Փետրվարի 6-ին մեկնարկեց Ucom-ի աջակցությամբ իրականացվող «Ապահով համացանց 2018» ծրագիրը
Փետրվարի 6-ին՝ Ապահով Համացանցի միջազգային օրը, մեկնարկում է «Ապահով համացանց 2018» վեցամսյա ծրագիրը, որի շրջանակներում մայրաքաղաքի և մարզերի դպրոցներում կանցկացվեն բաց դասեր համացանցի և թվային տեխնոլոգիաների ապահով և արդյունավետ օգտագործման վերաբերյալ:
Ապահով համացանց ծրագրի առաքելությունն է՝ նպաստել համացանցի արդյունավետ և ապահով օգտագործմանը, ստեղծել կրթական բովանդակություն:
Ծրագրի այս տարվա կարգախոսն է՝ «Ստեղծիր, միացիր և եղիր պատասխանատու. ավելի լավ համացանցն սկսվում է քեզանից»:
Ծրագիրն իրականացնում են «ՍՏԵՄ կենտրոն» և «Ինտերնետ Հանրություն» կազմակերպությունները Ucom և այլ ընկերությունների աջակցությամբ:
«Ucom-ը՝ որպես Հայաստանում ամենաարագ ինտերնետ կապն ապահովող ընկերություն այս տարի ևս շեշտում է համացանցը ինքնակրթության և ինքնազարգացման նպատակով օգտագործելու կարևորությունը։ Համացանցում սերտած դասերը կարող են լավ հիմք հանդիսանալ ապագայում խիստ անհրաժեշտ և լայն կիրառություն ունեցող նորարարական լուծումների ստեղծման համար», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Փետրվարի 6-ից` մարտի 10-ը Հայաստանի բոլոր մարզերի և Երևանի դպրոցների սովորողների և քոլեջների ուսանողների մասնակցությամբ կանցկացվեն Ապահով համացանց թեմայով բաց դասեր, փետրվարի 6-ից` մայիսի 1-ը «Ապահով համացանց» թեմայով ծնողական ժողովներ, Երևանի և մարզային մոտ 100 դպրոցներ կներգրավվեն համաեվրոպական eSafety Label ծրագրի մեջ:
Ծրագրով նախատեսված երկու հանրապետական մրցույթները թույլ կտան ծնողների ու երեխաների շրջանում լայնորեն տարածել համացանցում ապահովության առանցքային դրույթները և յուրաքանչյուր դպրոցին հնարավորություն կընձեռեն ցուցադրելու թեմային առնչվող բոլոր կրթական նախաձեռնությունները:
Համացանցի ապահով և պատասխանատու օգտագործման վերաբերյալ իրազեկության բարձրացմանը կնպաստեն նաև սեմինարները, դպրոցահասակների, նրանց ծնողների և ուսուցիչների համար նախատեսված առաջադրանքները, տեսանյութերը, խաղերը, գրքերը, մեդիա իրադարձությունները և այլ գործնական քայլերը: «Ապահով համացանց» ծրագիրն այս տարի ավելի կընդլայնվի բնագիտա-մաթեմատիկական առարկաներ դասավանդող ուսուցիչների համար:
Ինչպես նշեց ՍՏԵՄ կենտրոնի տնօրեն Հայկազ Բաղյանը, շատ կարևոր է, որպեսզի երեխաները հնարավորինս վաղ տարիքից ձևավորեն ճիշտ համացանցային կարողություններ, օրինակ՝ գնահատեն անձնական բնույթի տեղեկությունները, սովորեն ինքնուրույն կիրառել անվտանգության և մասնավոր կյանքի գաղտնիության կարգավորումները իրենց նախընտրած խաղերի, հավելվածների կամ գործիքների վրա:
«Շատ երեխաներ համացանցն օգտագործում վեց տարեկանից: Տասներկու տարեկանից փոքր երեխաները հիմնականում քննադատական հմտություններ չունեն համացանցում նավարկելու, խաղալու և սովորելու համար, հետևաբար, մինչ այս տարիքը ծնողները պետք է մշտապես մասնակցեն նրանց համացանցային գործունեությանը: Իսկ ավելի բարձր տարիքում ցանկալի կլիներ նրանց ուղղորդել դեպի միջառարկայական խնդիրների լուծման և ստեղծագործական հմտությունների զարգացման համակարգչային ծրագրեր»:
Այդ ծրագրերի ուսուցման մասին ավելի հանգամանորեն կարող եք ծանոթանալ www.safe.am և www.stem.am կայքերում:
Հիշեցնենք, որ «Ապահով համացանց» ծրագիրը նվիրված է Ապահով համացանցի միջազգային օրվան, որը նշվում է սկսած 2004-ից յուրաքանչյուր տարվա երկրորդ ամսվա երկրորդ շաբաթվա երկրորդ օրը: Համաեվրոպական INSAFE նախաձեռնությունը, տարեցտարի ընդլայնվելով, մարդկանց համախբում է` պայքարելու ապօրինի, վնասակար եւ ոչ պատշաճ բովանդակության դեմ:

6 февраля при поддержке Ucom стартовала программа «Безопасный интернет 2018»
6 февраля, в Международный день безопасного интернета, стартует 6-месячная программа «Безопасный интернет 2018», в рамках которой будут проведены открытые уроки по безопасному и эффективному использованию интернета и цифровых технологий в школах столицы и регионов.
Задачей программы «Безопасный интернет» является способствование эффективному и безопасному использованию интернета, созданию образовательного контента.
Лозунгом программы в этом году является «Созидай, подключайся и будь ответственным: лучший интернет начинается с тебя».
Программа осуществляется организациями «Центр СТЕМ» и «Интернет сообщество» при поддержке Ucom и других компаний.
«Ucom как провайдер самого быстрого интернета в Армении в этом году снова подчеркивает важность использования интернета с целью самообразования и саморазвития. Уроки, извлеченные из интернета, могут стать хорошей основой для создания инновационных и востребованных решений в будущем», - сказал генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
С 6 февраля по 10 марта будут проведены открытые уроки по безопасному интернету при участии учеников из школ всех регионов Армении и Еревана, с 6 февраля по 1 мая будут проведены родительские собрания по «Безопасному интернету», около 100 региональных и ереванских школ будут включены в общеевропейскую программу eSafety Label.
Два республиканских конкурса, предусмотренных программой, позволят родителям и детям широко распространять ключевые правила безопасности в интернете и предоставят возможность каждой школе продемонстрировать все образовательные инициативы.
Повышению осведомленности о безопасном и ответственном использовании интернета поспособствуют также семинары, задания, видеоролики, игры, книги, медийные мероприятия и другие практические действия для школьников, их родителей и учителей. В этом году программа «Безопасный интернет» будет расширена для учителей, преподающих предметы естественных наук.
Как отметил директор центра СТЕМ Айказ Багян, очень важно, чтобы дети как можно раньше сформировали правильные навыки поведения в сети, например: оценка информации личного характера, умение самостоятельно применять правила конфиденциальности личной жизни при использовании игр, приложений или других инструментов.
«Многие дети пользуются интернетом с 6 лет. Дети младше 12 лет не имеют критических навыков для навигации, игры и обучения в сети, поэтому родители всегда должны быть вовлечены в их сетевую активность. В более позднем возрасте было бы желательно направить их к решению междисциплинарных вопросов и компьютерным программам, развивающим творческие навыки».
Вы можете узнать больше об этих программах на сайтах safe.am и stem.am.
Напомним, что программа «Безопасный интернет» посвящена международному дню безопасного интернета, который отмечается с 2004 года, во второй день второй недели второго месяца каждого года. Общеевропейская инициатива INSAFE, расширяясь год за годом, объединяет людей для борьбы с незаконным, вредоносным и нерелевантным контентом.