Հայաստանի ազգային պատկերասրահում մեկնարկում է Ucom-ի աջակցությամբ իրականացված «360° Մեծ Հայք» նախագծի ցուցադրությունը
16/05/2017
Ս.թ. մայիսի 16-ից հունիսի 16-ը Հայաստանի ազգային պատկերասրահում կցուցադրվեն Արևմտյան Հայաստանի և Կիլիկիայի հայկական թագավորության մշակութային հուշարձանների 360° պատկերները:
«Ucom» ընկերությունը և «360° Stories»-ն մի կարևորագույն նախագիծ իրականացրեցին նախորդ տարվա ընթացքում, որպեսզի պարզեն, թե ինչ գիտեն սերունդները մեր պատմական հայրենիքի մասին ու կորուսյալ գանձերից որոնքեն դեռ կանգուն մնացել և ինչ վիճակում են այժմ: Ինչպիսի՞ առանձնահատկություններ ունեն Մուշի, Վանի, Սասունի, Ուրֆայի և այլ հայտնի բնակավայրերի ճարտարապետական կառույցները: Հայ նկարիչների ու վարպետաց վարպետների մտքի թռիչքի և ձեռքի աստվածատուր տաղանդիարգասիքների ո՞ր մասն է մնացել այնտեղ՝ Արևմտյան ՀայաստանումՆկարահանող խումբը 360 աստիճան պատկերի օգնությամբ արձանագրել է մայր հայրենիքի կարևորագույն պատմամշակութային և բնության հուշարձանները:
«Համոզված լինելով, որ դժվարին, իսկ երբեմն նաև կյանքի համար վտանգավոր պայմաններում հավաքագրված ամբողջ նյութը կարող է անհրաժեշտ լինել գիտական վերլուծությունների, ուսումնասիրությունների, պատմական արխիվների համար, «Ucom» ընկերությունը հպարտությամբ է նախաձեռնել այս արշավը», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Արշավախմբի բոլոր նախաձեռնողները և մասնակիցները վստահ են, որ գալու է այն օրը, երբ այս գանձերը կվերականգնվեն ու կփայլեն իրենց նախնական վեհապանծ տեսքով միացյալ Մեծ Հայքի կազմում:
Ucom ընկերությունը հատուկ շնորհակալություն է հայտնում «Kilikia Tour» ընկերությանը և Հայաստանի ազգային պատկերասրահին նախագծին մեծագույն աջակցություն ցուցաբերելու համար:

From May 16 till June 16, 2017 the 360° images of the cultural monuments of Western Armenia and Armenian Kingdom of Cilicia will be exhibited in the National Gallery of Armenia.
During the last year «Ucom» and «360° Stories» have implemented a major project to find out what generations know about our historical homeland, which of the lost treasures still stand and in what condition. What are the specificities typical of the architectural monuments of Mush, Van, Sasun, Urfa and other famous settlement areas? Which part of the flight of thought and divine talent of the Armenian artists and master craftsmen have remained there - in Western Armenia? The film crew headed to Western Armenia and captured 360° pictures of major historic and cultural, as well as natural landmarks of our motherland.
«Being convinced that the entire material, collected in difficult, and sometimes in dangerous conditions for life, would be necessary for scientific analyses, researches and historical archives, Ucom has proudly undertaken this expedition», - said Hayk Yesayan, Director General at Ucom.
All initiators and participants of expedition are confident that the day will come, when these treasures will be restored to their original state and will shine gracefully on the territory of the united Greater Armenia.
Ucom heartily thanks «Kilikia Tour» Company and the National Gallery of Armenia for their great support in the project implementation.