Ucom-ի աջակցությամբ Շիրակի և Արագածոտնի մարզերի մի շարք դպրոցներում ևս գործում են «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաներ
28/06/2016
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) նախաձեռնությամբ և Ucom ընկերության աջակցությամբ հունիսի 22-24-ը թվով 12 «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներ են բացվել Շիրակի և Արագածոտնի մարզերում: Շիրակի մարզում լաբորատորիաները գործում են Գյումրիի «Ընտանիք կենտրոնի», թիվ 2-րդ ու ՀՊՃՀ-ի ավագ դպրոցների, Ախուրյանի դպրոցի, Երազգավորսի, Բագրավանի, Նոր կյանքի, Փանիկի միջնակարգ ու Արթիկի թիվ 1 հիմնական դպրոցներում: Իսկ Արագածոտնում՝ Կոշի միջնակարգ, Աշտարակի թիվ 5 ու Թալինի ավագ դպրոցներում:
«Ապագայի ալգորիթմը» կարգախոսի ներքո իրականացվող այս նախագիծը հնարավորություն է տալիս գործնականորեն աջակցելու Հայաստանի և համաշխարհային շուկայում որակյալ ՏՏ մասնագետների ինտեգրման, նրանց միջև փորձի փոխանակման, նաև՝ ՏՏ ոլորտում մեծ ծավալի ներդրումների ներգրավման գործընթացին։ Հատկանշական է, որ «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաներում մշակված ծրագրային փաթեթները, ինչպես նաև սարքավորումների գծագրերը բաց են հանրության համար։ Համակարգչային ծրագրերն ու համակարգերը հնարավորինս հայաֆիկացվում են, իսկ նախագծի իրականացման շրջանակներում սարքավորումներ և ծրագրային միջոցներ ձեռք բերելիս նախապատվություն է տրվում տեղական արտադրողին, ինչի վառ օրինակ են հանդիսանում Հայաստանում արտադրված բարձրակարգ եռաչափ (3D) տպիչները, մինի-համակարգիչները, ռոբոտաշինության հավաքածուները և այլ սարքերը։
Հիշեցնենք, որ ԻՏՁՄ-ի և Ucom ընկերության միջև տարեսկզբին ստորագրված համագործակցության հուշագրի համաձայն՝ Ucom ընկերության աջակցությամբ Հայաստանի 9 մարզերում հիմնվում են «Արմաթ» անվանումը կրող շուրջ 70 ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաներ։
ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, խոսելով ինժեներական կրթության անհրաժեշտության մասին, ասել է. «Արմաթ» խմբակ-լաբորատորիաներում, սովորելով ընդամենը 3-4 տարի, աշակերտները ձեռք են բերում այնպիսի հմտություններ, որի օգնությամբ կարող են աշխատանք գտնել տեխնոլոգիական ոլորտում»: Կ. Վարդանյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել Ucom հայկական օպերատորին, որը ներդրում է կատարում հայ երիտասարդների ապագայի և տեխնոլոգիական Հայաստանի կերտման գործում:
Ucom ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանը նշել է. «Եթե մեկ-երկու տարի հետո աշակերտները կարողանան ինքնուրույն կերպով եռաչափ տպիչ մոդելավորել և իրենց իսկ աշխատանքի արդյունքը նվիրել հարևան համայնքների դպրոցներին, ավելի հեռու ապագայում լրջագույն հաջողությունների կհասնեն: Այս խմբակ-լաբորատորիաները նրանց ստեղծարար կյանքի ու ստեղծարար մտքի ձևավորման հիմքն են»:
Թեև ԻՏՁՄ-ն ծրագրում է աջակից ընկերությունների ու ՀՀ կառավարության շնորհիվ «Արմաթ» լաբորատորիաներ հիմնել ՀՀ բոլոր դպրոցներում, միաժամանակ տեղեկացնում է, որ ինժեներությամբ հետաքրքրվող աշակերտները, որոնց դպրոցներում դեռևս չկան նման լաբորատորիաներ, կարող են հաճախել մոտակա դպրոցներում ու բնակավայրերում գործող «Արմաթ» խմբակ-լաբորատորիաներ:

При поддержке компании Ucom  в ряде школ Ширакского и Арагацотнского регионов также действуют инженерные клубы-лаборатории «Армат»
При поддержке компании Ucom в ряде школ Ширакского и Арагацотнского регионов также действуют инженерные клубы-лаборатории «Армат»
28/06/2016
По инициативе Союза компаний информационных технологий (СКИТ) и при поддержке компании Ucom с 22 по 24 июня открылось 12 инженерных клубов-лабораторий «Армат» в Ширакском и Арагацотнском регионах Армении. В Ширакском регионе лаборатории действуют в «Семейном центре» в Гюмри, в старших школах номер 2 и ГИУА, в школе Ахурьяна, в средних школах Еразгаворса, Багравана, Нор Кянк, Паника, а также в основной школе номер 1 Артика. А в регионе Арагацотна они открылись в средней школе Коша, в 5-ой школе Аштарака и в старшей школе Талина.
Проект, осуществляемый под девизом «Алгоритм будущего», предоставляет возможность практической поддержки в деле интеграции высококвалифицированных специалистов в области ИТ на армянском и мировом рынках, при обмене опытом между ними, а также, при привлечении крупных инвестиций в сфере ИТ. Следует отметить, что пакеты программ, разработанные в клубах-лабораториях «Армат», а также схемы оборудования находятся в открытом для общественности доступе. Компьютерные программы и системы по возможности арменизируются, а в рамках реализации проекта при приобретении оборудования и программных средств предпочтение отдается местным производителям, ярким примером чего являются высококачественные трехмерные (3D) принтеры, мини-компьютеры, коллекция робототехники и другие устройства.
Напомним, что в соответствии с меморандумом о сотрудничестве, подписанным между Союзом компаний информационных технологий (СКИТ) и компанией Ucom в начале года, последняя инвестирует средства, для того, чтобы в 9 регионах Армении открылось около 70 инженерных клубов-лабораторий, именуемых «Армат».
Исполнительный директор СКИТ Карен Варданян, говоря о необходимости инженерного образования, сказал: «Пройдя обучение в клубах-лабораториях «Армат» в течение каких-то 3-4 лет, ученики приобретают такие навыки, при помощи которых могут найти работу в сфере технологий». К. Варданян также выразил благодарность армянскому оператору Ucom, который инвестирует в будущее армянской молодежи и в созидание технологической Армении.
Директор компании Ucom Айк Есаян отметил: «Если через год или два ученики смогут самостоятельно смоделировать трехмерный принтер и подарить результат своей же работы школам соседних общин, то в более далеком будущем достигнут серьезнейших успехов. Эти клубы-лаборатории являются фундаментом для их творческой жизни и развития творческого мышления».
Хотя при поддержке компаний-партнеров и правительства РА СКИТ планирует открыть клубы-лаборатории «Армат» во всех школах Армении, одновременно он сообщает, что все ученики, заинтересованные в получении инженерных знаний и навыков, но пока не имеющие таких лабораторий в своих школах, могут посещать клубы-лаборатории «Армат», действующие в ближайших школах и прилегающих населенных пунктах.