Ucom-ի գլխավոր տնօրեն. « «Արմաթ» լաբորատորիաների սաները հաճախ ավելի հետաքրքիր ու նորարար տեխնոլոգիական լուծումներ են առաջարկում, քան ավագ սերնդի ներկայացուցիչները»
16/01/2017
Օրերս Շիրակի մարզի Ախուրյանի Նիկոլ Աղբալյանի անվան ավագ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սաները հյուրընկալել էին նախագծի պատասխանատուներին Ucom ընկերությունից և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից (ԻՏՁՄ):
Շրջայցի ժամանակ «Արմաթի» սաները ցուցադրել են այն ամենն, ինչ սովորել են մեկ տարվա ընթացքում: Երեխաները հմտացել են «Աղվես» և «Կրիա» ծրագրերի օգնությամբ խաղեր ստեղծելու, մուլտֆիլմեր պատրաստելու, մաթեմատիկական հաշվարկներ իրականացնելու, եռաչափ տպիչով առարկաներ մոդելավորելու ու տպելու մեջ:
«Այստեղ մենք ոչ միայն խաղեր ենք ծրագրավորում, այլև ռոբոտներ ենք ստեղծում, որոնք կարող են կիրառելի դառնալ թե՛ բանակում, թե՛ տանը», - վստահ է Ախուրյանի Ն.Աղբալյանի անվան ավագ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սան Ալբերտ Հովհաննիսյանը:
«Յուրաքանչյուր անգամ, երբ «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաները զրույցի ընթացքում պատմում են, թե ինչ տեսակի ռոբոտներ են ցանկանում ստեղծել, ես հպարտություն եմ զգում, որ ապագայում ապրելու եմ նրանց կերտած Հայաստանում: Մեր մեծագույն հարստությունը հենց այս երեխաներն են, ովքեր հաճախ ավելի հետաքրքիր ու նորարար տեխնոլոգիական լուծումներ են առաջարկում, քան ավագ սերնդի ներկայացուցիչները», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
«Խմբակ հաճախող երեխաների քանակը կանոնավոր կերպով ավելանում է: Երեխաները հաճույքով են սովորում ծրագրավորման, ռոբոտաշինության հիմունքները, իսկ եռաչափ տպիչն ստանալուց հետո՝ հաճույքով մոդելավորում և տպում են կենցաղում կիրառելի առարկաներ: Կարծում եմ՝ խմբակ հաճախողների 60%-ը կընտրի ինժեների մասնագիտությունը», - պատմում է նույն լաբորատորիայի ռոբոտատեխնիկայի խմբակի ղեկավար Շուշանիկ Պողոսյանը:

Director General at Ucom: “Students at “Armath” engineering laboratories quite often suggest more interesting and innovative technological solutions as compared to the older generation”
16/01/2017
Recently the pupils of “Armath” engineering club-laboratory of Akhuryan high school after Nikol Aghbalyan in Shirak region of Armenia hosted the project representatives from Ucom and Union of the Information Technology Enterprises (UITE).
During the tour the pupils of “Armath” demonstrated everything they have learnt throughout an entire year. The children became skilled in creating games, doing animation, performing mathematical calculations with the help of «Scratch» and «K-Turtle» programs, also in object modelling and printing with the help of three-dimensional printer.
«Here we not only program games, but also create robots, which may become applicable both in army and at home», - believes Albert Hovhannisyan, a pupil at «Armath» engineering club-laboratory of the Akhuryan high school after Nikol Aghbalyan.
«Every time the “Armath” engineering labs’ students tell in a conversation what types of robots they are going to create, I feel proud I’ll be living in Armenia of their vision. Our greatest wealth are these children, who quite often suggest more interesting and innovative technological solutions as compared to the older generation», - said Hayk Yesayan, director general at «Ucom».
«The number of the laboratory attendees is regularly increasing. Children enjoy learning programming and robotics basics, and after getting the three-dimensional printer they are delighted to do the design and printing of objects used in everyday life. I believe, that 60% of the current attendees will choose the métier of an engineer», - said Shushanik Poghosyan, the head of the robotics laboratory.