Հայտնի են ԴիջիԿոդ ծրագրավորման մրցույթի արդյունքները
Փետրվարի 11-ին Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում տեղի է ունեցել ԴիջիԿոդ կիրառական ծրագրավորման պատանեկան ամենամյա մրցույթը, որն իրականացվում է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) կողմից Ucom ընկերության աջակցությամբ: Մրցույթի հիմնական նպատակն է խրախուսել և զարգացնել դպրոցականների ալգորիթմական մտածողությունը, աշակերտներին խաղ սպառողից վերածել խաղ ստեղծողի, բացահայտել տաղանդավոր պատանիներին և հնարավորություն տալ զարգացնել ստեղծագործական ունակությունները:
ԻՏՁՄ նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը ԴիջիԿոդի մեկնարկին ողջունել է մրցույթի մասնակիցներին և նշել. «Տեխնոլոգիական կրթության զարգացումը ԻՏՁՄ-ի ռազմավարական ուղղություններից մեկն է: Մենք մշտապես իրականացնում ենք կրթական ծրագրեր և խրախուսական մրցույթներ՝ կարևորելով դրանց մարզային հավասարաչափ բաշխվածությունը: Պատահական չէ, որ մրցույթն անցկացվում է Գյումրիում, իսկ մասնակիցները ներկայացնում են բոլոր մարզերի և Արցախի դպրոցները»:
«Ուրախալի է, որ կիրառական ծրագրավորման պատանեկան մրցույթին մասնակցում են նաև «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաները, որոնց տեխնոլոգիական մտածողության ձևավորմանն ու զարգացմանը նպաստում է նաև Ucom ընկերությունը», - ասել է Ucom ընկերության մարկետինգի և հաղորդակցության գծով տնօրեն Տիգրան Սաֆարյանը:
360 հայտերից ԴիջիԿոդի եզրափակիչ փուլ անցած 40 դպրոցականները մրցել են մինչև 13 տարեկան և 13 տարենանից բարձր տարիքային խմբերում: Նրանք աշխատել են Scratch Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական համալսարանի (MIT) կողմից մշակված գրաֆիկական ծրագրավորման միջավայրում:
Այսպիսով՝ մասնագիտական ժյուրիի քվեարկության արդյունքում «Լավագույն խաղ» անվանակարգում նշված տարիքային խմբերում հաղթել են համապատասխանաբար Գավառի 3-րդ դպրոցի աշակերտ Արեն Բադալյանը իր «Հետաքրքիր մաթեմատիկա» խաղով և Գյումրու թիվ 23 դպրոցի աշակերտ Ռազմիկ Սարգսյանը իր «Պայքար կեսի համար» խաղով:
«Լավագույն վիրտուալ լաբորատորիա» անվանակարգի հաղթողներն են Երևանի Smart City կենտրոնի սան Հելեն Քոսոյանը իր «Խելացի վերելակ» և Արծվաբերդի դպրոցի աշակերտ Վահագն Զարգարյանը իր «Physics lab» խաղով:
«Լավագույն մտահաղացում» անվանակարգի հաղթողն է Վանաձորի թիվ 19 դպրոցի աշակերտ Արամ Խաչատրյանը իր «Կատականա» խաղով, իսկ «Լավագույն դիզայն» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել Վանաձորի ՀՊՃՀ-ի ավագ դպրոցի սան Վահե Ասլոյանը իր «After World» խաղով: Խրախուսական մրցանակի է արժանացել Ծովագյուղի դպրոցի սան Կոլյա Մարգարյանը իր «Թվերի զարմանահրաշ աշխարհում» խաղով:
Այս տարի առաջին անգամ երկու տարիքային խմբերի համար սահմանվել էր նաև «Արմաթի մրցանակ» անվանակարգը, որի հաղթողներին որոշել են ՀՀ բոլոր մարզերի հենց «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաները իրենց վիդեոքվեարկությամբ: Այսպիսով՝ «Արմաթի մրցանակին» արժանացել են Գյումրու ընտանիք կենտրոնի սան Սահակ Սահակյանը (Help C# to get programmers Love) և Տավուշի մարզի Գանձաքար գյուղի աշակերտ Մովսես Մարդանյանը (Mr. Marvin):
ԴիջիԿոդ ծրագրավորման մրցույթի հաղթողները ԻՏՁՄ-ի, Ucom և Huawei ընկերությունների կողմից ստացել են դրամական պարգևներ, բջջային հեռախոսներ, վերապատրաստման և տեխնոլոգիական ճամբարներին մասնակցելու հնարավորություն:
ԴիջիԿոդ մրցույթի գլխավոր գործընկերն է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը, գործընկեր՝ Huawei ընկերություն:

Известны результаты конкурса программирования ДиджиКод
11 февраля в Гюмрийском технологическом центре прошел ежегодный конкурс прикладного программирования ДиджиКод, который осуществляется Союзом компаний информационных технологий (СКИТ) при поддержке компании Ucom. Основной целью конкурса является поощрение и развитие алгоритмического мышления у школьников, превращение школьников из потребителей игр в их создателей, идентификация талантливых молодых людей и помощь в развитии творческих способностей.
Президент СКИТ Александр Есаян приветствовал участников во время открытия ДиджиКода и отметил: “Развитие технологического образования является одним из стратегических направлений деятельности СКИТ. Мы постоянно осуществляем образовательные программы и поощрительные конкурсы, подчеркивая важность их равномерного регионального распределения. Не случайно, что конкурс проводится в Гюмри, а участники представляют школы всех регионов Армении и Арцаха”.
“Отрадно, что в юношеском конкурсе прикладного программирования принимают участие и ученики инженерных лабораторий “Армат”, формированию и развитию технологического мышления которых способствует также компания Ucom”, - отметил директор по маркетингу и коммуникациям компании Ucom Тигран Сафарян.
На ДиджиКод было представлено 360 заявок, из которых в финальный тур прошли 40 школьников, соревнующихся в возрастных группах до 13 и старше 13 лет. Они работали в графической среде программирования Scratch, разработанной Массачусетским технологическим институтом (MIT).
Таким образом, в результате голосования профессионального жюри в номинации “Лучшая игра” в указанных возрастных группах победили соответственно Арен Бадалян, ученик 3 школы Гавара, со своей игрой “Интересная математика” и Размик Саргсян, ученик 23 школы Гюмри, со своей игрой “Борьба за половину”.
В номинации “Лучшая виртуальная лаборатория” победили Элен Косоян, ученица центра Smart City г. Еревана, со своей игрой “Умный лифт”, а также Ваагн Заргарян, ученик школы Арцваберда, со своей игрой “Physics lab”.
В номинации “Лучшая идея” победителем стал ученик 19 школы Ванадзора Арам Хачатрян со своей игрой “Катакана”, а в номинации “Лучший дизайн” победителем объявлен ученик старшей школы ГИУА г. Ванадзор Ваге Аслоян со своей игрой “After World”. Поощрительного приза удостоился ученик школы села Цовагьюх Коля Маргарян со своей игрой “В удивительном мире чисел”.
Впервые в этом году для обеих возрастных групп была создана номинация “Премия Армат” победителей которой выбрали ученики инженерных лабораторих “Армат” из всех районов РА посредством видеоголосования. Таким образом, “Премии Армат” удостоились Саак Саакян, воспитанник семейного центра г. Гюмри (Help C# to get programmers Love) и ученик школы в деревне Гандзакар Тавушской области Мовсес Марданян (Mr. Marvin).
Победители конкурса программирования ДиджиКод от СКИТ, компании Ucom и Huawei получили денежные призы, сотовые телефоны, а также возможность участия в обучающих и технологических лагерях.
Главным партнером конкурса ДиджиКод является фонд Инкубатор предприятий, партнером - компания Huawei.