Ucom-ը շարունակում է աջակցել «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներին և կրթել ընկերության ապագա աշխատակիցներին
24/03/2017
Օրերս Իջևան քաղաքի Մկրտիչ Մարտիրոսյանի անվան թիվ 5 հիմնական դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սաները հյուրընկալել էին ՏՏ ոլորտում հայտնի կրթական նախագծի պատասխանատուներին Ucom ընկերությունից և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից (ԻՏՁՄ):
Մկրտիչ Մարտիրոսյանի անվան թիվ 5 հիմնական դպրոցի «Արմաթ» լաբորատորիայում ինժեներական և ծրագրավորման գիտելիքներ ու հմտություններ ձեռք բերող 26 սաները հիմնականում 6-7-րդ դասարանների աշակերտներ են, ովքեր փորձում են հանրահաշվի, երկրաչափության և ֆիզիկայի դասընթացների ժամանակ սերտած գիտելիքները գործնականում կիրառել: Հատկանշական է, որ լաբորատորիայում առկա եռաչափ տպիչի դետալներից մեկը կոտրվել էր, և սաներն ինքնուրույն փորձել են ոչ միայն համակարգչի օգնությամբ մոդելավորել, այլև տպել վնասված դետալը:
«Ուզում եմ ծրագրավորող դառնալ, որպեսզի զարգացնեմ այդ ոլորտը Հայաստանում: Ավելին՝ ցանկանում եմ նաև ինժեներ դառնալ ու ինքնուրույն ստեղծել ապագայի սարքերը, որոնցից, օրինակ, կարող է լինել քարածուխ հանող ռոբոտը, որը կհեշտացնի մարդու ծանր ֆիզիկական աշխատանքը», - նշում է Իջևան քաղաքի Մկրտիչ Մարտիրոսյանի անվան թիվ 5 հիմնական դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սան Ամիրյան Գարիկը:
«Սովորում եմ աշխատել «Աղվես» և «Կրիա» ծրագրերով, որպեսզի ապագայում դառնամ ինժեներ կամ ծրագրավորող: Այս գիտելիքի շնորհիվ կկարողանամ ստեղծել «խելացի դուռ», որը հյուրերի ժամանման պահին հաղորդագրություն կուղարկի տան մեծերին, կունենա նրանց տեսախցիկով միանալու և խոսելու հնարավորություն: Եթե, օրինակ, երեխան կամ որևէ ծանոթ մարդ է մոտեցել դռանը, կարելի է հեռավորության վրա այն բացելու հնարավորություն ստեղծել», - երազում է նույն լաբորատորիայի սան Սահակյան Ռուբենը:
«Մենք կարևորում ենք մարզերում ապրող երեխաների հետաքրքրվածությունը ժամանակակից տեխնոլոգիաների նկատմամբ: «Արմաթ» լաբորատորիաներում նրանք ձեռք են բերում գործնական հմտություններ ու գիտելիքներ, որոնք վաղը կօգնեն, օրինակ, արհեստական բանականությամբ աշխատող առարկաներ ստեղծել: Այն, ինչ այսօր տեսնում ենք, մեզ գոհացնում է. երեխաների երևակայությունն անսպառ է և ապագան՝ հուսադրող», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Այս խմբակի սաները նաև մասնակցել են DigiCode մրցույթին, ներկայացնելով իրենց կողմից ստեղծված «Պյութագորաս» խաղը:
Ի դեպ, Ucom-ի աջակցությամբ բացված այս խմբակ-լաբորատորիաների կարևորության մասին WCFDavos/Yerevan երկօրյա ֆորումի ընթացքում խոսեց նաև ընկերության մարկետինգի և հաղորդակցության գծով տնօրեն Տիգրան Սաֆարյանը, նշելով, որ «Արմաթ» լաբորատորիաները Ucom-ի ուշադրության կենտրոնում են վերջին 3-4 տարիների ընթացքում, բացված են շուրջ 200 դպրոցներում, այդ թվում՝ սահմանամերձ բնակավայրերում և կոչված են ընկերության ապագա աշխատակիցների դարբնոցը դառնալ:

Компания Ucom продолжает поддерживать инженерные лаборатории «Армат» и обучать будущих сотрудников компании
24/03/2017
На днях учеников инженерной лаборатории “Армат” основной школы номер 5 им. Мкртыча Мартиросяна в городе Иджеван посетили ответственные за этот известный в сфере ИТ образовательный проект представители компании Ucom и Союза компаний информационных технологий (СКИТ).
26 учеников лаборатории “Армат” основной школы номер 5 им. Мкртыча Мартиросяна города Иджеван, приобретающие навыки и знания в сфере инженерного дела и программирования, являются в основном учениками 6-7 классов, которые пытаются применить на практике знания, полученные на уроках алгебры, геометрии и физики. Примечательно, что одна из деталей трехмерного принтера, который имеется в лаборатории, поломалась, и ученики попытались не только самостоятельно смоделировать ее на компьютере, но и отпечатать поврежденную деталь.
«Хочу стать программистом, чтобы развить эту сферу в Армении. Кроме того, хочу также стать инженером, и самостоятельно создавать устройства будущего, одним из которых может быть извлекающий уголь робот, который должен будет облегчить тяжелую физическую работу человека», - отмечает Гарик Амирян, ученик лаборатории “Армат” основной школы номер 5 им. Мкртыча Мартиросяна в городе Иджеван.
«Я учусь работать с программами “Лиса” и “Черепаха”, чтобы в будущем стать инженером или программистом. Благодаря этим знаниям смогу создать умную дверь, которая будет отправлять сообщения взрослым по прибытии гостей, будет иметь возможность видеосоединения и коммуникации. Если, например, ребенок или знакомый человек подойдет к двери, можно будет создать возможность открыть эту дверь дистанционным способом», - мечтает ученик той же лаборатории Саакян Рубен.
«Мы ценим заинтересованность в современных технологиях проживающих в регионах детей. В лабораториях «Армат» они приобретают практические навыки и знания, которые завтра помогут, например, создавать объекты, работающие на искусственном интеллекте. То, что мы видим сегодня, нас радует: воображение детей безгранично, а будущее - многообещающее», - сказал генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
Ученики данной лаборатории также приняли участие в конкурсе DigiCode, представив созданную ими игру «Пифагор».
Кстати, важность существования этих кружков-лабораторий, созданных при поддержке компании Ucom, во время двухдневного форума WCFDavos/Yerevan отметил также директор по маркетингу и коммуникациям компании Ucom Тигран Сафарян, рассказав, что лаборатории «Армат» находятся в центре внимания компании в течение последних 3-4 лет, открыты в почти 200 школах, в том числе и в приграничных поселениях, и призваны стать своего рода кузницами для будущих сотрудников компании.