Ucom-ը շարունակում է հետևել ու աջակցել «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներին
Օրերս Հայաստանի Ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սաները հյուրընկալել էին նախագծի պատասխանատուներին Ucom ընկերությունից և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից (ԻՏՁՄ):
Շրջայցի ժամանակ «Արմաթի» սաները ցուցադրել են այն ամենն, ինչ սովորել են վերջին տարվա ընթացքում: Սաները հմտացել են «Աղվես» և «Կրիա» ծրագրերի օգնությամբ խաղեր ստեղծելու, մուլտֆիլմեր պատրաստելու, մաթեմատիկական հաշվարկներ իրականացնելու, եռաչափ տպիչով առարկաներ մոդելավորելու ու տպելու մեջ: Բացի այդ, այստեղ նրանք տարբեր սարքավորումների և ռոբոտների մոդելներ նախագծելու հնարավորություն ունեն:
«Մասնակցել ենք հանրապետությունում կազմակերպվող գրեթե բոլոր միջոցառումներին ու մրցույթներին և հիմնականում մրցանակային տեղեր ենք զբաղեցրել: Որպես օրինակ կարող եմ նշել ական փնտրող ռոբոտների մրցույթը, որը շատերին հնարավորություն է ընձեռում իր լուման ներդնել ռազմաարդյունաբերության զարգացման մեջ և անել այնպես, որ ականները փնտրեն ռոբոտները, այլ ո՛չ մարդիկ», - պատմում է Հայաստանի Ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սան Սոնա Հարությունյանը:
«Մենք միշտ հպարտանում ենք արտերկրում բնակվող հայազգի ինժեներների առաջարկած տարբեր նորարարական լուծումներով: Վստահ եմ, որ վաղն Արմաթ լաբորատորիաների սաներից շատերի անունները նույնպիսի հպարտությամբ ենք նշելու, ընդ որում հենց այստեղ՝ Հայաստանում, որը բաց է այդ լուծումների համար», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:

Компания Ucom продолжает следить за успехами и поддерживать инженерные лаборатории «Армат»
На днях учеников инженерной лаборатории “Армат” Гюмрийского филиала Национального политехнического университета Армении посетили ответственные за этот проект представители компании Ucom и Союза компаний информационных технологий (СКИТ).
Во время визита ученики лабораторий “Армат” продемонстрировали все то, чему научились за целый год. Молодые люди приобрели навыки в создании игр, мультфильмов и в проведении математических рассчетов при помощи программ “Лиса” и “Черепаха”, а также в моделировании и печати трехмерных объектов. Кроме того, здесь у них имеется возможность разрабатывания различных устройств и моделей роботов.
“Мы принимали участие практически во всех мероприятиях и конкурсах, организуемых в стране, и в основном занимали призовые места. В качестве примера могу привести конкурс роботов-саперов, который многим дал возможность внести свой вклад в развитие военной промышленности и сделать так, чтобы мины искали роботы, а не люди”, - рассказывает ученица инженерной лаборатории “Армат” Гюмрийского филиала Национального политехнического университета Армении Сона Арутюнян.
“Мы всегда гордимся инновативными решениями, предлагаемыми проживающими за рубежом армянскими инженерами. Я уверен, что завтра имена многих учеников лабораторий “Армат” мы будем отмечать с такой же гордостью, причем именно здесь, в Армении, которая открыта для подобного рода решений”, - сказал генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.