Ucom-ի գլխավոր տնօրեն. « «Արմաթ» լաբորատորիաներում կրթված երեխաներն են ապագայի այն ստեղծարար ու նորարար մարդիկ, ովքեր անհրաժեշտ են մեր երկրին»
24/12/2016
Օրերս Արագածոտնի մարզի Թալինի ավագ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սաները հյուրընկալել էին նախագծի պատասխանատուներին Ucom ընկերությունից և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից (ԻՏՁՄ):
Շրջայցի ժամանակ «Արմաթի» սաները ցուցադրել են այն ամենն, ինչ սովորել են ընթացիկ տարում: Երեխաները հմտացել են «Աղվես» և «Կրիա» ծրագրերի օգնությամբ խաղեր ստեղծելու, մուլտֆիլմեր պատրաստելու, մաթեմատիկական հաշվարկներ իրականացնելու մեջ: Նրանցից շատերը պատկերացնում անգամ չունեին ՏՏ ոլորտի հնարավորությունների մասին, իսկ այժմ ոչ միայն սեփական ապագան են հստակ ուրվագծել, այլև երկրին օգտակար լինելու խնդիրն են գիտակցում:
«Մեկ տարվա ընթացքում այնքան գիտելիք ու հմտություններ ենք ձեռք բերել, որոնք մի քիչ զարգացնելու դեպքում կարելի է վերածել բիզնեսի ու ապագայում դառնալ հաջողակ բիզնեսմեն», - վստահ է Թալինի ավագ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սան Արման Բարսեղյանը:
«Ucom ընկերությունը կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ոլորտում իր ստանձնած պարտավորությունների շրջանակում ուշիուշով հետևում է յուրաքանչյուր խմբակի առաջընթացին: Այս ներդրումն իրականացնելով՝ մենք քաջ գիտակցում ենք, թե ինչպիսին պետք է լինի ապագայի մարդը: Մենք հասկանում ենք, որ հենց «Արմաթ» լաբորատորիաներում կրթված երեխաներն են ապագայի այն ստեղծարար ու նորարար մարդիկ, ովքեր անհրաժեշտ են մեր երկրին», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
«Մեր լաբորատորիայի առաջին շրջանավարտները, ովքեր սկզբնական շրջանում ուզում էին բժիշկ ու տնտեսագետ դառնալ, ներկա պահին ծրագրավորում են սովորում Հայաստանի Ճարտարագիտական համալսարանում: Մեզ համար հպարտանալու մեծ առիթ էր այն, որ համալսարան ընդունվելու պահին երրորդ կուրսի ուսանողների մակարդակին համապատասխան ծրագրավորման գիտելիքներ ունեին», - պատմում է նույն լաբորատորիայի ռոբոտատեխնիկայի խմբակի ղեկավար Եղիշե Ամիրյանը:

Гендиректор Ucom: «Именно ученики, обучающиеся в лабораториях «Армат», являются теми творческими и инновативными людьми будущего, которые так необходимы нашей стране»
24/12/2016
На днях учеников старшей школы Талина в регионе Арагацотн посетили ответственные за проект “Армат” представители компании Ucom и Союза компаний информационных технологий (СКИТ).
Во время визита ученики лабораторий “Армат” продемонстрировали все то, чему научились за весь текущий год. Дети приобрели навыки в создании игр, мультфильмов и в проведении математических рассчетов при помощи программ “Лиса” и “Черепаха”. Многие из них не имели ни малейшего представления о возможностях сферы ИТ, а теперь не только четко цебе представляют свое собственное будущее, но и понимают задачу быть полезными для своей страны.
“В течение года мы приобрели столько знаний и навыков, при развитии которых можно начать бизнес и в будущем стать успешными бизнесменами”, - уверен ученик инженерной лаборатории “Армат” старшей школы Талина Арман Барсегян.
“В рамках своих обязательств в области корпоративной социальной ответственности компания Ucom внимательно следит за работой каждой такой лаборатории. Совершив данную инвестицию мы прекрасно понимали, каким должен быть человек будущего. Мы также понимаем, что именно ученики, обучающиеся в лабораториях «Армат», являются теми творческими и инновативными людьми будущего, которые так необходимы нашей стране”, - сказал генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
«Первые выпускники нашей лаборатории, которые поначалу хотели стать врачами и экономистами, сейчас изучают программирование в Политехническом Университете Армении. Для нас отличным поводом для гордости явилось то, что во время поступления в университет ученики нашей лаборатории знали программирование на уровне студентов третьего курса», - рассказывает руководитель лаборатории робототехники Егише Амирян.