Եվրատեսիլ 2017-ի հայաստանյան դեսպանն այցելել է Աշտարակի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիա
«Որքա՞ն ժամանակ է պահանջվում այս ամենը տպելու համար», - հարցնում է Եվրատեսիլ 2017-ում Հայաստանի պատվիրակ Արծվիկն Աշտարակի թիվ 5 ավագ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սաներին:
Հանրահաշվի, երկրաչափության և ֆիզիկայի դասընթացների ժամանակ սերտած գիտելիքները գործնականում կիրառող այս խմբակի սաները զարմացրեցին երգչուհուն համակարգչով մոդելավորելու, եռաչափ տպիչով առարկաներ տպելու, խաղեր ծրագրավորելու ու անիմացիա ստեղծելու իրենց կարողություններով:
«Շատ բաներում ենք հմտացել, իսկ ներկա պահին նախապատրաստվում ենք կարևոր մրցույթի, որի համար պատրաստել ենք ռոբոտ: Փոքր դետալներ կան շտկելու, ջանք չենք խնայի դրա համար, քանի որ բոլորս երազում ենք հաղթել այդ մրցույթում», - իր երազանքներով է կիսվում «Արմաթ»-ի սան Աննա Գրիգորյանը խմբակի աջակից՝ Ucom ընկերության և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) ներկայացուցիչների հետ:
Արծվիկին մաղթում է «տրիումֆ» իր ելույթի ժամանակ ու շնորհակալ է անսպասելի այցի համար:
«Մեր ռոբոտը, որը զրոյից ինքնուրույն ենք պատրաստել, հատուկ տարածության մեջ պետք է շարժվի և առարկաներ հավաքի: Մեծ մասն արված է, ծրագրային որոշ շտկումների կարիք կա միայն», - պատմում է նույն լաբորատորիայի սան Աշոտ Թառումյանը:
Երկու տարբեր, սակայն իրենց համար կարևոր մրցույթների նախապատրաստվող Արծվիկն ու «Արմաթ»-ի սաները միմյանց հաջողություն մաղթեցին և լիահույս են, որ իրենց երազանքներն իրականություն կդառնան:
ԻՏՁՄ-ի և Ucom ընկերության միջև ստորագրված համագործակցության հուշագրի համաձայն՝ Ucom ընկերությունը ներդրումներ է կատարում, որպեսզի Հայաստանի 9 մարզերում բացվեն «Արմաթ» անվանումը կրող շուրջ 70 ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաներ։ Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը անձամբ պարբերաբար այցելում է արդեն իսկ գործող «Արմաթ» խմբակներ, շփվում դպրոցականների հետ, ծանոթանում նրանց ձեռքբերումներին ու առաջադիմությանը:

Armenia’s Ambassador to Eurovision 2017 Visited “Armath” Engineering Laboratory in Ashtarak
«How much time it is required to print all these?» - wonders the Armenian delegate for Eurovision 2017 Artsvik, when talking to the  students of “Armath” engineering laboratory of Ashtarak’s high school number 5.
The students of this laboratory surprised the singer with their ability to apply their knowledge of algebra, geometry and physics when performing the computer modelling, printing different items, programming games, and creatng animations.
«We have mastered so many skills, and currently we’re getting ready for an important competition, for which we’ve made a robot. There are still small details to improve, and we’ll do our best, for our dream is winning the competition», - shares her dreams Anna Grigoryan, a student of the “Armath” laboratory, when speaking to the project supporters from Ucom and Union of the Information Technology Enterprises (UITE).
She wished a “triumphal” show for Artsvik and thanked her for an unexpected visit.
«Our robot, which we’ve made from scratch, should move on a designated area and collect items. The majority of the work is complete, but there are some software adjustments yet to be made», - says Ashot Tarumyan, a student of the same laboratory.
Artsvik and “Armath” students wished each other the best of luck in these two different but very important competitions, and expressed hope that their dreams will come true.
According to the Memorandum of Cooperation signed between the Union of Information Technology Enterprises (UITE) and Ucom, the latter invests to open around 70 more engineering club-laboratories named “Armath” in 9 regions of Armenia. Hayk Yesayan, the Director General at “Ucom”, visits the existing “Armath” labs on a regular basis, meets their students, gets acquainted with the their achievements and follows up the progress.