«Պահենք երեխաներին ընտանիքում» ծրագրի շնորհիվ ևս երկու ընտանիք կայուն եկամուտ ապահովելու հնարավորություն ունեն
30/12/2016
Ucom Հիմնադրամի և Վորլդ Վիժն Հայաստանի համատեղ ջանքերով իրականացվող «Պահենք երեխաներին ընտանիքում» բարեգործական նախագծի շնորհիվ Ucom-ի բաժանորդներն այս ամիս ևս աջակցեցին երկու ընտանիքի` կայուն եկամտի աղբյուր ստեղծելու գործում: Այս անգամ աջակցությունը տրամադրվել է Սյունիքի մարզում բնակվող երկու զավակների ծնողներ՝ Զաքարյանների և հինգ զավակներ ունեցող Բալայանների՝ ոչ լրիվ ընտանիքներին:
Զաքարյանների ընտանիքը բնակվում է բարեկամներից մեկի տանը, ծանր սոցիալ-տնտեսական պայմաններում: Ծնողներն ունեն բարձրագույն կրթություն, սակայն ապահովված չեն աշխատանքով և հնարավորություն չունեն հոգալու իրենց երկու տղաների նվազագույն կարիքները: Զաքարյանների ավագ որդին մանկուց հաշմանդամ է, ունի մանկական ուղեղային կաթվածի ախտորոշում: Ընտանիքի եկամտի աղբյուր են հանդիսանում հոր հաշմանդամության թոշակը և ընտանեկան աղքատության նպաստը, որը բավարար չէ Զաքարյանների անգամ ամենաառաջնային կարիքները հոգալու համար։ Ու թեպետ ընտանիքում սոցիալապես ծանր պայմանների հետևանքով բարդ իրավիճակ է ստեղծվել, ծնողները մեծ սիրով և հոգատարությամբ են շրջապատել իրենց զավակներին:
Բալայանների ընտանիքում մայրը պատրաստվում էր իր հինգերորդ զավակին ունենալ, երբ ամուսինը հանկարծամահ եղավ սրտի կաթվածից՝ թողնելով երեխաների խնամքն ու դաստիարակությունը կնոջ ուսերին: Տունը, որտեղ բնակվում է Բալայանների ընտանիքը խիստ անբարվոք վիճակում է, եկամտի աղբյուրն էլ՝ ընտանեկան աղքատության նպաստն ու երեխաների միակողմանի ծնողազրկության թոշակն են, ինչը նույնպես բավարար չէ երեխաների առաջնային կարիքները հոգալու համար:
«Պահենք երեխաներին ընտանիքում» ծրագրի շրջանակներում, հաշվի առնելով Զաքարյանների ընտանիքի մոր՝ կարուձև անելու հմտություններն ընտանիքի սոցիալ-տնտեսական վիճակի բարելավման գործում, Ucom Հիմնադամի կողմից նրան տրամադրվել են աշխատանքային գործիքներ և անհրաժեշտ պարագաներ՝ կարի մեքենա, մաքրակար անելու մեքենա, արդուկ, կտորեղեն և այլն: Իսկ Բալայանների ընտանիքի մորը տրամադրվել է կով, հորթ, անասնակեր, ապահովվել են տան նվազագույն սանիտարահիգիենիկ պայմանները, երեխաներին տրամադրվել է հագուստ և անկողնային պարագաներ: Այս ամենն ընտանիքներին կօգնի կայուն եկամուտ ապահովել ու բարելավել իրենց սոցիալ-տնտեսական վիճակը:
Երկու ընտանիքների մայրերն այժմ վստահ են, որ արդեն կկարողանան ապահովել իրենց զավակների առաջնային կարիքները և երեխաներին պահել տանը՝ ծնողական հոգածության ներքո:
«Այսօր եզրափակում ենք այս տարվա SMS-հանգանակությունների ընթացքը, որի միջոցով Ucom ընկերության բաժանորդներն օգնում էին կայուն եկամտի աղբյուր ստեղծել ծայրահեղ աղքատության մեջ հատնված ընտանիքների համար։ Ծրագրի իրականացման երեք տարիների ընթացքում 49 ընտանիք աջակցություն է ստացել SMS-ների միջոցով հավաքված ու Ucom-ի կողմից կրկնապատկված գումարի շրջանակներում», - ասել է Ucom ընկերության բրենդի զարգացման և հաղորդակցության բաժնի ղեկավար Աշոտ Բարսեղյանը։
«Վորդ Վիժն Հայաստանի և Ucom Հիմնադրամի համատեղ ծրագրի շրջանակներում Զաքարյանների ընտանիքին տրամադրեցինք կարի ծառայություններ մատուցելու հնարավորություն, տիկին Անահիտին ներգրավեցինք տարբեր դասընթացներում ու օգնեցինք զարգացնել իր հմտությունները: Իսկ տիկին Վերոնիկայի ընտանիքին ոչ միայն նյութական օժանդակություն է տրամադրվել, այլև աջակցություն՝ Վորլդ Վիժնի կողմից կազմված ընտանիքի անհատական զարգացման պլանի հիման վրա: Երկու պարագայում էլ կայուն եկամտի աղբյուր ստեղծելով կանխարգելեցինք երեխաների՝ գիշերօթիկ հաստատությունում հայտնվելը», - ասել է Վորլդ Վիժն Հայաստանի մարկետինգի բաժնի ղեկավար Արտակ Օրդյանը։

Благодаря благотворительной программе «Давайте содержать детей в семьях» еще две семьи имеют возможность обеспечения стабильного дохода
30/12/2016
Благодаря благотворительному проекту «Давайте содержать детей в семьях», реализуемого совместными усилиями Фонда Ucom и World Vision Армения, абоненты Ucom и в этом месяце тоже помогли создать устойчивый источник дохода для еще двух семей. На этот раз поддержка была оказана семье Закарянов с двумя детьми, а также неполной семье Балаянов с пятью детьми, проживающим в Сюникской области.
Семья Закарянов проживает в тяжелых социально-экономических условиях в доме одного из своих родственников. Родители имеют высшее образование, но не обеспечены работой и не имеют возможности для удовлетворения минимальных потребностей своих двоих сыновей. Старший сын Закарянов имеет степень инвалидности с раннего детства на основе диагностированного детского церебрального паралича. Источником дохода для семьи являются отцовское пособие по инвалидности и пособие по бедности семьи, которых не хватает для удовлетворения даже самых первичных потребностей Закарянов. И хотя в семье достаточно затруднительная ситуация из-за тяжелых социальных условий, родители окружили своих детей большой любовью и заботой.
В семье Балаянов мать собиралась родить своего пятого ребенка, когда ее муж внезапно ушел из жизни в результате сердечного приступа, переложив на плечи жены заботу о детях и обязанности по их воспитанию. Дом, в котором проживает семья Балаянов, находится в крайне неутешительном состоянии, а источником дохода являются семейное пособие по бедности и пособия для детей, лишенных одного из родителей, что также недостаточно для удовлетворения основных потребностей детей.
В рамках программы «Давайте содержать детей в семьях», учитывая навыки кройки и шитья матери семьи Закарянов в улучшении социально-экономического положения семьи, фонд Ucom предоставил рабочие инструменты и необходимые принадлежности: швейную машинку, машинку для оверлока, утюг, текстильные материалы и т.д. А матери семьи Балаянов предоставили корову, теленка, фураж, были обеспечены минимальные санитарно-гигиченические условия в доме, детям предоставили одежду и постельные принадлежности. Все это позволит семьям обеспечить себе постоянный доход и улучшить свое социально-экономическое положение.
Матери обеих семей теперь уверены, что они уже смогут обеспечить самые основные потребности своих семей и содержать детей в семье, под родительской опекой.
«Сегодня мы подытоживаем процесс SMS-пожертвований, посредством которого абоненты компании Ucom помогали создавать устойчивые источники дохода для семей, проживающих в условиях крайней нищеты. В течение трех лет реализации программы 49 семей получили помощь в рамках суммы, пожертвованной через SMS-сообщения и удвоенной компанией Ucom», - отметил руководитель по развитию бренда и отдела коммуникаций компании Ucom Ашот Барсегян.
«В рамках совместной программы World Vision Армения и фонда Ucom мы дали семье Закарянов возможность самой предоставлять услуги кройки и шитья, задействовали г-жу Анаит в разных обучающих программах и помогли развить ее навыки. А семье г-жи Вероники мы не только предоставили материальную помощь, но и поддержку на основе индивидуального плана развития семьи, составленного World Vision. В обоих случаях, создав устойчивый источник дохода, мы предотвратили уход детей в интернаты», - сказал директор по маркетингу World Vision Армения Артак Ордян.