Ucom-ը շարունակում է աջակցել «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներին և կրթել ընկերության ապագա աշխատակիցներին
24/03/2017
Օրերս Իջևան քաղաքի Մկրտիչ Մարտիրոսյանի անվան թիվ 5 հիմնական դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սաները հյուրընկալել էին ՏՏ ոլորտում հայտնի կրթական նախագծի պատասխանատուներին Ucom ընկերությունից և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից (ԻՏՁՄ):
Մկրտիչ Մարտիրոսյանի անվան թիվ 5 հիմնական դպրոցի «Արմաթ» լաբորատորիայում ինժեներական և ծրագրավորման գիտելիքներ ու հմտություններ ձեռք բերող 26 սաները հիմնականում 6-7-րդ դասարանների աշակերտներ են, ովքեր փորձում են հանրահաշվի, երկրաչափության և ֆիզիկայի դասընթացների ժամանակ սերտած գիտելիքները գործնականում կիրառել: Հատկանշական է, որ լաբորատորիայում առկա եռաչափ տպիչի դետալներից մեկը կոտրվել էր, և սաներն ինքնուրույն փորձել են ոչ միայն համակարգչի օգնությամբ մոդելավորել, այլև տպել վնասված դետալը:
«Ուզում եմ ծրագրավորող դառնալ, որպեսզի զարգացնեմ այդ ոլորտը Հայաստանում: Ավելին՝ ցանկանում եմ նաև ինժեներ դառնալ ու ինքնուրույն ստեղծել ապագայի սարքերը, որոնցից, օրինակ, կարող է լինել քարածուխ հանող ռոբոտը, որը կհեշտացնի մարդու ծանր ֆիզիկական աշխատանքը», - նշում է Իջևան քաղաքի Մկրտիչ Մարտիրոսյանի անվան թիվ 5 հիմնական դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սան Ամիրյան Գարիկը:
«Սովորում եմ աշխատել «Աղվես» և «Կրիա» ծրագրերով, որպեսզի ապագայում դառնամ ինժեներ կամ ծրագրավորող: Այս գիտելիքի շնորհիվ կկարողանամ ստեղծել «խելացի դուռ», որը հյուրերի ժամանման պահին հաղորդագրություն կուղարկի տան մեծերին, կունենա նրանց տեսախցիկով միանալու և խոսելու հնարավորություն: Եթե, օրինակ, երեխան կամ որևէ ծանոթ մարդ է մոտեցել դռանը, կարելի է հեռավորության վրա այն բացելու հնարավորություն ստեղծել», - երազում է նույն լաբորատորիայի սան Սահակյան Ռուբենը:
«Մենք կարևորում ենք մարզերում ապրող երեխաների հետաքրքրվածությունը ժամանակակից տեխնոլոգիաների նկատմամբ: «Արմաթ» լաբորատորիաներում նրանք ձեռք են բերում գործնական հմտություններ ու գիտելիքներ, որոնք վաղը կօգնեն, օրինակ, արհեստական բանականությամբ աշխատող առարկաներ ստեղծել: Այն, ինչ այսօր տեսնում ենք, մեզ գոհացնում է. երեխաների երևակայությունն անսպառ է և ապագան՝ հուսադրող», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Այս խմբակի սաները նաև մասնակցել են DigiCode մրցույթին, ներկայացնելով իրենց կողմից ստեղծված «Պյութագորաս» խաղը:
Ի դեպ, Ucom-ի աջակցությամբ բացված այս խմբակ-լաբորատորիաների կարևորության մասին WCFDavos/Yerevan երկօրյա ֆորումի ընթացքում խոսեց նաև ընկերության մարկետինգի և հաղորդակցության գծով տնօրեն Տիգրան Սաֆարյանը, նշելով, որ «Արմաթ» լաբորատորիաները Ucom-ի ուշադրության կենտրոնում են վերջին 3-4 տարիների ընթացքում, բացված են շուրջ 200 դպրոցներում, այդ թվում՝ սահմանամերձ բնակավայրերում և կոչված են ընկերության ապագա աշխատակիցների դարբնոցը դառնալ:

Ucom keeps on supporting “Armath” engineering laboratories and educating future employees for the company
24/03/2017
Recently the pupils of “Armath” engineering club-laboratory of basic school N5 after Mkrtich Martirosyan in Ijevan hosted the famous IT education project representatives from Ucom and Union of the Information Technology Enterprises (UITE).
The twenty-six pupils, who acquire engineering and programming skills in this laboratory, are mainly 6th-7th grade pupils, who try to apply their knowledge of algebra, geometry and physics. It’s noteworthy that one of the components of 3D printer of the laboratory have broken down and the students of this laboratory have been trying not only to design that component by using a computer, but also print the damaged component all by themselves.
«I wish to become a programmer, in order to develop the programming industry in Armenia. Moreover, I also wish to become an engineer and design equipment of the future on my own, one of which may be, for example, a coal mining robot to facilitate hard physical work», - says Garik Amiryan, a student of “Armath” engineering laboratory of basic school N5 after Mkrtich Martirosyan in Ijevan.
«I’m learning to work with «Scratch»  and «K-Turtle» programs, in order to become an engineer or a programmer in future. Thanks to the knowledge acquired in this laboratory, I’ll be able to design a “smart door”, which will send a message to the adults of the family upon arrival of guests, as well as will enable to establish video contact with guests and speak to them. If, for example, a child or any familiar person approaches the door, it would enable the ones in the house to open the door distantly», - dreams Ruben Sahakyan, a student of the same laboratory.
«We emphasize the importance of interest in modern technologies of children living in regions. In “Armath” laboratories they acquire practical skills and knowledge with the help of which they can create, for example, objects working on the basis of artificial intelligence. What we see today is quite satisfying: children’s imagination is boundless and the future is encouraging», - said Hayk Yesayan, director general at «Ucom».
The students of this laboratory have also participated in DigiCode contest with a game entitled “Pythagoras”, designed by them.
By the way, Tigran Safaryan, Marketing and Communications Director at Ucom, spoke on the importance of “Armath” laboratories, opened with the support of Ucom, during the 2-day WCFDavos/Yerevan Forum, by noting that “Armath” laboratories have been in the center of attention of Ucom during the last 3-4 years, such laboratories have been opened in around 200 schools, including in border settlements, and they aim to serve as a kind of forge for future employees of the company.