Ucom-ը կշարունակի ակտիվ քայլեր ձեռնարկել Հայաստանում հեռահաղորդակցության շուկան աշխուժացնելու համար
Փետրվարի 13-ին Ucom ընկերության ղեկավար կազմն ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանի գլխավորությամբ հանդիպել է ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանի և նախարարի տեղակալ Բորիս Դեմիրխանյանի հետ:
Նախարարի այցի նպատակը հեռահաղորդակցության ոլորտի խնդիրների քննարկումն էր: Զրույցի ընթացքում Ucom ընկերության գլխավոր տնօրենը ներկայացրեց նախորդ տարվա տեխնիկական վերազինման արդյունքները, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմել է 28 մլրդ դրամ և նշել է, որ այս տարի ևս 16.6 մլրդ դրամ կներդրվի ցանցի արդիականացումն ավարտին հասցնելու համար:
Պարոն Եսայանը գոհունակությամբ արձանագրեց հայկական ընկերությունների հետ սերտորեն համագործակցելու փաստը, մասնավորապես՝ ծրագրային փաթեթների, բջջային հավելվածների, սարքավորումների նախագծման ու ստեղծման ուղղությամբ: Ներկայացվեց ընկերության գործունեությունը կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակներում, մասնավորապես՝ կրթական այնպիսի նախագծերի, ինչպիսիք, օրինակ, «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներն են, որտեղ դպրոցահասակ երեխաները սովորում են ծրագրավորել հանրահայտ Մասաչուսեթսի Տեխնոլոգիական ինստիտուտի (MIT) կողմից մշակված և կիրառվող Scratch ծրագրով:
Նշվեց նաև, որ Apple ընկերության հետ գործակցության պայմանագրի արդյունքում Հայաստան ներկրվող սարքավորումներն արդեն կունենան հատուկ կոդ, որով հնարավոր կլինի տարբերակել ընկերության կողմից անմիջապես հայաստանյան սպառողի համար արտադրված ապրանքատեսակները:
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը զրույցի ավարտին նշեց, որ հեռահաղորդակցության շուկայի ընդհանուր անկմանը զուգահեռ, այնուամենայնիվ, ճիշտ է համարում Ucom ընկերության՝ սեփական OTT հավելվածներ ստեղծելու ուղղությամբ արվող քայլերը, որոնցից են, օրինակ, շարժական հեռուստատեսությունը, U!Pay վճարային համակարգը և այլն:

Ucom will Continue Taking Active Steps to Intensify the Telecommunications Market in Armenia
On February 13, the governing board of Ucom together with the director general Hayk Yesayan have met the Minister of Transport, Communications and Information Technologies Vahan Martirosyan and the deputy minister Boris Demirkhanyan.
The purpose of ministerial visit was the discussion of the telecommunications sphere issues. During the conversation the director general at Ucom presented the results of the technical re-equipment of the last year, the total value of which made 28 billion AMD, and noted that this year another 16.6 billion AMD will be invested to complete the network modernization.
Mr. Yesayan has also stated with satisfaction the fact of close cooperation with the Armenian companies, in particular, for software development, mobile application creation, device designing and creation issues. The company's activities within the scope of the Corporate Social Responcibility projects has also been presented, in particular, within the scope of the educational projects like «Armath» engineering laboratories, where the school-age children learn coding with the help of the Scratch program, developed and applied by the world-known Massachusetts Institute of Technology (MIT).
Among other issues, it was noted that in a result of the partnership agreement between Ucom and Apple the imported goods will have a special code enabling anyone to distinguish the goods manufactured directly for the Armenian consumer.
By the end of the meeting Hayk Yesayan, the director general at Ucom, stated that in parrallel with the overall decline in telecommunications market, he nevertheless considers right to make steps towards own OTT applications creation, such as, for example, the Mobile Television, U!Pay payment system and etc.