Եվրատեսիլ 2017-ի հայաստանյան դեսպանն այցելել է Աշտարակի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիա
«Որքա՞ն ժամանակ է պահանջվում այս ամենը տպելու համար», - հարցնում է Եվրատեսիլ 2017-ում Հայաստանի պատվիրակ Արծվիկն Աշտարակի թիվ 5 ավագ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սաներին:
Հանրահաշվի, երկրաչափության և ֆիզիկայի դասընթացների ժամանակ սերտած գիտելիքները գործնականում կիրառող այս խմբակի սաները զարմացրեցին երգչուհուն համակարգչով մոդելավորելու, եռաչափ տպիչով առարկաներ տպելու, խաղեր ծրագրավորելու ու անիմացիա ստեղծելու իրենց կարողություններով:
«Շատ բաներում ենք հմտացել, իսկ ներկա պահին նախապատրաստվում ենք կարևոր մրցույթի, որի համար պատրաստել ենք ռոբոտ: Փոքր դետալներ կան շտկելու, ջանք չենք խնայի դրա համար, քանի որ բոլորս երազում ենք հաղթել այդ մրցույթում», - իր երազանքներով է կիսվում «Արմաթ»-ի սան Աննա Գրիգորյանը խմբակի աջակից՝ Ucom ընկերության և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) ներկայացուցիչների հետ:
Արծվիկին մաղթում է «տրիումֆ» իր ելույթի ժամանակ ու շնորհակալ է անսպասելի այցի համար:
«Մեր ռոբոտը, որը զրոյից ինքնուրույն ենք պատրաստել, հատուկ տարածության մեջ պետք է շարժվի և առարկաներ հավաքի: Մեծ մասն արված է, ծրագրային որոշ շտկումների կարիք կա միայն», - պատմում է նույն լաբորատորիայի սան Աշոտ Թառումյանը:
Երկու տարբեր, սակայն իրենց համար կարևոր մրցույթների նախապատրաստվող Արծվիկն ու «Արմաթ»-ի սաները միմյանց հաջողություն մաղթեցին և լիահույս են, որ իրենց երազանքներն իրականություն կդառնան:
ԻՏՁՄ-ի և Ucom ընկերության միջև ստորագրված համագործակցության հուշագրի համաձայն՝ Ucom ընկերությունը ներդրումներ է կատարում, որպեսզի Հայաստանի 9 մարզերում բացվեն «Արմաթ» անվանումը կրող շուրջ 70 ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաներ։ Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը անձամբ պարբերաբար այցելում է արդեն իսկ գործող «Արմաթ» խմբակներ, շփվում դպրոցականների հետ, ծանոթանում նրանց ձեռքբերումներին ու առաջադիմությանը:

Посол Армении на Евровидении 2017 посетила инженерную лабораторию «Армат» в Аштараке
«Сколько времени требуется для того, чтобы отпечатать все это? » - спрашивает делегат от Армении на Евровидении 2017 Арцвик учеников инженерной лаборатории “Армат” старшей школы номер 5 в Аштараке.
Ученики, пытающиеся применить на практике знания, полученные на уроках алгебры, геометрии и физики, удивили певицу своим умением самостоятельно моделировать на компьютере, печатать различные предметы, программировать игры и создавать анимации.
«Мы во многом поднаторели, а в данный момент готовимся к важному конкурсу, для которого сделали робот. Нужно еще поработать над мелкими деталями, мы будем стараться изо всех сил, потому что мечтаем победить в этом конкурсе», - делится своей мечтой ученица лаборатории “Армат” Анна Григорян с поддерживающими проект представителями компании Ucom и Союза компаний информационных технологий (СКИТ).
Она пожелала Арцвик “триумфального” выступления и благодарна ей за неожиданный визит.
«Наш робот, который мы с нуля создали сами, должен будет двигаться и собирать предметы на специально отведенном для этого участке. Большая часть готова, нужны только коррективы в программном обеспечении», - рассказывает ученик той же лаборатории Ашот Тарумян.
Готовящиеся к двум разным, однако крайне важным для них конкурсам Арцвик и ученики лаборатории “Армат” пожелали друг другу удачи и надеятся, что их мечты станут явью.
В соответствии с меморандумом о сотрудничестве, подписанным между Союзом компаний информационных технологий (СКИТ) и компанией Ucom, последняя инвестирует средства, для того, чтобы в 9 регионах Армении открылось около 70 инженерных клубов-лабораторий, именуемых «Армат». Генеральный директор компании Ucom Айк Есаян лично периодически навещает уже действующие лаборатории «Армат», общается со школьниками, знакомится с их успехами и следит за прогрессом.
Учебная программа инженерных лабораторий «Армат» направлена на содействие техническому образованию во всех школах общин Армении, ставит целью способствовать проявлению интереса к современным высоким технологиям среди учеников, раннему развитию инженерного мышления и в подготовке грамотных студентов.