Ucom և Discovery Science ընկերությունները տարին ամփոփեցին «Առաջ՝ դեպի տիեզերք» կարգախոսով
Ucom և Discovery Science ընկերություններն ամփոփեցին 2017թ. մրցույթի արդյունքները: Իրականացավ ապագայի հաղորդակցման միջոցների մասին լավագույն գաղափարի հեղինակներ Սամսոն և Հրանտ Հայրապետյանների երազանքը: Նրանք մեկնեցին Նիդերլանդներ և այցելեցին Եվրոպական տիեզերական գործակալության գլխավոր գրասենյակ:
Ռուսաստանաբնակ Հայրապետյան եղբայրների մտքով անգամ չէր կարող անցնել, որ  ամառային արձակուրդը Հայաստանում անցկացնելիս կմասնակցեն աշխարհահռչակ Discovery Science հեռուստաալիքի և Ucom ընկերության կողմից հայտարարված մրցույթին, կհաղթեն այն և այդպիսով ճանապարհ կհարթեն դեպի Եվրոպական տիեզերական գործակալության գլխավոր գրասենյակ:  Մրցույթի ժյուրիի անդամներին տպավորել էր խուլ ու համրերի համար նախատեսված սարքի նախագիծը: Սարքը ձեռքին են կրում այնպես, որ այն կարողանա ձեռքի շարժումները վերարտադրել ձայնային տարբերակով, իսկ ձայնը հոլոգրաֆիկ տեսախցիկի օգնությամբ փոխակերպել տեսատարբերակի:
«Հրաշալի է հյուրընկալել այստեղ Ucom-ի ներկայացուցչին` մրցանակակիրներ Սամսոնի և Հրանտի հետ միասին: Սա փայլուն հնարավորություն է` ոգեշնչելու նրանց պես երիտասարդ գիտնականների նոր սերնդին՝ ցուցադրելով, թե ինչով են զբաղվում Եվրոպական տիեզերական գործակալությունում աշխատող նրանց ավագ գործընկերները», - նշեց Եվրոպական տիեզերական գործակալության աշխատակից դոկտոր Ռոբերտ Վիլեմսենը:
Իրենց այցի ընթացքում տղաները սեփական աչքերով տեսան մոլորակի լավագույն գիտնականների առօրյան, տարատեսակ ժամանակակից սարքավորումները, ինչպես նաև պատմական՝ տիեզերք մեկնած ու Երկիր մոլորակ վերադարձած օդանավերը: Հատուկ կշեռքի վրա կանգնելով՝ եղբայրները ծանոթացան Լուսնի, Մարսի և այլ տիեզերական մարմինների վրա ձգողականության ուժին և պատկերացրեցին իրենց քաշը տարբեր մոլորակներում գտնվելու պարագայում: Երեխաներին թույլ տվեցին այցելել Եվրոպական տիեզերական գործակալության այնպիսի հատվածներ, որտեղ զբոսաշրջիկների մուտքն արգելված է և որտեղ գտնվելու իրավունք ունեն միայն տիեզերքն ուսումնասիրող գիտնականները:
Տղաները տեղյակ էին նաև, որ երկրորդ տեղը զբաղեցրած մասնակիցն Արմաթ ինժեներական լաբորատորիայի սան է: Ամստերդամում այցի ժամանակ հստակ գիտակցեցին, որ ինժեներական կրթությունն ու ծրագրավորման հմտությունները նրանց առավել, քան անհրաժեշտ են:
«Ես և Սամսոնը երազում ենք սովորել «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայում, որի սաներին ջերմ բարևներ ենք հղում Ամստերդամից: Շնորհակալություն Ucom-ին մեր երազանքն իրականացնելու համար», - նշեց Հրանտ Հայրապետյանը:

Компании Ucom и Discovery Science подвели итоги года под лозунгом “Вперед, в космос!”
Компании Ucom и Discovery Science подвели итоги конкурса за 2017 год. Осуществилась мечта авторов лучшей идеи о коммуникации будущего, братьев Самсона и Гранта Айрапетянов. Они полетели в Нидерланды и посетили штаб-квартиру Европейского космического агентства.
Проживающие в России братья Айрапетяны и подумать не могли, что при проведении летних каникул в Армении они примут участие в совместном конкурсе всемирно известного канала Discovery Science и компании Ucom, победят в нем и, таким образом, проложат себе путь в штаб-квартиру Европейского космического агентства. Членов жюри впечатлила идея об устройстве для глухонемых людей. Устройство нужно носить на руке таким образом, чтобы оно в звуковом эквиваленте воспроизводило движения рук, а звук преображало в видеоизображение посредством голографической камеры.
“Здорово, что мы можем поприветствовать представителя копании Ucom вместе с победителями Самсоном и Грантом. Это блестящая возможность вдохновить молодое поколение таких ученых, продемонстрировав для них то, чем занимаемся в Европейском космическом агентстве мы, их старшие коллеги”, - сказал сотрудник Европейского космического агентства доктор Роберт Виллемсен.
Во время своего визита мальчики своими собственными глазами увидели повседневную жизнь лучших ученых планеты, различные современные приборы, а также исторически значимые космические корабли, побывавшие и вернувшиеся из космоса. Встав на специальные весы, братья ознакомились с силой тяжести на Луне, Марсе и других космических телах и представили свой вес на разных планетах. Ребятам позволили посетить те отделы Европейского космического агентства, куда воспрещен вход для туристов и куда имеют доступ лишь ученые, изучающие космос.
Ребятам также было известно, что участник, занявший второе место на конкурсе, является студентом инженерной лаборатории “Армат”. Во время своего визита в Амстердам они четко осознали, что инженерное образование и навыки программирования им теперь более, чем необходимы.
“Я с Самсоном мечтаем учиться в инженерной лаборатории “Армат”, ученикам которых мы передаем большой привет из Амстердама. Спасибо компании Ucom за то, что осуществила нашу мечту”, - отметил Грант Айрапетян.