Ucom-ի գլխավոր տնօրեն. « «Արմաթ» լաբորատորիաներում կրթված երեխաներն են ապագայի այն ստեղծարար ու նորարար մարդիկ, ովքեր անհրաժեշտ են մեր երկրին»
24/12/2016
Օրերս Արագածոտնի մարզի Թալինի ավագ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սաները հյուրընկալել էին նախագծի պատասխանատուներին Ucom ընկերությունից և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից (ԻՏՁՄ):
Շրջայցի ժամանակ «Արմաթի» սաները ցուցադրել են այն ամենն, ինչ սովորել են ընթացիկ տարում: Երեխաները հմտացել են «Աղվես» և «Կրիա» ծրագրերի օգնությամբ խաղեր ստեղծելու, մուլտֆիլմեր պատրաստելու, մաթեմատիկական հաշվարկներ իրականացնելու մեջ: Նրանցից շատերը պատկերացնում անգամ չունեին ՏՏ ոլորտի հնարավորությունների մասին, իսկ այժմ ոչ միայն սեփական ապագան են հստակ ուրվագծել, այլև երկրին օգտակար լինելու խնդիրն են գիտակցում:
«Մեկ տարվա ընթացքում այնքան գիտելիք ու հմտություններ ենք ձեռք բերել, որոնք մի քիչ զարգացնելու դեպքում կարելի է վերածել բիզնեսի ու ապագայում դառնալ հաջողակ բիզնեսմեն», - վստահ է Թալինի ավագ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սան Արման Բարսեղյանը:
«Ucom ընկերությունը կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ոլորտում իր ստանձնած պարտավորությունների շրջանակում ուշիուշով հետևում է յուրաքանչյուր խմբակի առաջընթացին: Այս ներդրումն իրականացնելով՝ մենք քաջ գիտակցում ենք, թե ինչպիսին պետք է լինի ապագայի մարդը: Մենք հասկանում ենք, որ հենց «Արմաթ» լաբորատորիաներում կրթված երեխաներն են ապագայի այն ստեղծարար ու նորարար մարդիկ, ովքեր անհրաժեշտ են մեր երկրին», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
«Մեր լաբորատորիայի առաջին շրջանավարտները, ովքեր սկզբնական շրջանում ուզում էին բժիշկ ու տնտեսագետ դառնալ, ներկա պահին ծրագրավորում են սովորում Հայաստանի Ճարտարագիտական համալսարանում: Մեզ համար հպարտանալու մեծ առիթ էր այն, որ համալսարան ընդունվելու պահին երրորդ կուրսի ուսանողների մակարդակին համապատասխան ծրագրավորման գիտելիքներ ունեին», - պատմում է նույն լաբորատորիայի ռոբոտատեխնիկայի խմբակի ղեկավար Եղիշե Ամիրյանը:

Director General at Ucom: “Students, educated in “Armath” engineering laboratories, are the creative and innovative people of the future that our country needs”
24/12/2016
Recently the pupils of “Armath” engineering club-laboratory of Talin high school in Aragatsotn region of Armenia hosted the project representatives from Ucom and Union of the Information Technology Enterprises (UITE).
During the tour the pupils of “Armath” demonstrated everything they have learnt throughout the current year. The children became skilled in creating games, doing animation, performing mathematical calculations with the help of «Scratch» and «K-Turtle» programs. Many of them had no idea about the opportunities of the IT sphere, while now they not only have clearly outlined their own future, but also realized the task of being useful for their own country.
«During just a year we gained so much knowledge and skills, which can be developed and applied in business, thus enabling me to become a successful businessman in the future», - believes Arman Barseghyan, a pupil at «Armath» engineering club-laboratory of the Talin high school.
«Within the framework of its commitments in the field of corporate social responsibility, Ucom closely monitors the progress of each laboratory. By making this investment we reinstate our awareness of what a man of the future should be. We acknowledge, that students, educated in “Armath” engineering laboratories, are the creative and innovative people of the future that our country needs», - said Hayk Yesayan, director general at «Ucom».
«The first graduates of our laboratory who initially wanted to become a physician and an economist, are currently studying programming in the Polytechnic University of Armenia. We were so much proud of the fact that at the stage of entering the University our students possessed programming knowledge of the level, the third grade University students possess», - said Yeghishe Amiryan, the head of the robotics laboratory.