«Պահենք երեխաներին ընտանիքում» ծրագրի շնորհիվ ևս մեկ ընտանիք կայուն եկամուտ ապահովելու հնարավորություն ունի
29/09/2016
Ucom Հիմնադրամի և Վորլդ Վիժն Հայաստանի համատեղ ջանքերով իրականացվող «Պահենք երեխաներին ընտանիքում» բարեգործական նախագծի շնորհիվ Ucom-ի բաժանորդներն այս ամիս ևս աջակցեցին մեկ ընտանիքի` կայուն եկամուտի աղբյուր ստեղծելու գործում: Այս անգամ աջակցությունը տրամադրվել է Արագածոտնի մարզի գյուղական համայնքներից մեկում բնակվող երկու զավակների ծնողներ՝ Սերոբի և Ծաղիկի ընտանիքին:
Ընտանիքը համայնք է տեղափոխվել մեկ տարի առաջ: Ընտանիքի մոր առողջական խնդիրները լուծելու նպատակով նրանք ստիպված են եղել վաճառել քաղաքի իրենց բնակարանը, իսկ մնացած գումարով տուն են գնել գյուղում: Երեխաներից Քնարիկը գնում է դպրոց, իսկ երկու տարեկան Գայանեն տանն է՝ սիրող ու հոգատար ծնողների ու տատիկի ուշադրության կենտրոնում: Այս ընտանիքը բնակվում է ծայրահեղ աղքատ պայմաններում, տանը չկան սանիտարահիգիենիկ հարմարություններ: Տունն ունի նաև ջեռուցման խնդիր։
Այս ընտանիքի չափահաս անդամները չունեն հիմնական աշխատանք, իսկ նրանց եկամտի միակ աղբյուրը Սերոբի և Գայանե տատիկի սեզոնային աշխատանքն է՝ հովվությունը և մոր՝ Ծաղիկի հիվանդության թոշակը: Համայնքում չկան աշխատատեղեր, ինչը բարդացնում է կայուն եկամտի ապահովման հարցը:
«Պահենք երեխաներին ընտանիքում» ծրագրի շրջանակներում, հաշվի առնելով անասնապահության դերն ընտանիքի սոցիալ-տնտեսական վիճակի բարելավման գործում, Սերոբին տրամադրվել է կով, հավ և անասնակեր՝ անասնապահական աշխատանքները սկսելու, սննդի և վառելիքի հարցը որոշակի չափով լուծելու, ինչպես նաև՝ եկամուտ ապահովելու համար:
Ընտանիքի ծնողները վստահ են, որ այժմ արդեն կկարողանան ապահովել իրենց ընտանիքի առաջնային կարիքները և երեխաներին պահել տանը՝ ծնողական հոգածության ներքո:
«Մենք շնորհակալ ենք Ucom-ի բաժանորդներին այս ծրագրի իրականացմանն ուղղված յուրաքանչյուր դրամի համար: Ucom Հիմնադրամն, ինչպես միշտ, կրկնապատկում է նրանցից յուրաքանչյուրի ներդրումը և ջանքեր է գործադրում, որ ծրագիրը շարունակական բնույթ կրի, և երեխաները մեծանան՝ ծնողական սիրով ու ջերմությամբ շրջապատված», - ասել է Ucom Հիմնադրամի տնօրեն՝ Աշոտ Բարսեղյանը:
«Վորլդ Վիժնը բազմամյա փորձ ունի խոցելի և անապահով ընտանիքների հետ աշխատանքի ոլորտում և իր փորձագետների ու սոցիալական աշխատողների ջանքերով կազմակերպում է մասնագիտական աշխատանքներ` ընտանիքների հետ մշակելով անհատական զարգացման պլաններ: Այս աշխատանքների առանցքային նպատակն է բարելավել յուրաքանչյուր ընտանիքի սոցիալ-տնտեսական վիճակը, ինչի արդյունքում էլ ծնողները կշարունակեն երեխաներին պահել ընտանիքում», - ասել է Վորլդ Վիժն Հայաստանի ծրագրերի տնօրեն՝ Ժիրայր Էդիլյանը:

Thanks to “Let’s Keep Children in Families” Program another Family Has a Chance for Stable Income Provision
29/09/2016
Thanks to “Let’s Keep Children in Families” charity program implemented by the joint efforts of Ucom Foundation and World Vision Armenia this month as well the Ucom subscribers have helped one more family to create their source of sustainable income. This time the support was provided to the family of Serob and Tsaghik – the parents of two children, living in a village community of Aragatsotn region of Armenia.
The family moved to the community a year ago. In order to solve the health issues of the family’s mother they had to sell the city apartment and buy a village house for the rest of the amount. Of children, Knarik goes to school, while 2-year-old Gayane stays at home under the attention of loving and caring parents and her grandmother. This family is extremely poor, the house lacks sanitary conditions. The house has a heating problem as well.
The adult members of this family do not have a permanent work, and the only source of their income is the seasonal work of Serob and Gayane grandmother – the pastoralism – and the sickness allowance of the mother Tsaghik. There are no jobs in their community, which complicates the issue of stable income provision.
Within the scope of “Let’s Keep Children in Families” program, taking into account the role of breeding for the improvement of the socio-economic conditions of the family, Serob was given a cow, hens and forage to commence his livestock activities, to solve the food and heating problem to some extent and to generate some income.
The family parents are convinced that now they will be able to satisfy the most basic needs of their family and to keep their children home under the parental care.
“We are grateful to Ucom subscribers for each dram provided for the implementation of this project. Ucom Foundation, as always, doubles the contribution of every single subscriber and puts efforts for the program to be continued and for children to grow up surrounded by parental love and warmth”, - said Ashot Barseghyan, the director of Ucom Foundation.
“World Vision has considerable experience in working with vulnerable and disadvantaged families and with the efforts of its experts and social workers handles professional activities, by helping the families develop their individual development plans. The key goal of this work is the improvement of the socio-economic situation in the families, thus enabling parents to keep their children home”, - said Zhirair Edilian, the program director at World Vision Armenia.