«Պահենք երեխաներին ընտանիքում» ծրագրի շնորհիվ ևս մեկ ընտանիք կայուն եկամուտ ապահովելու հնարավորություն ունի
29/09/2016
Ucom Հիմնադրամի և Վորլդ Վիժն Հայաստանի համատեղ ջանքերով իրականացվող «Պահենք երեխաներին ընտանիքում» բարեգործական նախագծի շնորհիվ Ucom-ի բաժանորդներն այս ամիս ևս աջակցեցին մեկ ընտանիքի` կայուն եկամուտի աղբյուր ստեղծելու գործում: Այս անգամ աջակցությունը տրամադրվել է Արագածոտնի մարզի գյուղական համայնքներից մեկում բնակվող երկու զավակների ծնողներ՝ Սերոբի և Ծաղիկի ընտանիքին:
Ընտանիքը համայնք է տեղափոխվել մեկ տարի առաջ: Ընտանիքի մոր առողջական խնդիրները լուծելու նպատակով նրանք ստիպված են եղել վաճառել քաղաքի իրենց բնակարանը, իսկ մնացած գումարով տուն են գնել գյուղում: Երեխաներից Քնարիկը գնում է դպրոց, իսկ երկու տարեկան Գայանեն տանն է՝ սիրող ու հոգատար ծնողների ու տատիկի ուշադրության կենտրոնում: Այս ընտանիքը բնակվում է ծայրահեղ աղքատ պայմաններում, տանը չկան սանիտարահիգիենիկ հարմարություններ: Տունն ունի նաև ջեռուցման խնդիր։
Այս ընտանիքի չափահաս անդամները չունեն հիմնական աշխատանք, իսկ նրանց եկամտի միակ աղբյուրը Սերոբի և Գայանե տատիկի սեզոնային աշխատանքն է՝ հովվությունը և մոր՝ Ծաղիկի հիվանդության թոշակը: Համայնքում չկան աշխատատեղեր, ինչը բարդացնում է կայուն եկամտի ապահովման հարցը:
«Պահենք երեխաներին ընտանիքում» ծրագրի շրջանակներում, հաշվի առնելով անասնապահության դերն ընտանիքի սոցիալ-տնտեսական վիճակի բարելավման գործում, Սերոբին տրամադրվել է կով, հավ և անասնակեր՝ անասնապահական աշխատանքները սկսելու, սննդի և վառելիքի հարցը որոշակի չափով լուծելու, ինչպես նաև՝ եկամուտ ապահովելու համար:
Ընտանիքի ծնողները վստահ են, որ այժմ արդեն կկարողանան ապահովել իրենց ընտանիքի առաջնային կարիքները և երեխաներին պահել տանը՝ ծնողական հոգածության ներքո:
«Մենք շնորհակալ ենք Ucom-ի բաժանորդներին այս ծրագրի իրականացմանն ուղղված յուրաքանչյուր դրամի համար: Ucom Հիմնադրամն, ինչպես միշտ, կրկնապատկում է նրանցից յուրաքանչյուրի ներդրումը և ջանքեր է գործադրում, որ ծրագիրը շարունակական բնույթ կրի, և երեխաները մեծանան՝ ծնողական սիրով ու ջերմությամբ շրջապատված», - ասել է Ucom Հիմնադրամի տնօրեն՝ Աշոտ Բարսեղյանը:
«Վորլդ Վիժնը բազմամյա փորձ ունի խոցելի և անապահով ընտանիքների հետ աշխատանքի ոլորտում և իր փորձագետների ու սոցիալական աշխատողների ջանքերով կազմակերպում է մասնագիտական աշխատանքներ` ընտանիքների հետ մշակելով անհատական զարգացման պլաններ: Այս աշխատանքների առանցքային նպատակն է բարելավել յուրաքանչյուր ընտանիքի սոցիալ-տնտեսական վիճակը, ինչի արդյունքում էլ ծնողները կշարունակեն երեխաներին պահել ընտանիքում», - ասել է Վորլդ Վիժն Հայաստանի ծրագրերի տնօրեն՝ Ժիրայր Էդիլյանը:

Благодаря благотворительной программе «Давайте содержать детей в семьях» еще одна семья имеет возможность обеспечения стабильного дохода
29/09/2016
Благодаря благотворительному проекту «Давайте содержать детей в семьях», реализуемого совместными усилиями Фонда Ucom и World Vision Армения, абоненты Ucom и в этом месяце тоже помогли создать устойчивый источник дохода для еще одной семьи. На этот раз поддержка была оказана семье Сероба и Цахик - родителям двоих детей, проживающим в деревенской общине Арагацотнской области.
Семья переехала в общину год назад. Для того, чтобы решить проблемы со здоровьем у матери семьи, они вынуждены были продать городскую квартиру, а на оставшиеся деньги приобрели дом в деревне. Из детей Кнарик ходит в школу, а 2-летняя Гаяне – дома, в центре внимания любящих и заботливых родителей и бабушки. Эта семья живет крайне бедно, в доме нет санитарно-гигиенических условий. У дома есть также проблема отопления.
Взрослые члены семьи не имеют основного заработка, а их единственным источником дохода является сезонная работа Сероба и бабушки Гаяне – пастушество – а также пенсия по инвалидности матери – Цахик. В общине нет рабочих мест, что усложняет проблему обеспечения стабильного дохода.
В рамках программы «Давайте содержать детей в семьях», учитывая роль скотоводства в улучшении социально-экономического положения семьи, Серобу предоставили корову, кур и фураж для начала скотоводческой деятельности, для решения вопроса пропитания и отопления, а также для обеспечения некоторого дохода.
Родители семьи уверены, что теперь уже смогут обеспечить самые основные потребности своей семьи и содержать детей в семье, под родительской опекой.
«Мы благодарны за каждый драм, пожертвованный абонентами Ucom на реализацию этого проекта. Фонд Ucom, как всегда, удваивает вклад каждого из них и прилагает усилия, чтобы программа носила продолжительный характер, и чтобы дети росли в окружении родительской любви и теплоты», - отметил директор Фонда Ucom Ашот Барсегян.
«World Vision имеет многолетний опыт в работе с уязвимыми и неблагополучными семьями, и посредством усилий своих экспертов и социальных работников реализует профессиональную деятельность, разрабатывая индивидуальные планы развития для каждой семьи. Ключевой целью этих работ является улучшение социально-экономического положения каждой семьи, вследствие чего родители будут продолжать содержать своих детей в семьях», - сказал директор программ World Vision Армения Жирайр Эдильян.