Հայտնի են Դիջիքեմփ նորարարական ճամբար 2016-ի հաղթող նախագծերը
Նորարարական գաղափարներ ունեցող 13-17 տարեկան երիտասարդները հրաժեշտ տվեցին հուլիսի 25 – օգոստոսի 4-ը Հանքավանում անցկացվող «Դիջիքեմփ» իննովացիոն ճամբարին: Թվով չորրորդ, արդեն ավանդական դարձած ճամբարն իրականացվում է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) կողմից՝ Ucom ընկերության և Գերմանիայի Միջազգային համագործակցության ընկերության աջակցությամբ: Դիջիքեմփ 2016-ին մասնակցելու համար ավելի քան 200 հայտերից ընտրվել են 78-ը, որոնք գնահատվել են ըստ ներկայացված գաղափարների և հայտարարված չափանիշներին դրանց համապատասխանության:
Դիջիքեմփի բովանդակային առանցքը կազմել են նորարար ձեռներեցության վերաբերյալ դասընթացները, հայաստանյան առաջատար տեխնոլոգիական ընկերությունների հաջողության պատմությունների ներկայացումները, մենթորների հետ գործնական աշխատանքը, ինչպես նաև մշակութային և սպորտային միջոցառումները:
Կիրառելով ստացած գիտելիքները, մասնակիցներից յուրաքանչյուրն ընկերներին ներկայացրեց իր բիզնես գաղափարը, որի արդյունքում 78 նախագծերից հենց մասնակիցները ընտրեցին լավագույն 13-ը և դրանց շուրջ թիմեր կազմեցին: Այդ նախագծերը ժյուրիի դատին հանձնելու համար թիմերը նախևառաջ նորարարական ձեռներեցության վերաբերյալ դասընթացների մասնակցեցին, որոնց ընթացքում սովորեցին կառուցել բիզնես մոդելներ և հստակեցրին գաղափարների ոչ միայն տեխնիկական բաղադրիչները, այլև սպառողների սեգմենտավորումը, շուկան, շուկայավարումը և եկամտի մոդելը, պարզեցին, թե ընկերությունների զարգացման որ փուլում ինչ ֆինանսավորման հնարավորություններ կան և ինչպես գրավել ներդրողներին:
Պատանի նորարարներին իրենց գործունեության մեջ մոտիվացնելու համար անձնական զարգացման դասընթաց է վարել նաև ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը՝ ընդգծելով թիմային աշխատանքի դերն ու կարևորությունը բոլոր հայրենանվեր նախաձեռնություններում:
Ժյուրիի կողմից ընտրված լավագույն 3 նախագծերն (Laser Security, MuBo, SmartBeeBox) արժանացել են դրամական մրցանակների՝ դրանք հնարավորինս շուտ իրականություն դարձնելու համար:
Մասնակիցները արժանացել են նաև պատվոգրերի և այլ մրցանակների՝ տարբեր սպորտային միջոցառումներում ձեռք բերած հաջողությունների համար։
Ucom ընկերության կողմից սմարթֆոնների տեսքով հատուկ մրցանակների են արժանացել առաջին մրցանակային տեղն զբաղեցրած Laser Security թիմի վեց անդամներ՝ Գևորգ Հովհաննիսյանը, Գոռ Վարդանյանը, Քնարիկ Կարապետյանը, Աննա Մովսիսյանը, Դավիթ Սարոյանը, Ռազմիկ Ոսկանյանը, ինչպես նաև 3-րդ մրցանային տեղ զբաղեցրած SmartBeeBox թիմի ղեկավար՝ Գարիկ Քյարունցը, Just նախագծի հեղինակ` Նաիրի Հարությունյանը և Դիջիքեմփ 2016-ի լավագույն մարզիկ ճանաչված՝ Մարտին Հովհաննիսյանը:
«Կրթությունն է, որ մեզ զինելու է կյանքի ապագա մարտերի համար։ Հիացած եմ, որ այստեղ այնպիսի գաղափարներ հնչեցին, որոնք առ այսօր որևէ հարթակից չեն հնչել տարիքով ավելի մեծ և հետևաբար՝ առավել փորձառու մասնագետների կողմից», - նշել է Ucom ընկերության բրենդի զարգացման և հաղորդակցության բաժնի ղեկավար՝ Աշոտ Բարսեղյանը:

Известны проекты-победители инновационного лагеря «Диджикемп»
Юные инноваторы в возрасте от 13-17 лет, попрощались с инновационным лагерем «Диджикемп», который состоялся с 25 июля по 4 августа в Анкаване. По счету четвертый, уже ставший традиционным, лагерь проводится Союзом компаний информационных технологий (СКИТ) при поддержке компании Ucom и Немецкого общества по международному сотрудничеству (GIZ). Из более чем 200 заявок на участие в Диджикемпе было отобрано 78, которые были оценены на основе представленных идей и их соответствия объявленным стандартам.
Основным содержанием Диджикемпа стали курсы по инновационному предпринимательству, презентации историй успеха ведущих технологических компаний Армении, практическая работа с наставниками, а также культурные и спортивные мероприятия.
Применив полученные знания, каждый из участников представил друзьям свою идею бизнеса, в результате чего из 78 проектов сами же участники и выбрали 13 лучших, образовав команду вокруг каждой идеи. Для того, чтобы представить эти проекты на суд жюри, команды для начала прошли курсы по инновационному предпринимательству, в ходе которых научились строить модели бизнеса, уточнили не только технические составляющие своих идей, но и сегментацию потребителей, рынок, маркетинг и модель дохода, выявили потенциальные возможности финансирования на той или иной стадии развития компании, а также возможности привлечения инвесторов.
Исполнительный директор СКИТ Карен Варданян прочитал лекцию по личностному развитию для мотивирования молодых инноваторов в их дальнейшей деятельности, в ходе которой подчеркнул важность командной работы во всех патриотических начинаниях.
Выбранные со стороны жюри лучшие 3 проекта (Laser Security, MuBo, SmartBeeBox) были удостоены денежных призов, чтобы по возможности быстрее начать их реализацию.
Участники также получили похвальные сертификаты и удостоились призов за достижения в спортивных мероприятиях.
Компания Ucom предоставила специальные призы в виде смартфонов шести членам занявшей первое место команды Laser Security: Геворгу Ованнисяну, Гору Варданяну, Кнарик Карапетян, Анне Мовсисян, Давиду Сарояну, Размику Восканяну, а также руководителю занявшей третье призовое место команды SmartBeeBox – Гарику Кярунцу,  автору проекта Just – Наири Арутюняну и Мартину Ованнисяну, признанному лучшим спортсменом Диджикемпа-2016.
«Именно образование вооружит нас для будущих сражений в жизни. Я восхищен, что здесь прозвучали такие идеи, которые по сей день нигде не были озвучены со стороны более старших, а следовательно, более опытных специалистов», - отметил руководитель отдела по развитию бренда и коммуникаций компании Ucom Ашот Барсегян.