Ucom-ը շարունակում է հետևել ու աջակցել «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներին
Օրերս Հայաստանի Ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սաները հյուրընկալել էին նախագծի պատասխանատուներին Ucom ընկերությունից և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից (ԻՏՁՄ):
Շրջայցի ժամանակ «Արմաթի» սաները ցուցադրել են այն ամենն, ինչ սովորել են վերջին տարվա ընթացքում: Սաները հմտացել են «Աղվես» և «Կրիա» ծրագրերի օգնությամբ խաղեր ստեղծելու, մուլտֆիլմեր պատրաստելու, մաթեմատիկական հաշվարկներ իրականացնելու, եռաչափ տպիչով առարկաներ մոդելավորելու ու տպելու մեջ: Բացի այդ, այստեղ նրանք տարբեր սարքավորումների և ռոբոտների մոդելներ նախագծելու հնարավորություն ունեն:
«Մասնակցել ենք հանրապետությունում կազմակերպվող գրեթե բոլոր միջոցառումներին ու մրցույթներին և հիմնականում մրցանակային տեղեր ենք զբաղեցրել: Որպես օրինակ կարող եմ նշել ական փնտրող ռոբոտների մրցույթը, որը շատերին հնարավորություն է ընձեռում իր լուման ներդնել ռազմաարդյունաբերության զարգացման մեջ և անել այնպես, որ ականները փնտրեն ռոբոտները, այլ ո՛չ մարդիկ», - պատմում է Հայաստանի Ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սան Սոնա Հարությունյանը:
«Մենք միշտ հպարտանում ենք արտերկրում բնակվող հայազգի ինժեներների առաջարկած տարբեր նորարարական լուծումներով: Վստահ եմ, որ վաղն Արմաթ լաբորատորիաների սաներից շատերի անունները նույնպիսի հպարտությամբ ենք նշելու, ընդ որում հենց այստեղ՝ Հայաստանում, որը բաց է այդ լուծումների համար», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:

Ucom keeps on following up and supporting the “Armath” engineering laboratories
Recently the pupils of “Armath” engineering club-laboratory of Gyumri branch of the National Polytechnic University of Armenia hosted the project representatives from Ucom and Union of the Information Technology Enterprises (UITE).
During the tour the pupils of “Armath” demonstrated everything they have learnt throughout an entire year. The children became skilled in creating games, doing animation, performing mathematical calculations with the help of «Scratch» and «K-Turtle» programs, also in object modelling and printing with the help of three-dimensional printer. Moreover, there they have an opportunity to design and develop different types of equipment and robot models.
«We have taken part in almost all events and competitions organized in Armenia and mostly occupied the winning places. As an example I can mention the Minesweeper Robot competition, which enables many of us to contribute to the development of military industry and do our best so that robots seek mines instead of people», - tells Sona Harutyunyan, a pupil at «Armath» engineering club-laboratory of the Gyumri branch of the National Polytechnic University of Armenia.
«We always take pride in a variety of innovative solutions offered by foreign engineers with Armenian descent. I am convinced that tomorrow we shall be mentioning the names of many of the «Armath» laboratories just right here, in Armenia, which is open for all those solutions», - said Hayk Yesayan, director general at «Ucom».