Եվս 70 «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներ կգործեն սահմանամերձ բնակավայրերում և մարզերում
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) և Ucom ընկերության միջև ստորագրված համագործակցության հուշագրի համաձայն՝ վերջինս ներդրումներ է կատարում, որպեսզի Հայաստանի 9 մարզերում բացվեն «Արմաթ» անվանումը կրող շուրջ 70 ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաներ։ Նախագիծը նպատակ ունի խթանելու տեխնոլոգիական կրթությունը Հայաստանի համայնքների բոլոր դպրոցներում, նպաստելու աշակերտների մոտ ժամանակակից բարձր տեխնոլոգիաների նկատմամբ հետաքրքրության առաջացմանը, վաղ տարիքից ճարտարագիտական մտածելակերպի զարգացմանը և բանիմաց ուսանողների նախապատրաստմանը։
Ս.թ. հունիսի 10-14-ը «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաները բացվեցին Գեղարքունիքի մարզում Վարդենիկի կրթահամալիրի, Մարտունու Գեղհովիտի դպրոցի, Մարտունու ավագ դպրոցի, Գավառի և Կարմիր գյուղի երկու հիմնական դպրոցների, Ծովագյուղի միջնակարգ դպրոցի, Սևանի ավագ դպրոցի, Դդմաշենի միջնակարգ դպրոցի, Տավուշի մարզում սահմանամերձ Ոսկեպարի, Սևքարի ու Այգեհովիտի դպրոցների, ինչպես նաև, Ազատամուտի, Իջևանի թիվ 5 հիմնական դպրոցի ու նշված բնակավայրերին կից գյուղերում բնակվող աշակերտների համար։
Նախագիծը հնարավորություն է տալիս գործնականորեն աջակցելու Հայաստանի և համաշխարհային շուկայում որակյալ ՏՏ մասնագետների ինտեգրման, նրանց միջև փորձի փոխանակման, նաև՝ ՏՏ ոլորտում մեծ ծավալի ներդրումների ներգրավման գործընթացին։ Հատկանշական է, որ խմբակներում մշակված ծրագրային փաթեթները, ինչպես նաև սարքավորումների գծագրերը բաց են հանրության համար։ Համակարգչային ծրագրերն ու համակարգերը հնարավորինս հայաֆիկացվում են, իսկ նախագծի իրականացման շրջանակներում սարքավորումներ և ծրագրային միջոցներ ձեռք բերելիս նախապատվություն է տրվում տեղական արտադրողին, ինչի վառ օրինակ են հանդիսանում Հայաստանում արտադրված բարձրակարգ եռաչափ (3D) տպիչները, մինի համակարգիչները, ռոբոտաշինության հավաքածուները և այլ սարքերը։
ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, խոսելով ծրագրի ռազմավարական նշանակության մասին, նշում է, - «Մեր նպատակն է վերականգնել Հայաստանի՝ որպես ինժեներական երկրի իմիջը: Բացի այդ, ապրիլյան իրադարձությունները ևս մեկ անգամ ապացուցեցին, որ միայն ինժեներական գիտելիքն է մեզ հնարավորություն տալու ստեղծել ժամանակակից ռազմական լուծումներ»: Կ. Վարդանյանը նաև ընդգծել է, որ այս քայլով իրենք նպաստում են մարզային զարգացմանը: Ինժեներական լաբորատորիաներում տեխնոլոգիական կրթություն ստացած աշակերտներն առաջիկայում կկարողանան ստեղծել ստարթափ ընկերություններ և հոգալ իրենց ընտանքի ու համայնքի կարիքները»:
«Որպես Հայաստանում ստեղծված և աշխատող ընկերություն մենք առանձնահատուկ կերպով կարևորում ենք սահմանամերձ բնակավայրերի աշակերտների ներգրավվածությունը նախագծում և վստահ ենք, որ Հայաստանի ցանկացած մարզում բնակվող ՏՏ մասնագետն իր գիտելիքներով և հմտություններով չի զիջելու աշխարհի առաջատար ՏՏ-ընկերություններում աշխատող օտարերկրյա մասնագետներին», - ասել է Ucom ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանը։

70 More “Armath” Engineering Laboratories to Operate in Border Communities and Regions of Armenia
According to the Memorandum of Cooperation signed between the Union of Information Technology Enterprises (UITE) and Ucom, the latter invests to open around 70 more engineering club-laboratories named “Armath” in 9 regions of Armenia. The project aims to promote the technological education in all schools of the Armenian communities, to assist pupils in their early interest emergence in modern high technology, to promote the development of engineering mindset from early ages and to prepare competent students.
On June 10-14 “Armath” engineering club-laboratories were opened in Gegharkunik region, particularly in the educational complex of Vardenik, Geghhovit school of Martuni, high school of Martuni, 2 primary schools of Karmir Gyugh and Gavar, secondary school of Tsovaghyugh, high school of Sevan, secondary school of Ddmashen, as well as in Tavush region, particularly in the schools of border-located Voskepar, Sevkar and Aygehovit, as well as in Azatamut and primary school N5 of Ijevan, - where the pupils of the adjacent settlements as well are welcome to study.
Speaking about the strategic importance of the project, the Executive Director of UITE Karen Vardanyan notes: «Our goal is to restore the image of Armenia as an engineering country. Moreover, the April events proved once again that only the engineering knowledge enables us to create modern military solutions». K. Vardanyan also emphasized that with this step they contribute to the regional development. The pupils, that acquired technological education at the engineering laboratories, will further be able to meet the needs of their families and community».
“As a company created and operating in Armenia, we attribute a special importance to the involvement of pupils from border areas in this project and we are confident that an IT-specialist residing in any region of Armenia will not yield to any foreign employee working for a world’s leading IT-company with his/her knowledge and skills”, - said the CEO of Ucom Hayk Yesayan.