armenia. These young people will change our life tomorrow. For already many years, World Vision Armenia is supporting the robotics group operating in the regions of Armenia. We are convinced that the groups in place will provide an exclusive opportunity to these young people to have a demanded job and a worthy life in future,” said Zhirayr Edilyan, Country Director of World Vision Armenia.
The objective of the contest of robots overcoming obstacles and finding a way out of the maze is to engage young people in the processes of development of robotics, automation and different IoT (Internet of Things) gadgets, encourage them and introduce to the public the importance of development of the field and the ways to approach global technology trends.
Children of the age of 10-18 are eligible for the contest by presenting the technical specifications and ideas of self-made robots. The deadline for applications is July 11. The finals will take place in September. The technical tasks and rules of the contest are presented here, and the application for registration is available here.
The participants will introduce self-made robots to the professional jury, and the best ones will receive monetary awards from Ucom and World Vision Armenia.
“ArmRobotics” robotics development and support program is being implemented in Armenia by the UITE since 2008.