Ucom-ի նախաձեռնությամբ Երևանում տեղակայվել է Cloudflare տվյալների նոր շտեմարանը
Օրեր առաջ Cloudflare ընկերության կայքէջում գրառում է արվել այն մասին, որ Ucom ընկերության նախաձեռնությամբ տվյալների նոր շտեմարան է տեղակայվել Երևանում, և այդ գործընթացը շարունակական բնույթ կկրի աշխարհի հինգ մայրցամաքների համար: Հայաստանի մայրաքաղաքում տվյալների շտեմարանի տեղակայումը Ասիայում 37-րդն էր, իսկ ամբողջ աշխարհի կտրվածքով՝ 103-րդը:
Cloudflare-ը կայքերի պաշտպանության ու քեշավորման համաշխարհային համակարգ է: Cloudflare-ի այս վերջին տեղակայումը համացանցի ավելի քան 6 միլիոն աղբյուրները կդարձնի ավելի արագ հասանելի և ավելի ապահով՝ Հայաստանի ուղղությամբ տրաֆիկի սպասարկման ընթացքում:
Մասնավորապես՝ Հայաստանում Ucom-ի ծառայություններից օգտվող ինտերնետ-օգտատերերի համար Cloudflare-ի նոր շտեմարանի շնորհիվ սպասման ժամանակը (մվ) նվազել է 6 անգամ: «.am» դոմենային տիրույթի 768 հայկական կայքեր արդեն կցված են այս համակարգին, ինչն ապահովում է դրանց հասանելիության արագությունն ու անվտանգությունը:
Խոսելով Հայաստանի, և հնարավոր է՝ հարակից երկրների համար այս կարևոր ձեռքբերման մասին Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը նշեց. «Հայաստանը երկրորդն է հետխորհրդային երկրների շարքում, որ երկարատև բանակցություններից հետո կարողացել է հասնել հաջողության ու ներդնել այս տվյալների շտեմարանը: Մինչ այդ նմանատիպ շտեմարան հետխորհրդային տիրույթում առկա էր միայն Մոսկվայում»:
Ընդգծելով Ucom ընկերության տեխնիկական հագեցվածության և անձնակազմի պատրաստվածության բարձր աստիճանը, ՏՏ աուդիտոր Ռուբեն Մուրադյանը նշեց. «Յուքոմ ընկերությունն Cloudflare-ի կողմից ընտրվել է որպես խոշորագույն տարածաշրջանային կապուղիների օպերատոր և դրա շնորհիվ է, որ այս գործակցությունը կայացել է»:

Благодаря инициативе компании Ucom в Ереване был установлен датацентр Cloudflare
На днях в официальном блоге компании Cloudflare появилась запись о том, что благодаря инициативе компании Ucom в Ереване была установлен датацентр (кеш). Компания Cloudflare планирует установить кеши на всех пяти континентах мира. Развертывание кеша в столице Армении является 37-ым по счету в Азии, и 103-им во всем мире.
Cloudflare является всемирной системой защиты и кэширования сайтов. Развертывание Cloudflare сделает доступными и более безопасными более 6 млн вебсайтов, увеличив скорость до 6 раз не только в Армении, но и во всем мире.
В частности, благодаря новому датацентру Cloudflare время ожидания (мс) уменьшилось в 6 раз для интернет-пользователей во всей Армении. 768 армянских сайтов, базирующихся в доменной зоне “.am”, уже подключены к этой системе.
Говоря об этом важном достижении для Армении и, возможно, для соседних стран, генеральный директор компании Ucom Айк Есаян отметил: «Армения является второй из постсоветских стран, которой после длительных переговоров удалось добиться успеха и внедрить этот датацентр. До этого идентичный кеш на постсоветском пространстве существовал только в Москве».
Подчеркнув высокий уровень технической оснащенности и подготовки технических кадров компании Ucom, ИТ аудитор Рубен Мурадян отметил: «Компания Ucom была выбрана со стороны Cloudflare в качестве крупнейшего регионального оператора каналов связи и именно благодаря этому данное партнерство состоялось».