Ucom-ը կշարունակի ակտիվ քայլեր ձեռնարկել Հայաստանում հեռահաղորդակցության շուկան աշխուժացնելու համար
Փետրվարի 13-ին Ucom ընկերության ղեկավար կազմն ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանի գլխավորությամբ հանդիպել է ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանի և նախարարի տեղակալ Բորիս Դեմիրխանյանի հետ:
Նախարարի այցի նպատակը հեռահաղորդակցության ոլորտի խնդիրների քննարկումն էր: Զրույցի ընթացքում Ucom ընկերության գլխավոր տնօրենը ներկայացրեց նախորդ տարվա տեխնիկական վերազինման արդյունքները, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմել է 28 մլրդ դրամ և նշել է, որ այս տարի ևս 16.6 մլրդ դրամ կներդրվի ցանցի արդիականացումն ավարտին հասցնելու համար:
Պարոն Եսայանը գոհունակությամբ արձանագրեց հայկական ընկերությունների հետ սերտորեն համագործակցելու փաստը, մասնավորապես՝ ծրագրային փաթեթների, բջջային հավելվածների, սարքավորումների նախագծման ու ստեղծման ուղղությամբ: Ներկայացվեց ընկերության գործունեությունը կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակներում, մասնավորապես՝ կրթական այնպիսի նախագծերի, ինչպիսիք, օրինակ, «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներն են, որտեղ դպրոցահասակ երեխաները սովորում են ծրագրավորել հանրահայտ Մասաչուսեթսի Տեխնոլոգիական ինստիտուտի (MIT) կողմից մշակված և կիրառվող Scratch ծրագրով:
Նշվեց նաև, որ Apple ընկերության հետ գործակցության պայմանագրի արդյունքում Հայաստան ներկրվող սարքավորումներն արդեն կունենան հատուկ կոդ, որով հնարավոր կլինի տարբերակել ընկերության կողմից անմիջապես հայաստանյան սպառողի համար արտադրված ապրանքատեսակները:
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը զրույցի ավարտին նշեց, որ հեռահաղորդակցության շուկայի ընդհանուր անկմանը զուգահեռ, այնուամենայնիվ, ճիշտ է համարում Ucom ընկերության՝ սեփական OTT հավելվածներ ստեղծելու ուղղությամբ արվող քայլերը, որոնցից են, օրինակ, շարժական հեռուստատեսությունը, U!Pay վճարային համակարգը և այլն:

Ucom продолжит предпринимать активные шаги по активизации рынка телекоммуникаций в Армении
13 февраля руководящий состав компании Ucom во главе с генеральным директором Айком Есаяном встретился с министром транспорта, связи и информационных технологий Вааном Мартиросяном и заместителем министра Борисом Демирханяном.
Целью визита министра было обсуждение проблем в сфере телекоммуникаций. В ходе встречи генеральный директор компании Ucom представил результаты технического переоснащения в предыдущем году, общая стоимость чего составила 28 млрд драмов, и отметил, что еще 16.6 млрд драмов будет инвестировано в этом году для полного завершения модернизации сети.
Господин Есаян с удовлетворением отметил тесное сотрудничество с армянскими компаниями, в частности, с теми, что разрабатывают и создают программное обеспечение, мобильные приложения и оборудование. Была представлена деятельность компании в рамках корпоративной социальной ответственности, в частности, в таких образовательных проектах, как, например, инженерные лаборатории «Армат», где дети школьного возраста учатся программировать посредством программы Scratch, разработанной и применяемой известным Массачусетским технологическим институтом (MIT).
Было также отмечено, что в результате партнерского соглашения с компанией Apple все импортируемые в Армению товары данного бренда будут иметь специальный код, благодаря которому можно будет идентифицировать товары, произведенные компанией непосредственно для армянского потребителя.
Генеральный директор компании Ucom Айк Есаян по окончании беседы отметил, что наряду с общим упадком рынка телекоммуникационных услуг, тем не менее, считает верным шаги Ucom по созданию собственных OTT приложений, таких, как мобильное телевидение, платежная система U!Pay и т.п.